Otázka: Poslední dobou se cítím strašně sama. Co mám dělat? Ahoj, poslední dobou se cítím hrozně sama. Kamaráky se se mnou moc nekamarádí, mamka se z práce vrácí až večer, starší sestry s námi nebylí, táta umřel před půl rokem...Modlím se, ale i tak je mi stále smutno. Nevím co mám dělat... Moc děkuji za odpověď. 28.3.2015 22:05
Kiky, 13 let
Odpověď:
Milá Kiky,
píšeš, že se cítíš sama, protože se maminka vrací z práce až večer a jinak už ve vašem domě nikdo nebydlí. Také
kamarádky se s Tebou podle Tvých slov příliš nekamarádí.
Osamělost čas od času potrápí každého z nás. Jsi teď ve věku, kdy Tě čeká spousta změn a budeš mít v sobě
trochu zmatek. Neboj se, je to úplně normální a každý člověk si tímto obdobím prošel. Včetně nás v redakci. Možná
i proto Tě občas přepadnou silné emoce (smutek, sklíčenost, osamělost), se kterými si nevíš rady. Také Tě jistě
zasáhla smrt tatínka z nedávné doby. To všechno přináší směsici pocitů, které Tě sráží a brání Ti radovat se ze
života. Ale i s těmito pocity můžeš bojovat!
Co tedy můžeš dělat? Víš, z toho, že se cítíš osamělá, nemůžeš vždycky vinit druhé. Někdy jsi to ty, kdo se
izoloval, takže udělej všechno, co můžeš, aby ses "vrátila do hry". Jediný, kdo s Tvou osamělostí může něco provést,
jsi totiž Ty sama. Kamarádky se s Tebou moc nekamarádí, ale co děláš pro vaše přátelství ty? Zkus vymyslet nějakou
společnou akci či výlet, pozvat je k vám nebo jim napsat dopis, vyrobit pro ně malý dárek,... Aby přátelství fungovalo,
musí se živit, udržovat. Pokud to nebude fungovat, snaž se najít si nové přátele – možná lidi, se kterými ses nikdy
spřátelit nezkusila. A nebo objev nové záliby, začni se učit hrát na nějaký hudební nástroj, zacvič si (například
nějakou sestavu z IN!), půjč si knížku s nápady na tvoření a začni něco vyrábět, přihlas se do nějakého kroužku,
zapoj se do života farnosti, začni navštěvovat nějakého staršího člověka ve svém okolí, který se možná cítí
stejně osaměle jako Ty,... Je mnohem lepší dělat něco aktivně než si sednout před televizi či počítač a přemýšlet
nad svojí osamělostí. Uvidíš, že i sama se sebou můžeš prožít hezké chvíle.
A když tě příště osamělost přepadne, s někým si o tom popovídej. Svoje pocity si nenechávej pro sebe. Je dost
možné, že i jiní lidé, které znáš, se cítí podobně jako ty. Někdy je to tak, že všechno, co vlastně potřebuješ,
je jedna kamarádka, která tě udrží nad vodou.
Klidně napiš i nám do redakce!
Myslíme na Tebe
redakce IN!
Otázka: Máma si po rozvodu našla přítele, kterého já a mé sestry nemáme rády. Co teď? Dobrý den, moji rodiče jsou rozvedení, círekvní soud pravděpodobně manželství zneplatní. Já i sestry žijeme s mámou, která si našla přítele. Nemáme ho rády a snažíme se neúčastnit jeho akcí. Vím, milovat bližního svého. Jenže já ho ani nechci mít ráda, protože tím snáz by se sem v případě zneplatnění nastěhoval. Co teď? 28.3.2015 09:32
K, 15 let
Odpověď:
Milá K,
životní kříž, který prožíváš, je jistě náročný a těžký. Rozvod rodičů je vždy velká rána pro všechny a snad nejvíce právě pro děti. Církevní soud manželství nezneplatňuje, ale může prohlásit, že ve chvíli, kdy vaše rodiče sňatek uzavírali, nebylo něco důležitého dodrženo a tedy bylo manželství uzavřeno neplatně.
Nakonec to na situaci nic moc nemění. Ty a tvé sestry jste v situaci, která je pro vás nová a obtížná. Jak ji řešit?
Je na vás dětech, jak se rozhodnete, a bude dobré, když o tom otevřeně s maminkou a jejím přítelem pohovoříte. Buď se rozhodnete s ním komunikovat nebo se rozhodnete, že je to pro vás obtížné a požádáte, aby to dospělí respektovali. V tom případě se budete muset domluvit společně na nějakých pravidlech komunikace. Například, že se s ním budete vídat jednou za měsíc, že si budete vykat atd. Takové jednání je hodné dospělého člověka. Jen trucovat a dělat si naschvály? To k ničemu nevede. A živit v sobě zášť vůči někomu, kdo může být docela dobrý člověk, který to s vámi myslí dobře, to už vůbec nemá význam. Možná se ten muž trápí podobně jako vy.
Situace bude ale jiná, pokud se maminka jednou rozhodne, že i když bude znát váš názor, je pro ni důležité uzavřít manželství s novým mužem. Pak bude třeba se s ním nějak domluvit na dalším způsobu intenzivnější komunikace.
Mít druhého rád, to neznamená, že hned se objímáme a padáme si kolem krku. Znamená to, že máme k sobě základní úctu, vážíme si jeden druhého a, když je třeba, pomáháme si.
Pokud jsi ze sester nejstarší, hodně bude záležet na tom, jaký postoj zaujmeš ty.
Nevím, kde bydlíš, ale v Praze je třeba výborná Křesťanská pedagogicko-psychologická poradna, kde jsou lidé, kteří ti mohou v nelehké chvíli života pomoci.http://www.kppp.cz/
V Brně je také http://www.kpppb.cz/
Hodně odvahy do vytváření komunikace, která je obtížná, ale nakonec osvobozuje.
Jan Balík
Otázka: Rodiče mi nechtějí dovolit dělat to, co mě baví. Co mám dělat? Dobrý den. Rodiče mi nechtějí dovolit dělat něco, co mě baví. Chtěla bych třeba točit videa na youtube nebo začít chodit na hip hop, ale oni mi to nechtějí dovolit. Místo toho musím chodit na latinskoamerické tance, kde mě to vůbec nebaví a ještě tam chodí nějaké děti ze školky. Co mám dělat? Jak jim mám říct, že na latinskoamerické tance chodit nechci? Děkuji za odpověď. 23.3.2015 19:44
Anja, 13 let
Odpověď:
Milá Anjo,
je dobře, že máš své sny a představy. Díky nim jsi jedinečná. Stejně tak ale mají své sny a představy i tvoji rodiče, kteří se Ti snaží dát (z jejich pohledu) to nejlepší. Myslím, že třeba natáčení videí na youtube Ti nechtěji dovolit proto, že Tě chrání před různými nebezpečími, která na internetu číhají.
Zkus si o tom s nimi popovídat, zeptat se PROČ Ti tyto věci nechtějí dovolit. Možná dospějete k tomu, v čem jsou jejich a Tvoje názory podobné a nebo v čem jsou jiné a proč. Ale pozor! Do takového rozhovoru bys neměla jít s pocitem, že rodiče jsou proti Tobě. Jinak to nikam nepovede. Zkus rodičům říct, že víš, že to s Tebou myslí dobře, ale že Tvé představy jsou trochu jiné a ráda bys dělala něco, co Tě bude bavit víc (např. hip-hop). Možná se během rozhovoru dozvíš spoustu zajímavých věcí nejen o svých rodičích, ale i sama o sobě.
A ještě něco... V období dospívání se nám často zdá, že nás rodiče do něčeho nutí, že nám to, co děláme, k ničemu nebude. Ale časem většinou zjistíme, že nic z toho, co jsme se naučili, se nám neztratí. Vím to z vlastní zkušenosti, kdy jsem se často vztekala, že do klavíru chodit nebudu, a dnes jsem moc ráda, že mě tam rodiče "dostrkali" a že si dokážu sama zahrát oblíbené skladby. Takže i kdyby rodiče na latinskoamerických tancích trvali, nevěš hlavu. Časem se ukáže, k čemu bylo dobré tam chodit.
Měj se moc pěkně!
redakce IN!
Otázka: Bratr se hádá s mamkou kvůli něčemu, co se mi nelíbí. Mám do jejich sporu zasahovat? Dobrý den, měla bych trošku takové dilema. Můj bratr(18)občas dělá nebo říká něco, co se mi nelíbí. Mamce se to taky nelíbí. A občas se kvůli těm věcem s mamkou hádá. Nesouhlasím s jeho názorem a je mi líto, když se kvůli té věci s mamkou hádá. V podstatě jakoby souhlasím s mamkou, ale zase je mi blbý, se přilepit na mamčinu stranu a být proti bráchovi. Přeci jen jsme sourozenci, a je mi to takový trochu blbý, bejt jakoby ta chytrá nebo mazánek na mamčiné straně. Asi víte, jak to myslím, že jo? Nebo se do toho sporu nemám vůbec míchat a třeba odejít?Děkuji. 12.3.2015 16:42
Agnes, 20 let
Odpověď:
Milá Agnes,
věřím Ti, že je to těžké rozhodování, ale podle mého názoru nejlépe uděláš, když necháš mamku a bratra, aby si spor vyřešili sami a raději odejdeš, pokud je to jen trochu možné. Mezi sourozenci většinou panuje trochu rivalita a žádný ze sourozenců (a zvlášť ti mladší) nemá rád, když je považovaný za "horšího", "toho, který je proti všem". A nerad vidí, když ten druhý je proti němu. Možná to znáš i z vlastní zkušenosti.
Klidně si s mamkou o bratrovi promluv mezi čtyřma očima, řekni jí, že stojíš na její straně a společně můžete hledat řešení, ale do jejich sporu bych nezasahovala. Jedině tak, že na bratra budeš více pamatovat v modlitbě. ;-)
Měj krásné dny!
redakce IN!
Otázka: Mám strach o tatínka. Jak mu to mám říct? Můj tatínek je dost při těle a bojím se, aby nedostal v blízké době infarkt.
Když mu maminka říká, aby s tím něco začal dělat, pohádají se, ale kdybych mu to řekla já, určitě na mě dá, protože jsem tatínkova holčička.
Prosím Vás, jak mu to mám říct?
Děkuji, T. 25.2.2015 18:50
T., 15 let
Odpověď:
Milá T.,
z Tvé otázky cítím, že máš o tatínka opravdu starost. Píšeš, že jsi "tatínkova holčička" a že na Tebe tatínek dá. Tak se ničeho neboj a při vhodné příležitosti (to znamená když bude např. odpočatý, po jídle nebo budete spolu na procházce či výletě apod.) mu pověz, že bys mu chtěla něco říct. No a potom buď upřímná. Řekni mu o svých pocitech - že máš o něho strach a že se bojíš, aby nedostal infarkt. Že Ti na něm moc záleží. Potom mu navrhni, jestli by s Tebou třeba nechtěl začít běhat nebo jezdit na kole, chodit na delší procházky po přírodě apod. Další možností je mu někdy (např. o víkendu) navrhnout, zda by s Tebou nešel na procházku, jezdit na kole, běhat, plavat,... (a o tom, že se o něj bojíš, mu v tomto případě říkat nemusíš).
Možná, že když tatínek uvidí, že jsi ochotná začít sportovat spolu s ním, přiměje ho to se nad tím aspoň zamyslet. Do ničeho jej nenuť ani ho příliš nepřemlouvej. Klidně mu dej čas na rozmyšlenou a pokud se rozhodne, že se sportováním nezačne, snaž se to respektovat. Ne vždycky přimějeme lidi k tomu, aby dělali to, co je podle nás pro ně nejlepší, ale to neznamená, že nás nemají rádi.
Myslíme na Tebe a držíme palce!
redakce IN!
Otázka: Moje sedmiletá sestřička je terčem mých pubertálních výlevů. Je to dobře nebo špatně? Zdravím, jsem docela dost uzavřená, proto nemám nejlepší kamarádku, ani kamarádku, které bych svěřila své tajemství, takže se svěřuji doma jen své malé sestřičce, která má jenom 7 roků. Také, protože společně sdílíme jeden pokoj hlavně ona je terčem mých \"pubertálních výlevů\", takže jí pozurážím, vynadám ji, za něco, co neudělala, pohádáme se, atd. a za chvíli se jí jdu vybrečet na rameno, že mně je to líto, že mně nikdo nemá rád, atd.
Je to dobře, nebo špatně, že už v sedmi letech čelí takovýmto věcem? 23.2.2015 18:33
Ivča, 13 let
Odpověď:
Milá Ivčo,
myslíme si, že není moc dobré, aby Tvá sestřička fungovala jako hromosvod pro Tvé výbuchy. Přece jenom je ještě hodně malá. Raději pro ni vymysli nějakou hru, zajímej se o ni a to, čím žije apod. Můžete společně někam vyrazit, něco podniknout.
Pubertální výlevy, jak je nazýváš, samozřejmě přijdou. Ale Tvůj výkyv nálady nemusí ublížit vůbec nikomu, a přesto se uklidníš, vybiješ. Jak na to? Jde o to naučit se ventilovat vztek, podrážděnost, frustraci pozitivním způsobem. Namísto urážení sestřičky můžeš ve chvíli, kdy Tě popadne vztek, třeba:
bušit do polštáře
udělat si kuličky z papíru a házet je proti zdi
chvíli skákat rychle na místě
jít si zaběhat
napsat upřímný dopis tomu, kdo tě rozčílil a potom ho roztrhat
myslet na něco příjemného,...
Upustíš tak páru a přitom nikomu neublížíš. Podobné je to, když se cítíš sklíčená, smutná. Zkus se z toho vypsat, udělej něco, co tě rozveselí (podívej se na legrační film, přečti si knihu vtipů,...), dopřej si pohyb, řekni si, že neveselé pocity jsou součástí života a zase přejdou. Vyzkoušej tyto způsoby, jak se vypořádat s emocionálními výkyvy a uvidíš, že to prospěje nejen Tvé sestřičce, ale i Tobě samé.
Držíme palce!
redakce IN!
Otázka: Jsem strašně lítostivá, nervózní, urážlivá,... Je to normální? ahoj, sem strašně nerozhodná,lítostivá,nervozní, a v některých případech hodně ... \'\'urážlivá,naštvaná atd.\'\' ... nevim jak se říká tomu ,když něco chci udělat a nikdo mi to pořád opakuje a říká abych už šla.Dostanu takový nervy že se mi to dělat už nechce a když musim tak to udělam ,ALE s DONUTĚNÍ prostě bez nálady a s nervama -__- JE to normální ? Nebo bych stim něco měla dělat ? :/// 12.2.2015 20:16
kydžína, 14 let
Odpověď:
Milá kydžíno,
to, co prožíváš - lítostivost, vznětlivost, nervozitu, podrážděnost, je ve tvém věku úplně normální. Patří to k projevům dospívání. Nemění se totiž jenom tvoje tělo, ale také nálady, emoce jsou intenzivnější, snadněji vybouchneš, rozčílíš se. Takovými stavy si prošla snad každá dospívající dívka, nás v redakci nevyjímaje.
Změny nálad jsou tady, ber to tak, jak to je. Je to signál toto, že je v tvém těle všechno v pořádku a dospíváš, měníš se. Časem se výbuchy vzteku a lítostivost zmírní samy. Do té doby ale můžeš se vztekem pracovat. Jak? Důležité je, když se začneš vztekat, abys hněv ventilovala pozitivním způsobem a neublížila lidem ve svém okolí. Můžeš bušit do polštáře, udělat si kuličky z papíru a házet je proti zdi, chvíli skákat rychle na místě, jít si zaběhat,... Upustíš tak páru a nakonec můžeš udělat to, co se po tobě chce. Pokud ti to bude nepříjemné, zkus se v duchu střelně modlit "Pane, dej, abych to zvládla bez zbytečných řečí" a nebo pomalu počítat do deseti, dvaceti,...
Držíme palce!
redakce IN!
Otázka: Bratr je nejspíš závislý na počítačových hrách. Jak mu můžu pomoci? Ahoj, IN :-)... mám trápenie. Zdá sa mi, že môj brat (17) je závislý od počítačových hier. Sedí tam vždy, keď ho vidím... Minule som ho ale videla aj učiť sa, aj s malým bratom sa pohrá, ale väčšinou tiež sedia pri PC. Navyše tieto hry sú násilné, samá krv, pištole, sekery... ja som sa na to pozerala asi 3 minúty a bolo mi zle. Viem, že chlapci asi viac znesú, ale ten malý (8) určite nie je taký odolný a starší brat to podľa mňa tiež bude mať v podvedomí či chce alebo nie. Keď som mu minule povedala, aby sa toľko nehral a že je už od toho závislý, len sa na mňa osopil. Uznávam, že som mu to asi povedala dosť hystericky, až som kričala. Ale bojím sa oňho. Prosím, poraďte, čo môžem robiť ja? Vďaka...:-) 11.2.2015 16:29
Miky, 18 let
Odpověď:
Milá Miky,
píšeš, že tvůj bratr tráví příliš mnoho času u počítačových her. Ptáš se, co můžeš udělat ty pro to, aby se to změnilo. To je moc dobrá otázka. Většinou totiž lidé, kteří (do jakékoli) závislosti spadli, potřebují pomoc někoho, kdo je podpoří v postupném odvykání si, v tomto případě od počítačových her. Ale jak už jsi poznala, moc nepomáhá křik ani vyhrožování.
Jako člen rodiny máš důležitý úkol: pokusit se bratrovi ukázat, že reálný svět mu může nabídnout mnohem víc než ten virtuální. Přemýšlej nad tím, co jiného kromě počítačových her ho ještě zajímá, a zkus mu navrhnout změnu činnosti - může to být sport, posezení s kamarády, návštěva kina, nějaké kulturní akce, koncertu, pomoc lidem ve vašem okolí,... Nebo mu zkus navrhnout, aby se zapojil do nějaké aktivity ve farnosti, přihlásil se na duchovní obnovu či setkání mládeže, víkendovou akci na DCŽM apod. Zkus být vynalézavá, určitě na něco přijdeš! Můžeš se zeptat jeho kamarádů, pokud je znáš.
Pamatuj ale, že pro to, aby hraní PC her omezil, se musí rozhodnout tvůj bratr sám. Klidně mu řekni, že se o něj bojíš a že Ti na něm záleží, pokud to zvládneš. V každém případě s ním promluv, aby aspoň nehrál hry před mladšími sourozenci. Také na něj pamatuj v modlitbě. My se přidáme. Držíme palce!
redakce IN!
Otázka: Maminka mi tajně čte zprávy na Facebooku. Prosím, poraďte. Ahoj In! Moje maminka mi tajně čte mé zprávy a konverzace na facebooku. Mohli byste mi poradit, jak se k tomu mám stavět? :) Mně to přijde jako zásah do soukromí a ztrácím důvěru jí pak cokoli říkat. Díky. 10.2.2015 12:28
Lucie, 20 let
Odpověď:
Milá Lucie,
nevím, jak ses o tom, že Ti maminka tajně čte zprávy, dozvěděla - zda jsi ji při tom přistihla nebo měla nějakou narážku,... Každopádně bych si s ní o tom v klidu otevřeně promluvila a řekla jí, že Ti to vadí. Podívej se na tipy, jak naladit maminku na diskuzi nad vážnějším tématem, najdeš je v přechozích odpovědích.
Zároveň moc nerozumím tomu, proč se z Facebooku jednoduše neodhlásíš nebo si nezměníš heslo, pokud ho maminka zná. Jestli konverzuješ veřejně na své nebo cizí zdi, může si tvé zprávy přečíst kdokoli. V tom případě bych využívala na zprávy jenom chat a problém bude vyřešený.
Hezký den! ;-)
redakce IN!
Otázka: Vadí mi, když se mě mamka ptá na osobní věci. Jak jí to mám říct? Ahoj In! Moje mamka se mně pořád ptá na nějaké osobní věci třeba ohledně kluků...Já prostě nejsem ten typ co si pořád s mamkou povídá jaký kluk se mi líbí apod. Říkám jí že mi to vadí když se mě na něco ptá a že jí nic nechci říkat. Chápu že je moje mamka a chce o mně hodně vědět , ale ona by zase měla pochopit mě , že své tyhle věci někdy neříkám ani kamarádkám. Už nevím jak jí to říci ,nechci jí ranit... Díky Kristý:) 7.2.2015 15:39
Kristý:), 13 let
Odpověď:
Milá Kristý:),
chápeme, že pro Tebe není jednoduché, když se Tě maminka vyptává na věci, které si chceš nechat jenom pro sebe.
Možná by pomohlo, kdyby sis s ní o tom v klidu promluvila. V klidu ale neznamená ve chvíli, kdy maminka přijde z práce nebo je unavená, případně na odchodu někam pryč nebo když řeší něco jiného. Zkus jí navrhnout odpolední procházku nebo jí uvař kávu, čaj, pomoz jí s nádobím, úklidem nebo pečením,... jednoduše: počkej si na vhodnou příležitost nebo ji sama vytvoř. A potom jí upřímně řekni to, co jsi napsala nám, co Ti vadí. Nezapomeň jí ale říct i to, že ji nechceš ranit, ale že se nedokážeš přetvařovat a je pro Tebe důležité, aby věděla o tom, co Tě trápí. Můžeš ji také ujistit, že ji máš ráda, pokud to dokážeš. Maminku to určitě potěší.
Věříme, že když svou řeč správně načasuješ a v klidu jí všechno vysvětlíš, nevezme to mamka ve zlém, ale naopak bude ráda, že ses jí nebála svěřit. Moc Ti fandíme.