Otázka: Tipy na nějaké křesťanské knihy o tom být single... Ahoj, měly byste prosím tipy na nějaké křesťanské knihy o tom být single? Díky :) 10.5.2023 07:57
E., 20 let
Odpověď:
Milá tazatelko, o singlu? Takovou knížku asi nenajdeš. Proč? Protože jde o to, že lidský život se naplňuje sebedarováním. Zda to je v manželství, kněžství či řeholi, či že někdo zůstane sám a věnuje se svému povolání jako službě (dříve to byli lékaři, učitelky), to je druhotné. Prostě: život se naplňuje láskou, která je službou. Takže, je třeba najít knížku o povolání, o životě jako službě.
Krásné knihy jsou od Daniela Ange, mohu doporučit Teologii těla sv. Jan Pavla II. (třeba i online studium - https://mskw.sk/sk/), od Westa - teologie těla pro začátečníky. Zajímavá je i knížka od papeže Františka: Christus vivit.
Jan Balík
Otázka: Tetování Ahojte mám dotaz, nedávno jsem si nechala udělat tetování na ruku samozřejmě s významem a to i díky ségře která má podobné, ale hlavně nás to vystihuje. V bibli ve starém zákoně je psáno že by jsme si dělat tetování neměli, ale co jsem tak četla tak to bylo kvůli vyznávání bohů, tak se chci zeptat jestli to není nic proti jelikož sama jsem z věřící rodiny, ale nemá to být v žádném špatném smyslu ani tak jen se mi to líbilo a hlavně má to význam, přijde mi že toto je hodně tabu téma a vím že spoustu lidí by mě za to odsoudilo, ale upřímně nemyslím si že je to něco špatného když to není myšleno ve zlem úmyslu 3.5.2023 20:10
Anička, 16 let
Odpověď:
Milá tazatelko, tetování je výraz jiných kultur, ne evropských a ne křesťanské. To je důvod jisté zdrženlivosti k tomuto počínání. Však se podívej, co vše za divné obrázky si lidé nechávají vytetovat. Je vidět, že je to spojeno s nějakými temnými silami. Naše tělo je a má být chrámem Ducha svatého, je určeno jednou k zmrtvýchvstání a k životu věčnému. Proto s ním zacházíme s úctou, ale nezbožňujeme ho, neděláme z něj modlu. Pochopitelně se krášlíme, nosíme třeba na krku křížek či medailku Panny Marie - na znamení úcty a důvěry v Boží pomoc. Pokud jde o tetování, nedává to v tomto ohledu smysl. Zároveň to je změna trvalá, obtížně změnitelná. Takže ani svaté obrázky není vhodné nechávat si tetovat. A ještě jedno zamyšlení. Pokud je tetování nepotřebné nebo něčím navíc, co ušetřené finance věnovat na chudé? Byly by lépe využity. Když píšeš, že tě obrázek vyjadřuje, co budeš dělat po 10 letech, když tě bude vyjadřovat jiný? Tetování lze ale považovat také za poškozování těla, které je hříchem.
Jan Balík
Otázka: Správný čas na biřmování Dobrý den, jak mám vědět, že je správný čas jít k biřmování? Moje sestřenice je aktuálně těhotná a přála by si, abych byla její kmotrou. Kněz, má ale výhrady protože jsem ještě nebyla u biřmování. Sama nevím, zda chci v nejbližší budoucnosti jít, protože se mé pohledy a názory na nějaké věci zásadně liší od toho co nás učí víra. Chci vyjít sestřenicí vstříc a být kmotrou malého děťátka, ale nechci jít jenom kvůli tomu k biřmování. Jsem celkově z toho zmatená. Nemyslím si, že se moje názory změní a také vím, že pohled církve se taky nezmění. Takže jsem se dostala do nekomfortní situace a nevím jak z ní ven. 25.4.2023 19:46
Cartia, 20 let
Odpověď:
Milá tazatelko, nejprve bych doporučil, abys prostudovala proč církev něco učí. Dá se o tom načíst v katechismu a stojí za to objevovat moudrost církve, ve které je přítomen Duch svatý. Kvalitní příprava na biřmování je cestou, jak více porozumět učení církve. Není to už závazek, že se necháš biřmovat.
Ke kmotrovství se vyžaduje, aby byl kmotr pokřtěn a také biřmován. U biřmování se v českých poměrech nejednou zamhouří oko. Ale to záleží na místních poměrech.
Co dělá kmotr? Má spoluodpovědnost s rodiči, že bude dítě vychovávat v lásce k Bohu a ve znalosti Boha. A toto kmotr s rodiči slibuje Bohu. Proto musí být pokřtěn a měl by být biřmován. Prostě kmotr by měl žít jako praktikující věřící. Kmotr by se měl i za své sobě svěřené dítě modlit.
Takže je na Tobě, jak se rozhodneš a jak se v místě, kde křest bude probíhat, domluvíš.
Jan Balík
Otázka: Můžu jít ke sv. přijímání? Dobrý den, byla jsem u zpovědi a hned druhý den jsem bráchovi řekla sprostým slovem. Nebylo to schválně, prostě to ze mě vyletělo a potom jsem toho litovala. Brácha mi odpustil, ale nevím jestli mi tento hřích bez zpovědi odpustí i Bůh ? Je to těžký nebo lehký hřích ? Můžu jít ke svatému přijímání? Děkuju za odpověď 3.4.2023 21:55
G., 14 let
Odpověď:
Milá tazatelko, k svatému přijímání jistě můžeš. Kvůli takovýmto malým hříškům máme na začátku mše sv. chvilku lítosti. Vždy, když v duchu řekneme: "Pane, prosím, odpusť mi", tak nám Bůh velice rád odpouští. Zpověď je důležitá tehdy, když člověk spadl do vážného, těžkého hříchu. A pak je důležité, abychom se naučili chodit k ní pravidelně - tak jednou za měsíc.
Mimo to, litujeme přece každý den a na začátku mše sv., takže nám Bůh odpouští ty malé hříchy stále.
Jan Balík
Otázka: Ráda bych se na něco zeptala Dobrý den. Ráda bych se na něco zeptala. Nemám teď nejlehčí období, mám docela vážné psychické problémy a dost často se mi objevují myšlenky na sebevraždu. A to třeba i několikrát denně. Vím, že je hřích, myslet na sebevraždu, protože náš život je dar a měli bychom si ho vážit, a ne uvažovat o tom,jak ho ukončit. Ale už mi takové myšlenky naskakují automaticky. (Stačí když vidím koleje nebo most) Nevím jak se těch myšlenek zbavit. Je mi hloupé to neustále vyznávat u zpovědi, že si nevážim života. Protože to nefunguje tak, že bych odešla a už bych na to nikdy nemyslela. Myslím na to už automaticky, prostě mě to během dne napadne a nevím jak to vytěsnit. Děkuju za odpověď a přeju hezké dny 26.3.2023 19:58
Bětka, 15 let
Odpověď:
Ahoj Bětko, díky za dotaz i důvěru k nám. O pomoc a radu jsem poprosila kamarádku, psycholožku Anetu. Shodly jsme se na tom, že při takových myšlenkách, jaké máš, bys je rozhodně neměla podceňovat a bylo by dobré a potřebné navštívit psychiatra. Samozřejmostí je doprovod rodičů. Doporučujeme také aplikaci Nepanikař (https://nepanikar.eu/), kde můžeš najít první pomoc při úzkosti nebo sebevražedných myšlenkách. Jsou tam návody, jak se uklidnit, změnit aktivitu, ovládnout myšlenky apod. Stejně tak jsou tam tipy na relaxace a práci se sebou, aby se člověk dokázal posunovat a se svým stavem něco dělal. Rozhodně to ale není náhrada za terapii nebo psychiatrii! Je to spíš taková první pomoc v akutní krizi nebo dobré návody pro každého, komu je občas občas trochu úzko a zde se dozví, jak se to dá ovládnout. Další možností je např. kontaktovat dětskou Linku bezpečí a svěřit se jim, kdyby na tebe přišly myšlenky, se kterými si nevíš v tu chvíli rady. Ať je ti brzy líp. Aneta a M.
redakce IN!
Otázka: Je hříchem jít na popeleční středu na zábavu? Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je hříchem, jít na popeleční středu na zábavu. Zatančit si se spolužačkama na české písničky a veselit se.
Pokládám si otázku, jestli je půst jen od jídla nebo i o tom, si odřeknout třeba tu zábavu s holkama. Nemáme si spíše odpouštět věcí, které nás tíží a zabíjí nám čas. Já osobně na zábavy nechodím, ale právě na popeleční středu, třída chce podniknout tuto akci. Na jednu stranu jít nechci, protože si připomínáme Kristovo utrpení, na druhou stranu si říkám, že bych chtěla být s holkama. Co je tedy správné?
Děkuji za odpověď 21.2.2023 19:41
Andula, 21 let
Odpověď:
Milá tazatelko, rada je: na Popeleční středu nikam s třídou nejít a vysvětlit jim proč. Máš možnost pohovořit pár vět o víře. Neboj se výsměchu a buď svá. S holkama můžeš jít jindy.
Hřích by to spíše nebyl, ale jistě zbabělost. Jsou dny, kdy je třeba více myslet na Pána a mezi ty patří Popeleční středa a Velký pátek. Dříve bylo všem katolíkům zakázáno jít v postu na zábavu - ples, svatbu atd.
Jan Balík
Otázka: Do jaké míry je s katolickou vírou totožná organizace Zdravím, chtěla bych se zeptat, do jaké míry je s katolickou vírou totožná organizace \"Nové nebe a nová země, Shincheonji\". Poslední dobou na mě vyskakují různé články a informace ohledně této církve, která má vycházet z křesťanství, ale nevím, do jaké míry se dá brát vážně, zda se nejedná o nějakou sektu, příp. jakou podstatu má společnou s námi praktikujícími katolíky :-) Nechci nikoho předem odsuzovat, kdo praktikuje víru jinak, ale zároveň se nechci nechat ovlivnit cizími svou neznalostí. Děkuji a přeji krásný den 21.2.2023 19:04
L., 19 let
Odpověď:
Milá tazatelko, "Nové nebe a nová země, Shincheonji" je nebezpečná sekta, která nemilosrdně získává členy především v řadách katolíků, často i za cenu lží a pomluv. Dopad je již velmi citelný, zvláště v Praze. Lidé, kteří s ní mají neblahé zkušenosti, píší na: http://www.shincheonjibezprikras.info/
Sektáři se vyznačují neschopností přijmout názor druhých, takže s nimi není možný smysluplný dialog.
Navrhuji Ti, snažit se více poznat vlastní katolickou víru. Třeba studiem YOUCATu nebo TWEETUJ s Bohem.
Jan Balík
Otázka: Jak se jde poučit z předchozích chyb? Hezký den, mám dotaz, jak se jde poučit z předchozích chyb tak, aby se minimalizovalo riziko, že se to stane příště. Vnímám, že jsem prošla životní fází, kdy jsem udělala opravdu hodně závažných chyb (nebezpečné vztahy, lži, mnou zaviněná autonehoda,...), kterých z celého srdce lituji, a hrozně se bojím, abych je neopakovala. Šlo hlavně o situace, kdy jsem se musela nebo chtěla rychle rozhodnout, nebo jsem prostě nepřemýšlela nad dalšími okamžiky. Takové to impulzivní rozhodnutí, které má strašlivé následky. Už před tím jsem si nachystala klíče, jak bych ty situace mohla řešit (střená modlitba, vzývání Panny Marie, hluboké nadechnutí,...), ale ne vždy to fungovalo, a v některých vážných situacích jsem prostě fatálně selhala. Budu proto moc ráda za pomoc. Díky, Pán Bůh zaplať!!! 7.2.2023 22:58
K., 20 let
Odpověď:
Milá tazatelko, kdo se bojí, nesmí do lesa. Život přináší mnoho zákrut a není možné se na všechny připravit. Důvěřuj v Boha, že tě vede a ten dovede urovnat i mnohé naše lidské průšvihy. Tedy zaprvé: neboj se, ale důvěřuj v Boží pomoc.
A co dál? Chybami se učíme tehdy, když je dokážeme reflektovat, s někým důvěryhodným si o nich popovídat. To zřejmě děláš, takže super. A pak, modlit se k Duchu svatému o moudrost a vedení. Anděl strážný je také výtečný pomocník a stojí za to, se k němu též modlit, tedy přátelit se s ním. No a někdy i nějaké menší školení může být užitečné: třeba 7 návyků skutečně efektivních lidí od Coveyho. Je to víceméně o sebevýchově.
Takže hodně odvahy k životu a mnoho důvěry v Pána.
Jan Balík
Otázka: Knihy k maturitě - některé se mi nezdají vhodné číst, co s tím? Je z křesťanského hlediska správné číst knihy (v mém případě knihy z maturitního kanónu), ve kterých se nachází choulostivé popisy (třeba ohledně sexu)? Kde je hranice? V umění se téma sexu objevuje velice často a moc nevím, jak s tím zacházet. Přeskakování pasáží se mi zdá blbost, protože se za chvíli ztratím v ději. Vybírat si pouze knihy bez tohoto tématu by asi bylo možné, ale celkem náročné. Já vím, že sex je vlastně dar od Boha, ale v mnoha knihách samozřejmě není správně interpretován (np. Kulička, Guy de Maupassant - povídka o prostitutce, Egypťan Sinuhet, Mika Waltari - starověký Egypt, a tudíž úplně jiné vnímání, a jiné...) Mockrát děkuji za odpověď. 5.2.2023 19:38
Weru, 18 let
Odpověď:
Milá Weru, jak jsi sama objevila, zvláště v umění velice záleží na úmyslu tvůrce (chce zobrazit Boží krásu, realitu života, hledá jen sexuální rozkoš /porno/); dále pak na druhu umění (jinak se vnímá kniha, jinak film); a na příjemci (jinak vnímá takové scény muž a jinak žena, jinak mladý člověk, jinak starší). Určitě je špatné číst takové knihy jen proto, že se člověk vědomě sexuálně vydráždí. Toto by pak hraničilo už s hříchem.
U filmu je třeba být daleko více ostražitý a raději se na sexuální scény moc nedívat. Člověk si je zapamatuje a zbytečně se mu pak vrací v mysli. Na film erotický raději nepůjdu.
Číst klasickou literaturu a občas narazit na sexuální popis, to je běžná součást života. Rada by zněla - nevěnovat tomu moc pozornost. Někdy, zvláště pro muže, bude lepší, když se takové části knihy spíše přeskočí či přečtou jen tak povrchně, prostě bez toho, aniž by si je člověk představoval.
Vidíš, že odpověď na Tvou otázku není snadná a jednoznačná. Jednou raději něco číst nebudu, jindy si něco přečtu. Každý se učí najít tu správnou míru. Záleží na to, aby si člověk udržoval mysl čistou, tedy si ji nezaneřádil zbytečně sprostými a vulgárními vjemy. Vždy je také dobré, vnímat, jak sama píšeš, že sexualita a vůbec tělesnost je dar od Boha. Není tedy špatné tělo a sex, ale to, jak s tímto darem lidé nakládají.
Jan Balík
Otázka: Když za mnou někdo cizí přijde, že chce peníze, co mám dělat? Ahoj! Mam veliký problém s tím když někdo za mnou přijde a chce po mě peníze. Ne, že bych byla lakomá a nechtěla mu nějaké peníze dát. Jenže já nevím co s těmi penězi udělá nebo jestli je doopravdy chudý nebo se jen za chudého vydává. Dneska jsem potkala dva takové žebráky a nic jsem jim nedala... Teď mám z toho velké výčitky a bojím se slov z evangelia: byl jsem hladový nedali jste mi najíst...
Co mám v takovych situacích dělat? 17.12.2022 23:26
Anonymka, 14 let
Odpověď:
Milá tazatelko, ano, Pán Ježíš nám říká, že máme myslet na druhé a pomáhat. Na druhé straně to neznamená, že každému dáme, co žádá. K žebrákům zaujímá každý jiný postoj. Někdo jim dává drobné, jiný to řeší tím, že odloží přiměřenou částku svých financí a věnuje ji na charitu, která se o bezdomovce stará. Je ale ještě jiná a možná nejlepší možnost pro děvče tvého věku. Uvědomit si, že je na světě mnoho dalších lidí, kteří trpí a to daleko víc než bezdomovci v ČR. Můžeš darovat nějakou částku na některou organizaci, která pomáhá ve světě:
- Likvidace lepry
- Papežská misijní díla
- Mary’s Meals
Takže, pomáhat ano, ale spíše cíleně a dle svých možností. U těch výše jmenovaných katolických organizací víš, že i jedna stovka opravdu pomůže.
A co s bezdomovci, které potkáš? V duchu za ně dát krátkou modlitbu, třeba: Bože požehnej mu.