Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

Vyhledávání v poradně:  
Polož novou otázku
 Přezdívka: 
 Věk: 
 Email:  (nebude zveřejněn!)
 Otázka: 
 Dotaz odeslat do poradny:   
 Napiš číslem   tři sta devadesát osm:

Poradna 'Rodina'

- dotazy a odpovědi
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  >>  18

Pokud se ti některý dotaz líbí, klikni na ikonu vlevo vedle otázky.

Otázka: Chtěla bych změnit studijní obor a nevím, jak o tom mluvit s rodiči...
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně těžkého rozhodnutí, které se týká mé budoucnosti. Moji rodiče si pro mě vysnili jeden určitý vysokoškolský obor a povolání a přemlouvali a vedli mě k němu už od dětství. Mně tento obor dříve také lákal, dostala jsem se na něj a studuji ho už druhým rokem, ale tento rok jsem si uvědomila, že to nebylo dobré rozhodnutí. Chtěla bych zkusit jinou VŠ, o které si myslím, že by mi šla lépe, ale o které vím, že se rodičům nebude líbit. Kromě pocitu selhání mě moc trápí hlavně pocit provinění, protože mě rodiče celou dobu studia podporovali a poskytovali mi dobré zázemí a já je takto zklamu. Přemýšlím, zda mám vůbec právo z VŠ odejít a zda by nebylo fér vůči rodičům ten obor dostudovat (zatím ho zvládám). Na druhou stranu mě představa, že bych se mu měla věnovat dalších 40 let, opravdu děsí. Můžete mi prosím poradit, jak by se v takové situaci měla zachovat správná křesťanka a jestli to znamená, že své rodiče nectím, když se rozhodnu tuto první školu nedokončit? Jak o tom můžu s rodiči mluvit tak, abych nebyla neposlušná a nevděčná dcera? Děkuji.
15.12.2021 11:09
Taťána, 20 let
Odpověď:
Otázka: Jaký je příklad milosrdné lži?
Dobrý den, moc by mě zajímal příklad milosrdné lži. Vím co to je, ale moc jsem to nepochopila. Díky moc.
10.12.2021 19:32
Marťa, 12 let
Odpověď:
Otázka: Mamka mi nechce dovolit koupit si knížku a diář...
Ahoj, Mám problém s tím že si chci koupit diář a přísně tajné ale mamka mě říká že už toho mám dost. Co mám dělat? Děkuju moc
4.12.2021 12:05
Ane, 10 let
Odpověď:
Otázka: Složitá rodinná situace...
Ahoj poradno, tak nějak nevím, jak začít. Mezi mými rodiči to nikdy nebylo růžové (alespoň vo pamatuju), otec má problémy s alkoholem, je netaktní , ponižuje nás a nadává, ale vydělává peníze, takže je to podle něj v pohodě a má na to právo. Mamka je učitelka v MŠ a co si budem, moc jí to nenese. Naše rodina žije v polorozpadlém domě s nefunkční koupelnou (funguje jen malá koupelnička se sprchovým koutem a záchod), já s bratrem máme jeden pokoj dohromady, a to je mezi námi tříletývěkový rozdíl a obecně je náš \"domov\" spíš něco jako levný penzion na přechodné přežití. Ale to otec ignoruje. On vydělává, my máme zařídit všechno ostatní. Jeho osobnost nemá moc světlých stránek, je to narcis se syndromem méněcennosti, který si vybíjí na nás. Ale přece jen pár dobrých vlastností má. Jenže ty dokážu spočítat na prstech jedné ruky. Vlastně i handicapovaný člověk s třema prsty by je dokázal napočítat. Alespoň jsem vždycky měla ten pocit, že mám \"rodinné zázemí\". V praxi to, že mí rodiče nejsou rozvedení a jsou si věrní, narozdíl od 90% mých kamarádek. (To je mimochodem jedna z těch dobrých vlastností.) Jenže teď jsem zjistila, že ani to není pravda. (Máma následující fakt taky ví.) Šla jsem mámě pomoct s praním a narazila na jeho košili. S červeným flekem na krku. Od rtěnky. Máma se nelíčí. Co víc říct. Brečím, přišla jsem o všechny iluze ohledně svojí rodiny. Asi je to špatně, ale chtěla bych, aby se naši rozvedli. Aspoň bych nežila v toxické domácnosti a mohla být s mámou. Jo, i otec má právo na kontakt s dětmi, ale nevím, co by soud řekl na to, že si mě ten můj fotil, když jsem spala a bylo mi vidět spodní prádlo. Navíc o mě otec nestojí, jediný, co ho zajímá, jsou prachy, společenská reputace a můj mladší brácha, co v něm vidí vzor. Jenže rozvod možnej není. Z finančních důvodů. Máma na otce po svatbě přepsala dům, a navíc si nevydělá. A alimenty jsou nanic, moje sestřenice je rozvedená s dvěma dětma a její ex na ně platí je 5 000 měsíčně, což by nám fakt moc nepomohlo. Takže budu žít takhle až do chvíle, kdy budu mít vlastní bydlení. Což jen tak nebude, mimo jiné i proto, že otec není ochotnej vůbec přemýšlet o možnosti koleje, až budu na střední (kvůli čemuž nemůžu jít na svou vysněnou školu). Vím, že mi asi nemůžete poradit, ale děkuju aspoň za možnost se z toho vypsat. Kamarádkám až tak nedůvěřuju, a navíc mají svých starostí taky dost, k psycholožce jít nechci (ještě by zavolala sociálku) a na Linku bezpečí se dovolá jen třetina volajících, takže i kdyby se mi poštěstilo, měla bych výčitky, že jsem možná neumožnila hovor někomu s většími problémy, než mám já. Takže díky. L.
1.12.2021 19:55
L., 13 let
Odpověď:
Otázka: Mám říct tátovi, že jsem si stáhla nějakou sociální síť?
Ahoj IN! Slíbila jsem tátovi, že si nebudu instalovat žádné sociální sítě bez jeho dovolení ale já to porušila, už jsem ty na které jsem se ho nezeptala smazala. Měla bych to tátovi říct? Mějte se hezky a děkuji za odpověď.
9.10.2021 22:19
Lůďa😁, 12 let
Odpověď:
Otázka: Chci chodit na nějaký kroužek...
Dobrý den, mám dotaz. Chci chodit na nějaký kroužek, ale vůbec nevím na jaký. V okolní žádné kroužky nejsou, nebo mě nebaví. Prosím poraďte. Děkuji S pozdravem Lenka
29.9.2021 17:53
Lenka, 13 let
Odpověď:
Otázka: Rodiče neví, že mám Instagram...
Ahoj IN! asi čtvrt roku mám profil na instagramu. Nedávno jsme s rodiči jeli k babičce na Moravu a při cestě jsme si povídali o únosu dítěte apod. rodiče se nás ptali jestli máme nějaký účet na sociálních sítích a obě se sestrou jsme odpověděli, že ne ( 10letá sestra instagram měla, ale asi za 3 týdny si ho smazala). Mám špatné svědomí, že rodiče neví o tom že mám obstarání ale hlavně že jsem jim lhala.Kromě instagramu nemám žádnou jinou sociální síť. Jestli chcete klidně su vyhledejte: (Název účtu byl redakcí smazán z důvodu ochrany uživatelky.) (zatím tam nemám žádný příspěvek, ale už mám v hlavě několik nápadů). Účet mám soukromý ( tozn. že než ě někdo začne sledovat tak mu to musím potvrdit) VŽDY když mě někdo chce sledovat tak si jeho účet vyhledání (pokud tedy není soukromý) a podívám se na něj. Aktuálně jsem ani žádnému cizímu člověku žádost nepovolila.Můj 15letý bratr má také obstavena dokonce veřejný (0 příspěvků) 18 letý bratr měl instantní asi rok možná víc nevím) u obou případů netuším jestli o tom rodiče věděli. Možná mi i málo a s taťkou budou kontrolovat mobil, jestli tam nemám žádnou hru ( protože na mobilu jsem hodně často, na instagramu klidně skoro celý den dokud mě nezačne bolet hlava) obstaráme na mém mobilu už BYL nainstalovaný když jsme si ho kupovali v zastavárně. Možná bude obstavena i kluk, který se mi hodně líbí a já bych ho chtěla sledovat, protože to vypadá že ho uvidím až za rok jako minulý rok.Opravu NETUŠÍM co mám dělat prosím poraďte mi. PŘEDEM MOOOC DÍKY ZA RADU😘!!!
6.9.2021 18:45
Mája 😎, 12 let
Odpověď:
Otázka: Mladší sestra má mentální anorexii...
Ahoj, mám mladší ségru (14 let), která má mentální anorexii. Chodí pravidelně k lékaři, ale přesto je pro ni jíst spíš utrpením než potěšením. Často se u jídla rozbrečí, protože chceme (rodiče a já), aby to snědla všechno a ona říká, že už nemůže. Chtěla bych ji nějak povzbudit, ale nevím jestli není lepší mlčet, protože když řeknu něco jako: \"Vem si ještě toto, to zvládneš. To má hodně bílkovin.\" Tak to nechce slyšet. Nechce si nechat radit. Vím, že u holek s touto nemocí se nemá mluvit u jídla o jídle. Ale záleží mi na ní na a na jejím zdraví. Bojím se o ni.
26.5.2021 21:25
Terezie, 17 let
Odpověď:
Otázka: Jak smazat YouTube kanál?
Jak odstranit youtube kanál?
13.4.2021 10:23
ahoj, 13 let
Odpověď:
Otázka: Mamka s bráchou se často hádají...
Ahoj IN! V rodině se teď čím dál častěji hádají můj starší bratr s mojí mamkou. Hádka obvykle začíná tak, že bratr nechce umýt nádobí nebo něco podobného a mamka se naštve. Moje máma je trochu výbušný typ, ale řekla bych, že se to snaží ovládat. Bratr pak říká, že má radši mě, i když to není pravda. Ale myslím si, že můj bratr je spíš lenošný. Celý den sedí u počítače, a pak, když ho mamka zavolá, aby umyl nádobí, hned se začne hádat, že bych ho měla umýt já. Trochu se o něj i bojím, protože zachvíli bude dospělý, a bude se chtít odstěhovat, ale pak se bude muset starat o domácnost, což teď moc nedělá. Mamka je pak strašně smutná a říká, že je špatný člověk a chtěla bych jim oběma pomoct. Děkuji předem za odpověď.
28.3.2021 10:44
Janča, 12 let
Odpověď:
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  >>  18
 
 
 

Vydavatelství IN s.r.o.
Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

objednávky:
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz

redakce:
Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

tel.: 775 598 603
mail: redakce@in.cz