Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

Polož novou otázku
 Přezdívka:  Věk: 
 Otázka: 
 Dotaz odeslat do poradny:   
 Napiš číslem   sto šedesát osm:

Nejnovější dotazy a odpovědi

Otázka: Ráda bych měla skvělého partnera i rodinu.
Dobrý den, ještě ve svém věku jsem neměla přítele. Ráda bych se seznámila, našla svého životního partnera a měla skvělou rodinu. Bohužel jsem velmi plachá a moc se neumím seznamovat. Mí vrstevníci už jsou většinou ve vztahu a neumím se donutit, abych jela na nějakou akci sama. Napadlo mě, zkusit seznamku přes internet, chvíli si nejprve psát a až potom se třeba sejít a seznámit osobně. Co si o tom myslíte. Asi není nějaká seznamka přímo pro křesťany? Nebo nějaká ze začátku méně kontaktní cesta. Vím, že těžko radit, ale ráda si poslechnu další názor. Děkuji
Jana, 22 let
Odpověď:
Otázka: Jak se zbavit strachu z přijímaček?
Dobrý den, mám takový problém. Jak se blíží přijímačky, tak dostávám větší a větší strach. Pořád si představuji, že tam nic nenapíšu atd. Chtěla bych se zeptat jak, z toho ven. Předem děkuji za odpověď
H., 11 let
Odpověď:
Otázka: Jak zlepšit komunikaci s bráchou?
Ahoj! Mám bráchu a dvě sestry. S bratrem máme problémy. On, jak žije mezi 4 holkama, tak je dost napřed...je mu 10 a bude mu za chvíli 11 a už vstupuje do puberty. A zase u mě je ta poberta v pokročilém stádiu (řekla bych:). Takže máme velké období neshod a teď dokonce \"rvaček\". Většinou, když se naštve, tak začne kopat, bouchat, křičet, brečet...jenže potom s ním není rozumná řeč a já vlastně ani nevím, co jsem mu udělala, čím jsem ho naštvala. Samozřejmě, že někdy jsem si začala já. Dnes, například jsem od rána měla blbou náladu, vždy jsem někomu něco odsekla, ať si hledí svého a tak. Pak přišel bratr ze školy a mamka rozdělila práce...vaření obědu, uspání nejmladší sestry atd. A pak to začalo. Ani nevím proč, najednou se brácha strašně na nás (ještě se starší sestrou) naštval a úplně \"vybouchl\". Ve mně se ta špatná nálada jakoby zlomila a chtěla jsem si o tom v klidu popovídat, proč křičí a je naštvaný. To ale už nešlo. Všude lítaly škaredé poznámky na mě od bráchy. Já jsem si toho moc nevšímala, spíš mě udivilo, že jsem se to rozhodla vyřešit v klidu. Potřebovala bych nějakou radu pro mě a i pro bráchu. Taky, jestli máte nějaké tipy, jak zlepšit komunikaci v těchto náročných situacích. Díky za rady.
Pája, 15 let
Odpověď:
Otázka: Jak vydržet na táboře?
Ahoj! Nechce se mi na křesťanský tábor. Mamka a taťka jsou z něho nadšení, dokonce i starší sestra a mladší bratr. Jezdím tam od malička a od 8 let to pro mě bylo spíše utrpení než zábava. Nesedli mi tam lidi, vedoucí a vždy jsem dostala nějakou příšernou rádkyni, která buď neuměla prohrávat, nebo byla nafoukaná...Předminulý rok jsem tam nejela, to už jsem prostě nedávala, ale naši se mysleli, že mě to doma nebaví...prý jsem byla pořád zamračená a nic se mi nechtělo. Podle mě to není pravda. Doma jsem si to užila, ale oni to do teď nechápou. Minulý rok to bylo poprvé, co jsem měla dobrou rádkyni. Jsem velký introvert ve společnosti, ve které mi není dobře, takže jsem byla ráda, že na mě vyšel stan, ve kterém jsem byla sama. Minulý rok jsem tam také měla starší sestru, která byla rádkyně (vedoucí skupinky), ale alespoň někdy jsme spolu chodily dělat orlí pírka nebo tak něco. Jenže teď jde do vedení a já tam budu nadobro sama. Našla jsem si tam sice jednu kamarádku, ale ta asi nepojede, nebo pojede se svou jinou kamarádkou. Protože mi bude 15, tak bych mohla dělat podrádkyni. Ale já nechci. Moje mamka mě do toho nutí, že prý to bude super a tak. Já ale nejsem vůdčí typ. Já moc ráda vařím, peču dorty a tak, takže jsem byla ráda, když jsem doma mohla našim vařit a hlídat mladší sestru. Napadlo mě, že bych šla do kuchyně na táboře, ale teď už je pozdě...taťka to před chvílí zaplatil. Jsem strašně smutná. prosím, poraďte, jak to mám vydržet. Mějte se hezky a děkuju za odpověď.
Julča, 15 let
Odpověď:
Otázka: Kdy se jedná o nactiutrhání
Dobrý den, pane faráři, prosím mohla bych se Vás zeptat, zda spadá pod nactriutrhání následující(níže)? Moc díky, přeji požehnaný týden. - vzhled, rodinná situace, zdravotní stav, životní styl - je tlustá, má jiného muže, má raka, nechce už další děti, nemá rád procházky, celý den hraje hry - vypil 8 vín (má sklon k alkoholismu) - chodí do kostela pozdě - chodí z práce o hodinu dříve před skončením pracovní doby - prodává jakostně pochybnou lepenku - 10 let přesluhuje - je nemluvná - má ráda pohodu, moc se nehýbe - je ukecaná - nejsou ohleduplní (možný užitek, dej si na ně pozor) - má antikoncepci IUD [nitroděložní tělísko (proti církvi)] - minulost řečená důvěryhodné, inteligentní osobě či anonymně (příklad) - moc neuklízí - typ stravování (přes den nejí, na noc si dá 2 špekáčky) Dále pokud: - se člověk potřebuje svěřit blízkému, důveryhodnému člověku - je informace poskytnutá člověku, který je natolik inteligentní, že ji již dál nebude šířit - se jedná o věc, která je nám oběma známá (mně i naslouchajícímu) - ani jeden z nás dotyčnému nezávidíme - se jedná o situaci, kdy bude dobře, když tu věc o dotyčném budeme znát, protože tam je potenciál modlitby - nebudu jmenovat, resp. i kdybych nejmenovala, nebude z obsahu přímo jasné, o koho se jedná - používáme přemrštěné řečové prostředky (\"pořád\" dělá to a to, \"stále\", \"nikdy\"→většinou dotyčný, který poslouchá, vytuší, že to nedělá 24/7→, ale že to má prostě rád nebo k dané věci má prostě odpor.)
Marina, 25 let
Odpověď:
Otázka: Mám velký problém - hrbím se.
Dobrý den, mám veliký problém...hrbím se. Mám i skoliózu. S mamkou se kvůli tomu hrbení strašně hádáme. Také mě nebaví cvičit na záda...přijde mi to strašně nudné. Ať si říkám cokoli, třeba, že když se nebudu hrbit, budu hezčí nebo že to špatně vypadá, tak nic nezabírá. Narovnaná vydržím jen např. 10 minut a pak se zase začnu hrbit. Prosím o pomoc. Mě to nebaví se s mamkou hádat. Chci být hezká. Možná se hrbím i kvůli tomu, že jsem vyšší než lidé okolo mě (172 cm). Prosím o nějakou motivaci nebo způsob, jak se nehrbit a také o jakoukoli motivaci cvičit. Děkuji.
hrbatá, 14 let
Odpověď:
 
 
 

Vydavatelství IN s.r.o.
Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

objednávky:
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz

redakce:
Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

tel.: 775 598 603
mail: redakce@in.cz