Taky máš seznam zemí, kam by ses ráda podívala, ale většina z nich asi zůstane nesplnitelným snem? A představ si, že něco tobě velmi blízkého procestovalo daleké země, pobylo v zaoceánských zemích a plavilo se několik dní po moři. Budeš mi věřit, že mluvím o tvém triku?
Než se dostane do našich obchodů a pak skříní, urazí mnohdy tisíce kilometrů. Takže tvá trika (ale i kalhoty, sukně nebo mikiny) si užijí exotiky většinou mnohem víc než ty. Zkus se podívat na jejich etiketu, některé jsou z Bangladéše, Kambodže, Vietnamu, Laosu, jiné z Indie, Číny, Turecka nebo Mexika.
Některé země se na výrobě a vývozu oblečení postupně staly ekonomicky závislé. Například v Bangladéši a Kambodži představují oděvy více než 80 % celkové hodnoty vývozu a jsou příslibem mnoha pracovních míst. Tyto země jsou známé jako země s levnou pracovní silou.
Majitelé firem hledají často taková místa ve světě, kde se za co nejmenší obnos peněz vyrobí co největší počet spotřebního zboží a kde se zaměstnávají lidé, kteří chtějí jakoukoliv práci, aby uživili sebe a svou rodinu, a příležitostí vydělat si je zde velmi málo. Majitelům firem nahrává také levná lodní doprava, úlevy na daních a často i nízké nároky na ekologický provoz firmy.
A dokonalost tvé image nejen zvenčí, ale hlavně zevnitř ti zaručí vděčnost lidí, kteří ten tvůj šatník úspěšně zaplňují – ať už jde o ty, co ti oblečení kupují, nebo o ty, kteří jej vyrábějí.
Anett
(časopis IN!dívčí svět)
Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.