Otázka: Jak se motivovat? Otázka: Motivace
Ahoj, jak se motivovat dělat úkol? Díky PS:
Kamarádka má odevzdat úkol do 12:30 úkol. Já ji nechci pomáhat. Prosím pomoc! Motivace by pomohla i mě 12.1.2021 12:04
U., 12 let
Odpověď:
Ahoj U.,
díky za dotaz. Najít motivaci k psaní domácích úkolů je někdy opravdu náročné. Já moc doporučuju zkusit se motivovat něčím pozitivním, třeba: "Teď napíšu domácí úkoly a pak budu mít celé odpoledne volno, takže se budu moct věnovat... (Doplň cokoliv, co máš ráda.)" Někdy je úkolů hodně a nedají se udělat naráz, tak se můžeš motivovat tím, že si uděláš pauzu po úkolech z jednotlivých předmětů: "Až napíšu úkoly z češtiny, udělám si pauzu a podívám se na video oblíbeného youtubera (Nebo si tam doplň cokoliv jiného.), pak se vrhnu na úkoly z matiky..."
Mně osobně, když se mi do něčeho nechce, hrozně moc pomáhá udělat si to-do list (seznam toho, co mám udělat). Když pak nějakým úkol splním, mám radost, že si ho na seznamu můžu odškrtnou jako splněný a vidím, jak mi jednotlivé položky ubývají. Mám pak hezký pocit ze splněných povinností.
Chápu, že se ti někdy do domácích úkolů nechce a motivace se hledá opravdu těžko. Škola je ale pro náš život důležitá. Už víš, co bys chtěla jednou dělat? Máš nějaký sen, kterého bys chtěla dosáhnout? I to je fajn způsob motivace: Vědět k čemu (alespoň přibližně) směřuješ a k čemu ti škola může pomoct.
Také doporučuju udělat si na psaní úkolů klid, to znamená odložit mobil, zavřít nepotřebné stránky na počítači a odstranit další rušivé vlivy, aby tě nic nerozptylovalo a mohla ses soustředit jenom na učení.
Tohle je zajímavé téma, tak se můžeš třeba zkusit zeptat i holek v Diskuzích, jak se motivují ony a sdílet tan navzájem svoje zkušenosti :) Měj se pěkně a ať se daří ve škole! Martina
redakce IN!
Otázka: Jak zvládat školu, když je toho teď moc? Dobrý den potřebovala bych poradit. Jsem pořád smutná. Je to kvůli škole. Dostáváme toho hrozně moc. Nezvládám to. Prostě je to na mě moc těžké. Nemá mi to kdo vysvětlit protože jsem doma sama se sourozenci rodiče jsou v práci. Sourozenci chtějí abych jim pomáhala já jim pomáhám ale pak nemám čas na svoje dělám to pozdě večer a kvůli tomu se to špatně naučím. Pracovní listy mám vyplněné dobře ale prostě si to nazapamatuju. A abych se to naučila tak když máme online hodinu přírodopisu tak se učím němčinu. No a výsledek je že neumím ani jedno. Chodím na klavír. Kvůli škole nestíhám cvičit a pak to neumím a pan učitel je nespokojený že se nic nezlepšilo. Já se pak na sebe zlobím. Jsem neustále ve stresu že něco bude špatně že dostanu špatnou známku že tohle nestihnu a tak. Prosím poradíte mi jak se lépe učit a celkově jak tohle těžké období zvládat? Moc se omlouvám za tak dlouhý dotaz ale potřebovala jsem se svěřit. Moc děkuji za radu a přeji hezké dny. 25.11.2020 09:02
Faustyna, 14 let
Odpověď:
Milá Faustyno,
díky za tvoji důvěru a za dotaz, který je v těchto týdnech velice aktuální. Bohužel nejsi jediná, kdo má kvůli online výuce mnohem víc starostí. Opravdu moc mě mrzí, že tohle prožíváš a je toho na tebe moc, protože tohle období je pro všechny opravdu náročné.
V první řadě bych ti doporučila popovídat si s rodiči. Vyjádři pochopení, že víš, že toho i rodiče mají hodně, protože jsou celý den v práci, ale svěř se jim s tím, že i na tebe je toho moc, když máš spoustu vlastní práce a ještě pomáháš sourozencům. Zkuste společně najít způsob, jak si pomoc sourozencům s výukou rozdělit mezi sebe, aby nikdo nebyl moc přetížený. Nepíšeš, kolik máš sourozenců a jak jsou staří. Určitě si i oni můžou pomoct mezi sebou navzájem, nebo se zapojit do chodu domácnosti tím, že poklidí atd., aby toho rodiče neměli tolik v téhle oblasti a mohli se společně věnovat škole. Věřím, že společně najdete nějaké schůdné řešení. Možná si ani rodiče neuvědomují, jaký tlak na vás kvůli online výuce může být a že i když se to nezdá, tak je to prostě náročné. Proto je potřeba jim o tom říct.
Podle toho, co popisuješ, tak jsi zřejmě velmi pěčlivá a svědomitá a záleží ti na dobrých známkách, takže nejsi žádný flákač. To je super. Taky píšeš, že máš vyplněné pracovní listy, což je dobře, takže učení zvládáš. Máš ale problém si to zapamatovat. To je pochopitelné, jestli toho máš hodně, pořád na něco myslíš, musíš se ještě soustředit na školu svých sourozenců... Někdy se ale stane, že se nám něco nepovede. Není to konec světa, známky se dají opravit a do konce pololetí ještě zbývá dost času. Učitelé by v tomto období měli být shovívavý a chápat, že je to náročné a obtížné učit se doma. (Nevím, jaký přístup má vaše škola, ale opravdu doufám, že vás podporují, co to jde.) Důležité je pro danou věc udělat maximum, co je v tvých silách, říct jsi, že jsi pro to udělala, co jsi mohla a pak to nechala být.
Když máš online hodinu, věnuj se jenom online hodině, ať si z ní odneseš co nejvíc. Ono to láká se za vypnutou kamerou učit něco dalšího, ale sama jsi přišla na to, že pak neumíš ani jedno, protože se nedokážeš soustředit. Na další předmět si pak zkus najít jiný klidný čas. Možná by ti mohlo pomoct udělat si nějaký časový rozpis, kdy se čemu budeš věnovat. Sourozencům vysvětli, že jim pomůžeš v tuhle a tuhle dobu a pak zase potřebuješ mít klid, aby ses věnovala svému studiu.
Máš taky nějaký čas sama pro sebe a věnovat se tomu, co tě baví? Svým koníčkům? A teď nemyslím jen hru na klavír, která tě podle toho, co píšeš, poslední dobou taky docela stresuje. (Ale jestli tě toopravdu baví, tak se mu určitě věnuj, řekni si, že každý den k němu aspoň na chvilku sedneš.) Možná ti to může připadat jako ztráta času, ale důležité je také si odpočinout, odreagovat se a chvilku na tu školu přestat myslet. Mozek taky potřebuje pauzu. Ono to učení pak půjde líp. Pokud jsi celý den doma, bylo by fajn vyrazit ven, třeba na zahradu nebo na nějakou delší procházku. Klidně vezmi sourozence, zachumlejte se, nasaďte roušky a vyrazte ven, ať si od toho neustálého sezení u počítače a online výuky odpočinete :) Super by mohlo být třeba kreslení, malování, nebo nějaká činnost, která nebude podobného typu jako učení, koukání do knížek a sezení u pc. Napadá má třeba ještě pletení, háčkování nebo různé tvoření. (Teď můžeš třeba nachystat něco na Vánoce a advent.)
Vím, že je tohle období náročné, takže na tebe moc myslím, a klidně se zase ozvi, jak se ti daří, nebo kdybys ještě něco potřebovala. Zkusíme spolu něco dalšího vymyslet. A někdy pomůže se aspoň někomu svěřit se svými starostmi. Jsme tu pro tebe :) Martina
redakce IN!
Otázka: Od které třídy je sexuální výuka a co se tam dělá? Ahoj,
od jaké třídy je sexuální výuka? Co mě tam čeká? Mám se bát? Díky 20.11.2020 15:48
L., 12 let
Odpověď:
Ahoj L.,
díky za zajímavý dotaz. Podle doporučení ministerstva školství to vypadá, že na způsobu sexuální výuky neexistují žadné konkrétní předpisy, kdy a jak se má co realizovat, ale jsou jen různá doporučení a konkrétní realizace a přesný obsah pak záleží na jednotlivých školách. Může to být třeba v rámci předmětu Výchova ke zdraví (nebo podobného), můžou to být přednášky s vyučujícím, beseda s odborníkem... Probírají se většinou věci z oblasti prevence, ale opravdu záleží, jakou formu vaše škola zvolí.
Podle toho, že nám píšeš, usuzuji, že možná máš nějaké obavy z toho, co tě v rámci této výuky čeká. Je to pochopitelné, protože tohle je citlivé téma a ne každému je příjemné se o tom bavit. Možná by bylo fajn dopředu si o tom promluvit s rodiči a poprosit je, jestli by se nemohli tvé třídní učitelky (učitele) zeptat, kdy a jak se něco takového u vás ve škole chystá. Možná by tě uklidnilo, když budeš vědět, do čeho jdeš.
Bát se ale určitě nemusíš. I učitelé by měli být na tyto situace přpraveni a vědět, že ne každému jsou tato citlivá témata příjemná a na někoho mohou působit rozpačitě. Naopak možná budete mít ve třídě někoho, kdo si z toho bude dělat legraci atd. Určitě ale doporučuju si pak o tom, co jste ve škole brali, popovídat s rodiči. Ne vždy totiž škola respektuje, že náboženství mají na některé oblasti sexuality trochu odlišný názor.
Myslím na tebe. Až to přijde, věřím, že to zvládneš a bude to v pohodě. Kdybys ale potřebovala, určitě se nám neboj zase napsat :) Martina
redakce IN!
Otázka: Chtěla bych si najít kluka. Ahoj,
chtěla bych si najít kluka. Jak na to? Díky 20.11.2020 09:44
Laura, 0 let
Odpověď:
Ahoj Lauro, no ve tvém věku ještě nijak:). M.
redakce IN!
Otázka: IP adresa Ahoj, je IP adresa osobní věc? 10.11.2020 18:42
Evča, 0 let
Odpověď:
Skvělý dotaz pro učitele informatiky, Wikipedii nabo správce sítě :-)
Pěkný den.
redakce IN!
Otázka: Kde jste dělali webovky? Ahoj,
kde jste si dělali webové stránky? Vypadají moc podobně (jako ty naše). A nemůžeme se teď k nim přihlásit. Jak se přihlašujete k stránkám vy? Díky 10.11.2020 14:03
Lucka, 0 let
Odpověď:
Ahoj,
naše webovky nám hned na začátku vytvořili programátoři přesně nám na míru a používáme je tak už asi deset, jedenáct let. Na přihlašování máme naši vlastní stránku, přes kterou se přihlašujeme jenom my.
Pokud máte webovky přes nějaký komerční server, zkuste se obrátit na technickou podporu, aby vám pomohla s přihlášením :) Martina
redakce IN!
Otázka: Jaký jazyk si vybrat? Ahoj, chci se zeptat na jazyk. Ruština nebo Němčina? Díky 10.11.2020 11:31
Beruška, 0 let
Odpověď:
Ahoj, to záleží na tobě. Německy se domluvíš v Německu, Rakousku i Švýcarsku. Jsou to státy blízko nás a je spousta možností vyjet tam přes různé programy studovat. Ruština je zase jednodušší, protože je to slovanský jazyk blízký češtině, takže když se naučíš číst azbuku, je další učení snadnější. J8 umím německy a je to fajn :) Martina
redakce IN!
Otázka: Co udělat, abychom ve třídě byli kolektiv? Dobrý den, mám dotaz jsme druhý rok na gymnázium a já jsem taková neukecaná jako ostatní a oni říkají že jsme tichá a chtěla bych se zeptat co udělat abych byla jejich kamarádka a byli by jsme ve třídě kolektiv. 4.11.2020 15:46
Beata, 12 let
Odpověď:
Milá Beato,
díky za tvůj dotaz a důvěru, se kterou se na nás obracíš. Každý jsme nějaký a nemáme všichni stejnou povahu. Kdyby byli všichni ve třídě hrozně moc ukecaní, tak by kolektiv moc dobře nefungoval. Jsou potřeba i tiší lidé, kteří se tolik nehlásí o slovo a spíše druhým naslouchají. Neber to, že jsi neukecaná jako svoji nevýhodu. Je to tvoje součást, jsi to ty a jsi jedinečná. Možná tolik nemluvíš, ale za to třeba umíš skvěle naslouchat druhým, což je super vlastnost.
Chápu, že pro člověka, který toho moc nenamluví, může být obtížné se více zapojovat do kolektivu. Zkus se nebát přidat do hovoru, když je řeč o něčem, k čemu más co říct, a hledej společná témata, která by vás mohla spojovat. Pokud je pro tebe obtížné komunikovat s více lidmi, zkus se nejdřív spřátelit s jednotlivci. Je u vás ve třídě někdo, kdo se také úplně nezapojuje do hlavního dění? Někdy je to příjemnější mluvit jenom s jedním člověkem, než promluvit a být středem velké pozornosti. Postupně se takhle můžeš kamarádit s dalšími a dalšími lidmi a víc se zapojovat do kolektivu. Navíc můžete být ve třídě skvěle fungující kolektiv, i když se ne se všemi budeš bavit hodně. Vždycky bude někdo, s kým si budeš rozumět víc, protože máte hodně společného, a někdo, s kým toho tolik společného mít nebudeš, takže se budete bavit jen občas.
Teď v době distanční výuky by taky mohlo být super někomu ze třídy napsat něco milého, nebo se zeptat, jak se má, jak tohle období prožívá nebo ohledně něčeho ze školy. Přes zprávy ta komunikace bývá přece jen snazší a mohl by to být super začátek :)
Často tady holkám v poradnách s podobným trápením sdílím tenhle článek z našeho webu: https://www.in.cz/clanky/pratelstvi/jak-byt-holkou-do-nepohody-ddv.htm Najdeš v něm tipy, jak dobře působit na ostatní, které by ti mohly pomoct zapadnout do kolektivu a víc se s ostatními spřátelit.
Kdybys potřebovala ještě něco víc, určitě se nám neváhej ozvat. Měj se krásně! Martina
redakce IN!
Otázka: Je v pořádku, že si spolužáci myslí, že jsem divná? Ahoj,
chci se zeptat jestli je v pořádku že si všichni spolužáci myslí že jsem divná? 22.10.2020 13:18
Lucy, 0 let
Odpověď:
Milá Lucy,
díky za tvůj dotaz a důvěru. Ptáš se, jestli je v pořádku, když si všichni spolužáci myslí, že jsi divná. Záleží, proč se to děje, ale občas se to stává. Máme jiné koníčky než ostatní spolužáci, zajímají nás jiné věci, a tak si se spolužáky nemáme moc co říct. Je v pořádku být svá, mít svoje zájmy a koníčky, protože všichni jsme jedineční a nestojí nám za to se před ostatními přetvařovat.
To, že si tvoji spolužáci myslí, že sji divná, v pořádku moc není z toho důvodu, že spolužáci neumí respektovat, že je někdo jiný. Takový člověk je pak snadno označen za divného, vyloučen z kolektivu a to není úplně fajn.
Projevuje se to u vás v kolektivu ještě nějak jinak? Más tam aspoň nějakou kamarádku?
Kdybys potřebovala, určitě se nám ještě ozvi a neboj se víc rozepsat :) Myslím na tebe. Měj se pěkně! Martina
redakce IN!
Otázka: Chtěla bych vydat knihu... Ahoj, už od mala sním o tom, že bych jednou vydala knihu. Mám ji rozepsanou, a přemýšlím, jak a kde ji vydat. Chtěla bych, aby se dostala k co nejvíce lidem, ale vím, že vydání knihy u většího nakladatelství stojí občas nemalou částku peněz, a nechci rodiče zruinovat. Máte nějaké tipy k vydání knihy? Díky moc 20.10.2020 17:27
Marky, 12 let
Odpověď:
Ahoj Marky,
máš krásný sen :)
Vydávání knih u nás funguje zhruba takto:
- Knížku buď vydá nakladelství, které ji zafinancuje, všechno zařídí, korektury, redakční práci, dokonce i prodej knihy. Autor pak dostane jednorázovou provizi nebo procenta z prodeje. To pak záleží na tom, jakou dá nakladatelství nabídku a jak se obě strany domluví. (Jsi nezletilá, takže v tvém případě za tebe budou jednat rodiče.) Ty částky nejsou moc vysoké. Určitě se u nás psaním nedají vydělat nějaké velké peníze.
- Knížku vydá nakladatelství, ale autor se na ní finančně podílí buď celou částkou, kterou výroba knihy stojí, nebo jenom částí.
- Vydání samonákladem. Autor si zařídí všechno sám a všechno si zaplatí, zařídí si distribuci atd. Tento způsob moc nedoporučuju. Je to v první řadě dost náročné, je problém dostat knihu do prodeje a každá kniha potřebuje nějakou redakční práci, se kterou mají zkušenosti v nakladatelství. Mohlo by se ti pak stát, že vydáš něco, za co se později s odstupem času budeš stydět, protože to nebylo dostatečně dotažené do konce. A to by byla škoda, když už jsi psaní věnovala tolik času.
Z toho vyplývá, že ty můžeš knížku nabídnout nakladatelství a pokud ono o ni bude stát, vydá ji a ty nebudeš muset nic platit. Je ale potřeba počítat s tím, že píše spousta lidí a nakladatelství jsou zavalená nabídkami rukopisu. Je dost pravděpodobné, že můžeš dostat odmítavou odpověď, nebo dokonce žádnou. Chce to trpělivost, tak se nenech odradit. To, že nakladatelství nemá zájem o tvou knihu, nemusí rovnou znamenat, že je špatná. Možná má nakladatelství jen plný ediční plán nebo se jim zrovna nehodí do toho, co chtějí vydávat.
Tak se na ně mrkni. Najdeš tam i tipy, jak rukopis nakladatelství nabídnout. Držím palce, ať se ti daří se psaním, a třeba o tobě ještě jednou uslyšíme jako o paní spisovatelce! Martina