Otázka: Musím si vybrat volitelné semináře, ale nevím, kam bych chtěla dál. Prosím o radu. Ahoj redakce IN!, už delší dobu mě trápí jedna věc. Jsem druhým rokem na gymnáziu a na konci druháku (prý už v březnu) si máme zvolit tzv. semináře= příprava na maturitu a zároveň na výšku. Problém je v tom, že já opravdu netuším, kam mám jít dál, láká mě dějepis, ale to bych musela být hooodně dobrá ale stejně bych se asi nijak neuplatnila. Taky mě baví jazyky- hlavně AJ. Jenže mám pocit, že v tom jazyku nejsem až tak dobrá, jak si myslím. Chtěla bych i něco studovat s jazyky, ale nejsem moc komunikativní a stydím se mluvit před větším počtem lidí...Taky AJ studuje na VŠ moje starší sestra, té to moc nejde a proto mě od toho nějak odrazuje.... Mám takový pocit, že VŠ zvládnu, protože mi gympl celekm jde-až na chemii a fyziku... Jsem z toho celá zmatená-vím, že mám ještě čas, ale učitelé na nás pořád tlačí a tak a já mám z toho neurózu. Poradíte mi, prosím, podle čeho si mám vybrat ty semináře, a jak se nějak dopídit k tomu, kam dál po gymplu? Díky moc za odpověď. 4.11.2015 21:51
Brown, 16 let
Odpověď:
Milá Brown,
hned na úvod bych Tě chtěla uklidnit - do března je ještě daleko. Do té doby máš možnost zajít si například za výchovnou poradkyní (pokud ji na vaší škole máte), poradit se s rodiči a učiteli, modlit se za správné rozhodnutí,...
Pokud můžu něco doporučit, jestli tě baví jazyky, jak píšeš, určitě se jim věnuj. Semináře a vysoké školy přece nejsou pro ty, kdo už všechno umí. Jsou tady od toho, aby ses tam v angličtině zdokonalila, naučila se nové věci. Takže žádný strach. V dnešní době je velké plus ovládat nějaký světový jazyk. A neboj se, kdo na sobě pracuje a chce se zdokonalovat, překoná nakonec i nervozitu a trému a "rozmluví se". Chce to jen trénink a trochu trpělivosti. Na vysoké škole se naučíš větší samostatnosti a možná potom překvapíš i sebe samu. ;-)
A dějepis si klidně také zapiš. Drž se toho, co tě baví. Já jsem například vystudovala obor český jazyk - historie, protože mě bavilo psaní a ráda jsem se zabývala minulými dobami. No a dnes pracuji v redakci IN!u. :-) Člověk nikdy předem neví, kam jeho cesty povedou - za tu dobu než dostuduješ se může mnohokrát změnit situace, nastane poptávka po jiných oborech než jaké byly v kurzu, když jsi nastupovala,... Ale když to všechno svěříš Bohu, určitě tě nenechá ve štychu, to mi věř!
Myslíme na Tebe!
redakce IN!
Otázka: Mám problém s mluvením a poslechem v angličtině. Co s tím? Ahoj in, mám jet do Anglie a bojím se, že se nedomluvím. V angličtině mám problém hlavně s mluvením a posloucháním. Ale také mi dost často chybí slovíčka. Jak se naučit anglicky? 12.10.2015 19:36
Peťa, 14 let
Odpověď:
Milá Peťo,
slovní zásobu si můžeš rozšířit buď mechanicky - že se každý den naučíš třeba 10 nových slovíček, která si zároveň zapíšeš. A kde je najít? Často si slovní zásobu rozšiřují lidé i sledováním anglických seriálů s anglickými titulky. Pokud něčemu neporozumíš, jednoduše seriál pozastavíš a zadáš daný výraz do překladače. Mluvení si můžeš procvičit tak, že si třeba stoupneš v pokoji před zrcadlo a budeš se bavit na nějaké téma s někým, koho si představíš nebo sama se sebou. To znamené, že budeš sama sobě popisovat v angličtině, co teď děláš, co se děje kolem tebe, co se chystáš dělat,... Taková anglická samomluva je moc užitečná, protože si během ní uvědomíš, které výrazy neznáš, vyhledáš si je a zapíšeš.
Pokud jde o zlepšení poslechu, najdeš inspiraci například na této stránce: http://www.zskomenskeho.horazdovice.cz/testy/poslech_odkazy.php . Doporučujeme zvlášť první odkaz, kde si kromě nahrávek můžeš zobrazit i text. Na jiných odkazech si zase můžeš stáhnout nahrávky v mp3 formátu a poslouchat je například při cestě do školy z mobilu nebo mp3 přehrávače. Pokud by ani vytrvalý poslech a učení se nových výrazů na tvé angličtině nic nezlepšílo, zajdi za učitelkou/učitelem angličtiny a poraď se s ní/s ním.
Přejeme hodně trpělivosti a ať se ti v Anglii líbí!
redakce IN!
Otázka: V testu mi vyšlo, že jsem flegmatik. Jsem z toho rozpačitá. Co s tím? Ahoj IN. Podle hodně dobře hodnoceného testu temperamentu mi vyšlo že jsem flegmatik. Dávala nám ho učitelka a tvrdila že to opravdu funguje. Já mám od té doby z toho ale divný pocit. Vím že flegmatik je člověk, který je klidný a nedává najevo city, ale stejně mi to nějak vadí. Všem mým kamarádkách vyšel melancholik. Říkaly že se mám, když mi vyšel flegmatik, ale stejně...Je tohle vůbec normální? Je normální ten pocit? Předem děkuji
PS: O tom že jsem flegmatik jsem věděla i předtím a ten divný pocit začal až při tomhle.
ANNA 4.10.2015 10:10
Anna, 15 let
Odpověď:
Milá Anno,
nevím, co přesně jste si ve škole říkali, ale my si myslíme, že každý člověk je kombinací všech 4 typů temperamentu (sangvinika, flegmatika, cholerika i melancholika) a vždycky některý z těchto rysů převažuje. Takže se neboj, že bys byla jiná než ostatní. Už to, že tě zjištění, že jsi flegmatik, přimělo k tomu, aby ses tím zabývala a napsala nám do poradny, svědčí o tom, že úplně stoprocentní flegmatik zase nebudeš. :-)
Poznat svůj temperament ti může trochu pomoci v sebepoznání, ale naše osobnost je mnohem komplikovanější a častokrát překvapíme i sami sebe, i když si myslíme, že se už dobře známe. Navíc se poznáváme každý den, celý život, v různých situacích, které přicházejí. Takže nezůstávej jen u toho, že jsi flegmatik, ale objevuj své schopnosti, dary, talenty, poznávej své reakce v různých situacích a brzy zjistíš, že jsi jedinečná osobnost, která se nedá jen tak lehce zaškatulkovat.
Z redakce Ti přejeme krásné dny!
redakce IN!
Otázka: Jak se učit na vysoké škole? Ahoj In:) Nastoupila jsem na VŠ (filosofická fakulta, humanitní obor) a chtěla bych se zeptat, jestli nemáte v redakci nějaké tipy, jak se během roku učit:) Mám se učit každý den? A kolik zhruba minut? Budu ráda za jakékoliv tipy:) Děkuji. 1.10.2015 18:25
lady lai, 21 let
Odpověď:
Milá lady lai,
brzy zjistíš (tak jako já a většina studentů VŠ), že vysoká škola se od střední liší v tom, že se nemusíš učit z hodiny na hodinu. Důležité je poctivě psát seminární práce a připravovat si úkoly (referáty) na jednotlivé semináře. Když k tomu budeš navštěvovat knihovnu a číst doporučenou nebo povinnou literaturu, uvidíš, že ti to zabere tolik času, že na učení se každý den nebudeš mít vůbec pomyšlení.
Vysoká škola funguje tak, že během semestru shromažďujeme informace a obstaráváme si materiály (poznámky z přednášek a seminářů, literatura), abychom se měli o zkouškovém období z čeho učit. A ve zkouškovém období si učení užiješ dost. Navíc se ti teď otevírají velké možnosti zapojit se aktivně do všeho, co studentský život přináší - brigády, dobrovolnická činnost, a pokud jsi věřící, tak velké množství akcí nabízí Vysokoškolské katolické hnutí (VKH).
Ať se Ti hezky studuje! Myslíme na Tebe.
redakce IN!
Otázka: Učitelka si na mě zasedla. Co mám dělat? Milá poradno, mám dotaz ohledně naší paní učitelky na matematiku. Zasedla si na mě a já nevím co s tím udělat. V jejích hodinách se hlásím a odpovídám na její "ujeté" otázky, ale nic nezabírá. Slyšela jsem už i dokonce našeho pana profesora, který se s naší třídní učitelkou bavil o tom že mě nemá ráda. Už nevím a hlavně nevím co jsem jí udělala. 28.9.2015 09:23
Dona, 14 let
Odpověď:
Milá Dono,
z tvé otázky není úplně jasné, co znamená, že si na tebe učitelka matematiky zasedla. Znamená to, že ti dává z testů horší známky než ostatním (když si porovnáš odpovědi a body, které jsi dostala)? Nebo to, že tě zesměšňuje před druhými? Nebo tě okřikuje, ať nevyrušuješ, i když to neděláš? Zkus si charakterizovat, co to je pro tebe "zasednutí".
O svém problému můžeš říct někomu ze třídy a zeptat se, zda by ti nemohl nějak pomoct - věděla bys, že v tom nejsi sama. Dobré by také bylo, kdyby ses svěřila někomu dospělému - nejlépe rodičům. Pokud jsi věřící, můžeš se za vztahy s učitelkou modlit.
Víš, někdy se stane, že si učitel na žáka zasedne, i když mu k tomu nedá žádný důvod. Prostě něčím učitele provokuje. Připomíná mu možná někoho konkrétního z jeho života (vlastností, způsobem chování,...). To není omluva pro učitelku, ale spíš útěcha pro tebe, že možná opravdu za nic nemůžeš.
Napadá nás jedna věc - zvaž, jestli by se dala uskutečnit. Zdá se ti možné, abys za učitelkou zašla a řekla jí mezi čtyřma očima, že máš dojem, že jí na tobě něco vadí, a zeptala se, co můžeš udělat pro to, aby to tak nebylo?
Držíme palce a myslíme na tebe!
redakce IN!
Otázka: Připravuji se na práci v lékárně. Co když ale budu muset vydat přípravek, který je z křesťanského hlediska nevhodný? Ahoj IN,(už jsem sem o tomle jednou psala) jsem v prváku na farmaceutickém asistentovi, takže když školu dostuduju, budu moct být v lékárně na volný prodej nebo připravovat různé mastičky a tak...Jenomže v poslední době nad tím přemýšlím a nevím, jestli jsem si nevybrala špatně. Na tento obor jsem šla ze zdravky s tím, že alespoň budu mít v budoucnu více času na svou rodinu a nebudu dělat dvanáctky v nemocnici a mám taky problémy se zády. Už jako malá jsem chtěla dělat v lékárně. Jenomže co když se dostanu do situace, že budu muset vydat lék, který je z křesťanského hlediska nevhodný? (např.antikoncepce, homeopatika, atd.) Jenomže zase si říkám, že tohle si může říct více lidí u různých oborů a pak by ve zdravotnických zařízeních a tak pracovalo málo křesťanů, takže jaké bychom mohli čekat změny...
Nejvíc mě trápí asi ty homeopatika...
Bojím se, že jednou neseženu práci, když majiteli řeknu, že tyto léky nebudu vydávat :(
A zrovna naše třídní učitelka je taková, že homeopatii hodně propaguje... 19.9.2015 16:15
Leňa, 20 let
Odpověď:
Milá Leňo,
poprosila jsem o odpověď na Tvoji otázku jednu věřící kamarádku, která v lékárně pracuje. Tady je:
Ahoj Leňo,
práce v lékárně je krásná a určitě sis nevybrala špatně. Samozřejmě má i své stinné stránky, asi jako všechno. Až si budeš hledat práci, zkus se poohlédnout, jestli ve Tvém okolí nebude nějaká lékárna, která se přímo nespecializuje na homeopatika. V dnešní době jsou sice k dostání skoro všude, ale v některých lékárnách je jejich sortiment omezený. Můžeš se taky zkusit domluvit s vedoucím, abys tyto přípravky nemusela prodávat. A když Ti v tomto nevyjdou vstříc, zkus aspoň lidem nabízet něco jiného. A pokud i tak budeš muset něco z toho prodat, tak se můžeš za ty konkrétní pacienty v duchu pomodlit. Možná to bude užitečnější, než kdybys jim řekla, že jim to nevydáš a oni by přešli jenom ke druhému výdejnímu místu, kde by jim to vydala Tvoje kolegyně.
Myslíme na Tebe, aby ses správně rozhodla!
redakce IN!
Otázka: Odkládám nejdůležitější věci na poslední chvíli. Jak to změnit? Ahoj INe! Poslední dobou mám takový problém, že dávám nejdůležitější věci na poslední místo. Příklad, vím že bych se měla učit/pomáhat rodičům, ale místo toho dělám nic, brouzdám po internetu a koukám na talentové soutěže, na televizi, dělám blbosti, které mi nic nedají... Potřebovala bych nějakou radu na to, abych pořád nekoukala do monitoru a obrazovky a konečně začala dělat to nejdůležitější prvně. Díky:) 14.9.2015 18:17
Otáleč, 15 let
Odpověď:
Milý Otáleči,
tomu, co Tě trápí, se odborně říká prokrastinace a je to poměrně rozšířený zlozvyk. Co na něj platí? Jednoduché heslo: začni hned! Ne od zítřka, ne za hodinu. Jakmile si vzpomeneš na úkol do školy nebo uvidíš rodiče, jak něco dělají, bez rozmýšlení se zvedni a jdi to udělat. Jde jen o to přeučit se chování, které máš naučené. A to musíš pilovat každý den, než se dopracuješ k tomu, že si nejdříve splníš povinnosti a potom si dáš za odměnu nějaký seriál apod.
Napadá nás, že může být řešením pořídit si lepicí poznámkové papíry a napsat si na ně různé vzkazy, které si potom přilepíš na monitor počítače nabo na obrazovku televiz e(např. Už sis udělal úkol?" nebo "Nejdřív pomůžu doma, pak teprve Facebook" atd.). Jakmile takový lísteček uvidš, bude to pro Tebe signál hned teď se zvednout a jít to udělat. Všechno jde, když je vůle. A pevná vůle se musí trénovat.
Moc Ti fandíme, aby se Ti dařilo překonávat sebe samu a vlastní pohodlnost.
redakce IN!
Otázka: Proč začínají vysoké školy s výukou tak pozdě? Dobrý den, nevím jestli to sem úplně patří, ale chtěla jsem se zeptat, proč vlastně vysoké školy začínají až v půlce (někdy skoro až na konci)září? Je to kvůli zářijovým maturantům? Děkuji.:) 18.8.2015 14:33
otázka, 21 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
zajímavá otázka. Znám vysoké školy, které začínají výuku (zimní semestr) už 1. 9., a na druhé straně i takové vysoké školy, kde výuka začíná až na začátku měsíce října. Začátek a konec výuky totiž může mít každá univerzita jiný, začátky semestrů a prázdnin stanovuje rektor. Důvody mohou být různé, ale nemyslím si, že by to bylo kvůli zářijovým maturantům (zápisy ke studiu, kam student musí přinést kopii maturitního vysvědčení, totiž probíhají většinou na konci měsíce srpna). Snad jsem Ti alespoň částečně odpověděla.
Hezký zbytek léta!
redakce IN!
Otázka: Jak se dostat na studia do Ameriky? Ahoj IN! Slyšela jsem že někdo jel na rok studovat do ameriky. Jak je to možné získat? Je tam nějaká křesťanská škola nebo jsou nějaké výběry? Moc by mě to zajímalo, i když nevím jak by mi to tam vůbec šlo, ve škole ani aj nejsem dobrá. Ale bojím se neověřených internetových stránek a ani tomu moc nerozumím. Děkuji za vysvětlení a věnování času s odpovědí pro mě :) 30.7.2015 20:05
Studentka, 18 let
Odpověď:
Milá Studentko,
nejspíš Tě zklameme, ale opravdu nevíme. Různých nabídek je spousta, ale protože nemáme žádnou ověřenou, netroufáme si doporučovat. Většinou to funguje tak, že si za studia buď zaplatíš (a není to levná záležitost) nebo se Ti přes nějaké programy podaří získat stipendium. Jednodušší je to na vysoké škole, kde často přicházejí nabídky na studium v zahraničí přímo od univerzity.
Zkus se poptat učitelky či učitele angličtiny na vaší škole, zda by Ti něco konkrétního nedoporučil/a. Držíme palce!
redakce IN!
Otázka: Mám problém s učitelkou angličtiny a zřejmě i blok k tomuto předmětu. Prosím o radu. Ahoj IN! Mám problém se školou, resp. s učitelkou na angličtinu. Což o to, mám ji ráda, dokážu se s ní úplně normálně bavit, ale při hodinách je to hrůza. Kdybychom měli někoho jiného, možná by mi i angličtina šla, ale téhle se při hodinách prostě bojím. Často mně před třídou shazuje, že to flákám a že se neučím. Jenže mám v sobě nějaký blok, když se snažím třeba naučit slovíčka, něco si zapamatuju, ale pořád musím myslet na to, že se třeba při zkoušení seknu a ona zase bude mít řeči. Kromě toho mně shazuje i kvůli víře, přesto že její dcera chodí na náboženství. A mám pocit, že kvůli angličitě, nebo hlavně při hodinách, mně spolužáci odsouvají. Když máme při angličtině dělat něco ve skupině, nikdo mně k sobě nechce, posílají mně jinam. Kromě toho si skoro vůbec nevěřím, angličtinu se naučit nedokážu, ale ostatní předměty, zvlášť ty, které mně baví (třeba němčina, čeština, občanka) mi stačí si přečíst o přestávce před hodinou. Ale na tu angličtinu mám v sobě blok, před hodinami je mi špatně, všechno se ve mně svírá a celá se třesu... Přestože se s učitelkou dokážu i normálně bavit... Díky za odpověď... 17.5.2015 22:18
tazatelka, 14 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
píšeš, že se s učitelkou angličtiny dokážeš normálně bavit, máš ji ráda, ale v hodinách tě shazuje natolik, že sis k tomuto předmětu vytvořila jakýsi blok. Možná by stálo za to popovídat si o tom s někým z tvých blízkých (s kamarádkami mimo vaši školu nebo s rodiči - s někým, kdo celou situaci uvidí z odstupu). Možná máte ve škole výchovnou poradkyni nebo školní psycholožku. Můžeš se svěřit i jim, jistě Ti ochotně poradí.
Takové nepříjemné pocity by se každopádně měly nějak řešit. Rodiče si o tom můžou promluvit s Tvojí učitelkou třídní nebo přímo s učitelkou angličtiny. Je důležité, aby učitel věděl, že o to, jak děti učí, mají zájem i rodiče. Když bude Tvá učitelka vědět, že rodiče zajímá, proč má jejich dcera takový odpor k angličtině, začne se možná i ona na celou situaci dívat jinak a pokusí se najít k Tobě cestu.
Otázkou ale je, zda jí Ty poté, co Tě tak dusila, dáš ještě šanci. Zkus to doma všechno probrat a potom ve škole vyřešit.