Otázka: Jak bojovat se sebeuspokojováním? Dobrý den, mám hrozný problém s sebeuspokojováním. V knížce \"Jsem svá\" je na to článek, čtu si ho pořád do kola. Vždzcky když zase zase prpadám poušení, říkám si: \"Je to špatné, ubližuju Bohu, Nejsem čistá... Pomoz mi Bože prosím.\" Někdy to pomůže, ale někdy ne. Po tom je tedy o to strašnějěí dopad na mne, Brečím kvůli to mu, jsem smutná, naštvaná a zničená.
Nedekožá přestat. Vím, že to je špatné, někdy odolám pokušení zlého anděla.Pak se citím dcl dobře, ale mám pocit že na mě jich jde jještě větší množství, útočí ze všech stran a chtějí abych podlehla. A já to nedám.
Prosím poradte mi, ajkse toho nadobro zbavit, jsem uplně zoufalá.
Děkuji 30.9.2017 15:53
Klára, 16 let
Odpověď:
Milá Kláro,
děkuji za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Ano, sebeuspokojování je hřích. Avšak ten, který se naučí sebeuspokojovat, ten se podobá člověku, který je závislý – je tedy jakýmsi způsobem svázán otroctvím. Z toho vyplývá, že pokud nedojde k zázraku, což také může, je cesta k osvobození se od této závislosti poměrně dlouhá. Říkáme jí duchovní boj. A jak se vede?
Především žádné nadávání sobě samé, žádná zoufání. Pán Ježíš tě má rád, skutečně, on přeci přišel, aby zachránil to, co bylo ztracené, přišel ne kvůli spravedlivým, ale kvůli hříšníkům. Má tě rád, hledá tě, je ti blíž, než pociťuješ.
Dojdi si před svatostánek a Ježíši řekni: Ježíši, má tě ráda. Ty víš, jaká jsem. Prosím, vysvoboď mě z mého hříchu. Tobě důvěřuji.
A jak pak žít v běžném životě? Když znovu do svého hříchu upadneš, co nejdříve se obrať na Ježíše (když to jde, můžeš při tom pokleknout) a řekni mu: Pane, prosím, odpusť. A pak vstaň, netrap se, litoval jsi, on ti odpustil. U další zpovědi pak hřích vyznej. A pak jdi a snaž se mít otevřené oči a udělat nějaký malý skutek lásky pro někoho druhého (třeba se jen za někoho kratince pomodlit). A klidně pak můžeš jít co nejdříve k eucharistii, litovala jsi. Vůbec je důležité, abys chodila pro Boží posilu ve svátostech, co nejčastěji: ke svátosti smíření třeba jednou za tři týdny či měsíc a k eucharistii třeba denně nebo prostě co nejčastěji. A než Ježíše v eucharistii přijmeš, nauč se mu říkat: Ježíši, když teď ke mně přijdeš, prosím, uzdrav, co je ve mně nedobré a špatné.
U děvčete vzniká sebeuspokojování buď tím, že se ho naučí jako malá nebo je důsledkem nějakého nedobrého psychického stavu, třeba rozkolu v rodině, nepřijetí svého těla, introvertními sklony. Děvčeti velice pomůže, když má s kým si o svých pocitech povídat. Může to být babička, maminka, starší kamarádka, řeholnice nebo kněz (duchovní rozhovor). Žena potřebuje své pocity sdílet s druhými, jen tak pochopí samu sebe, a začne rozlišovat emoce, které jsou dobré a ty, které ji vedou na scestí.
A ještě jednu inspiraci. Obracej se často k Marii. Ona je vzorem ženy a je naší přímluvkyní. Pros ji často, ať ti vyprosí dar čistoty a ať ti vyprosí i to, abys poznala své životní povolání, a bude-li to manželství, ať ti pošle skutečné výborného muže, budoucího otce tvých dětí.
Milá Kláro, být ženou je úžasný dar. Ježíš tě má rád a uvidíš, že jednou přijde chvíle, kdy díky Boží milosti budeš od svého hříchu osvobozena. Přeji ti vytrvalost a modlím se za tebe.
Jan Balík
Otázka: Můžu mít za biřmovacího patrona Františka Saleského, když jsem holka? Dobrý den, chodím na přípravu na birmovani a přemýšlím o birmovacím jménu. Hledala jsem na internetu různé světce a mimo jiné i Františka Saleskeho. Muzu mít však jako holka jméno mužské, v ženské formě? A byl by to potom ten stejný světec, jako kdyby měl podobu mužského tvaru toho jména? Hledala jsem totiž patrona spisovatelů a vyhledal mi prave Františka Saleskeho. Nevím, jestli je nějaká světice pokládána za patronku spisovatelů. Napsali byste mi jestli ano prosím? A jak jinak ještě hledat světce jako případně patrony a jako birmovaci jméno? Děkuji 23.9.2017 21:07
Anna, 16 let
Odpověď:
Milá Anno,
super, že se chystáš na přijetí svátosti biřmování.
Určitě si můžeš zvolit jako patrona světce - muže. A sv. František Saleský je super. Napsal krásné knihy, hlavně dvě: Jednodušší s názvem: Úvod do zbožného života a pak delší a náročnější (ale hlubokou) knihu: Pojednání o lásce s Bohu. Obě jsou o tom, jak žít svůj život, abychom následovali Pána Ježíšel
Kde všude hledat svaté? Existují dvě knihy vydané u Karmelitánů: Rok se svatými a pak encyklopedie: Svaté na každý den.
Mimo to existuje jedna super stránka: http://www.santiebeati.it/
tam se dá najít leccos aktuálního, tedy i novější. Blahoslavených a světců přibývá.
A ptáš se i na patrona spisovatelek. Sice nebyla vyhlášena, ale třeba by to mohla být sv. Terezie Beneditka od kříže civilním jménem Edith Stein, filosofka a autorka mnoha spisů, které začínají vycházet i v češtině. Jsou ale dost obtížné, ale hluboké. Její život byl ukončen v koncentračním táboře v Osvětimi.
Neboj se a zvol. Ono nakonec je nejdůležitější, že se ten svatý či ta svatá bude za Tebe v nebi přimlouvat. o je nejdůležitější ze všeho.
Jan Balík
Otázka: Mohu jít dvakrát za den ke svatému přijímání? Ahoj, mám takovou otázku. Moc nevím jak je to se svatým příjmáním. Konkrétně jestli můžu jít ke příjímání dvakrát za den. Slyšela jsem názory dvou lidí a to odlišné. Jeden říkal že ano a druhý že ne tak já nevím. Moc se ale nesetkávám s tím že by jsem chodila na dvě mše za den je to výjimečně, ale moc by jsem chtěla vědět jak to je. Moc děkuji . 21.9.2017 23:29
N, 14 let
Odpověď:
Milá N., tvoje otázka má jasnou odpověď. Ke svatému přijímání můžeme přistoupit jednou denně. Avšak, pokud jsme podruhé na CELÉ mši svaté, můžeme přistoupit i podruhé. V praxi je to tedy tak, že jsem třeba ráno přistoupil k přiímání na mši (nebo jen na bohoslužbě slova) a pak se zúčastním nečekaně večerní celé mše, mohu tedy podruhé přijmout. Ale pokud budu třeba ráno na mši a budu přijímat a odpoledne budu v nemocnici na bohoslužbě slova, to k přijímání nemohu. Ta možnost přistoupit podruhé je z toho důvodu, že tím, že přistupujeme k eucharistii při mši plně prožíváme společenství, které z nás tvoří sám Pán.
Jan Balík
Otázka: Co když přestávám věřit, že existuje Bůh? Ahoj, v poslední době slýchám příběhy lidí, kteří měli smutný osud a moc se modlili k bohu. Postupem času přestávám věřit že nějaký bůh existuje a má vůbec nějaký smysl v něj věřit i když vám nepomůže? Mám to říct rodičům? 21.9.2017 15:55
Any, 14 let
Odpověď:
Milá Any, děkuji za tvou důvěru se na nás obrátit se svojí otázkou. Je vidět, že přemýšlíš. To je dobře. Ale zároveň je třeba studovat (číst Nový zákon, YOUCAT...), modlit se a diskutovat s důvěryhodnými lidmi (rodiče, kněz, řeholnice). Bůh nás má každého velice rád. A chce naše štěstí. Ale pozor. Jeho štěstí si nemůžeme představovat jako plnost pohodlíčka a úspěchu zde na zemi. Tato zem, ať se nám to líbí nebo ne, je přípravou na věčnost. Tedy plnost Božího požehnání a štěstí je nebe, kam směřujeme. Na této zemi nás provází kříž tak, jako Ježíše. A Ježíšův kříž byl na jedné straně prohrou, ale na druhé, to nám říká víra, byl vítezstvím Boží Lásky nad hříchem člověka, Kdo svůj kříž spojuje s Ježíšovým, ten postupně objeví obrovskou sílu Boží moci. V Olomouci během Ceslostátní setkání mládeže bylo právě o tomto nádherné svědectví. Můžeš si ho pustit: https://www.youtube.com/watch?v=2PQQeGNwf_I&t=824s
To tedy znamená, že musíme na této zemi jen trpět a být smutní? Vůbec ne. Bůh plný lásky nás ale chce naučit hlubšímu pohledu na věci tohoto světa a chce nám dát hlubší uspokojení a štěstí, než je jen uspokojení z úspěchu, z toho, že se ze všeho uzdravíme a že nám vše vyjde.
Otázka: Jsem ten správný člověk pro svátost biřmování? Dobrý den, začala jsem chodit na přípravu k biřmování, ale přepadají mě obavy: zvládnu to? Jsem ten správný člověk? A také někdy při mši sv. mě napadají věci typu: opravdu se to všechno, co je v Bibli, stalo? Nevymyslel si to někdo šíleně chytrý? Nejsme jen nějaká skupina pomátlých lidí, kteří tomu bezhlavě věří a ti ostatní jsou v pohodě? Prosím poraďte mi, co mám s těmihle obavami a strachy dělat... Děkuji 14.9.2017 17:22
Anička, 16 let
Odpověď:
Milá Aničko,
gratuluji Ti, že se připravuješ na svátost biřmování. Buď bez obav. Biřmování je vždy Boží dar, ten si nemůžeme zasloužit ani se na něj připravit. Bůh nás obdarovává zadarmo - z lásky, protože Tě má rád, chce ti darovat svátost biřmování, tedy upevnění ve víře.
Ano, ty se pochopitelně chceš na biřmování připravit, to je jasné. Těšíš se na dar od Pána a proto se chceš na tu chvíli připravit. Víš jak především? Láskou k Pánu Bohu. A jak ji zintenzvinit? Setkávat se s ním: v modlitbě a ve studiu. Pokus se každý den věnovat více času modlitbě (třeba s evangeliem v ruce, s růžencem...). A přečti si postupně třeba YouCat nebo Tweetuj s Bohem.
To je také jediná cesta, jak zakusit, že Ježíš je živý a že vše, co je o něm v evangeliích je skutečné. Setkávat se s ním a více ho ve studiu poznávat.
Víra v Boha je velikým obohacením každého člověka. Podívej se do historie. Kolik vědců a dobrodinců lidstva bylo věřících, byli to kněží, řeholníci.
Takže, nezaobírej se obavamy, to by ses do nich zamotala. Obavy bývají spíše druhem pokušení. Ale věnuj svou energii do modlitby a do hlubšího studia víry.
Jan Balík
Otázka: Jak se zapojit do setkání v Taizé? Ahoj :) Mám takový dotaz. V lednu bychom se chtěli zapojit do setkájí Taizé v Basilej. Nevíte někdo prosím, jestli nějaké DCM z ČR tam jede? Nebo nějaká oranizace? Na stránkách a nikde nemůžeme najít žádný kontakt na koho se obrátit. Tak to zkouším i tady. :) Děkuji za případnou radu! Díky za vás!!! 1.9.2017 20:40
Lucka, 17 let
Odpověď:
Ahoj Lucko,
my v redakci nevíme a žádné informace nemáme k dispozici. Můžeš napsat tady na webu do diskuze, kde ti mohou odpovědět přímo ostatní čtenářky, které třeba budou něco vědět. Pak je možnost obrátit se přímo na nějaké DCM, jestli jedou, nebo jestli alespoň neví o někom, kdo jede.
Šťastnou cestu! :) Martina
redakce IN!
Otázka: Biřmovací patron Dobrý den, budu od září chodit na přípravu k biřmování a stále nevím, koho chci mít za kmotra. A koho si vybrat jako patrona? Prosím, poradíte mi nějaké rady, jak si vybrat patrona a kmotra? Děkuji 29.8.2017 09:18
Fany, 16 let
Odpověď:
Ahoj Fany,
to je velmi hezké, a máme z toho radost, že půjdeš k biřmování :-)
Myslím, že je dost brzy se trápit nad tím, že nemáš patrona, příprava teprve začíná a ty se o spoustě svatých možná budeš dozvídat na přípravě. Tam tě může některý oslovit a ty budeš chtít, aby se za tebe v nebi přimlouval.
Jak najít patrona je široká otázka, někdo pročítá knihy o svatých, někdo čte knihy a životopisy, někdo pobírá kalendář, kde jsou napsány svátky svatých a pak dohledává informace o těch, kteří ho zaujaly. Dnes je velmi jednoduchá doba internetu, kde se dočteš o svatých velmi lehce. Důležité je, aby ti byl v něčem vzorem, aby s tvým životem, situací, povahou souzněl. Je to patron, kterého si vybíráš ty a tak by ti měl být sympatický.
S výběrem kmotra je to tak, že musí být pokřtěn a též biřmován. Je dobré, když je to někdo koho znáš a komu se nebudeš bát zavolat, když ti bude úzko, nebo budeš potřebovat poradit. Doporučuje se, aby byl vyspělejší ve víře než ty, a mohl s tebou diskutovat o věcech víry. Toto je ideální stav, a někdy bohužel, člověk nenajde někoho blízkého, a tak se například žádají naši křestní kmotrové. K duchovnímu provázení, pak můžeš oslovit nějakého kněze, kterému budeš důvěřovat. Krásnou přípravu a hodně Božích darů.
redakce IN!
Otázka: Opisování Ahoj In, potřebovala bych poradit. Když od někoho opíši úkol tak to je hřích protože podvádím je to tak? Ale pokud DÁM někomu opsat úkol tak je to hřích nebo ne? Díky 28.8.2017 20:51
mia, 13 let
Odpověď:
Milá Mio,
je to sporná otázka, protože pokud se poctivě připravuješ do školy a nezanedbáváš to, co máš, není mimořádné opisování žádná hrůza. Jestliže je ale tvým zvykem klamat učitele, podvádět a snažit se prolézt školou bez učení, je to špatné a na to už není omluvy. Stejně tak to je u dávání opisování někomu něco. Může to být výraz kamarádství, když víš, že domácí úkol prostě nestihl. Dalo by se říct, že je to výraz sounáležitosti. Nebezpečí ale může být, že někdo tě využívá, a ty musíš dávat své úkoly někomu, kdo se do školy nepřipravuje a spoléhá na tebe. Takové chování může vyústit v šikanu nebo vydírání. A to je daleko horší, to asi cítíš sama.
Je dobré se snažit žít dobře a spravedlivě. To jistě. Na druhou stranu, opisování v té minimální formě, prostě ke škole patří, a ruku na srdce, jsou daleko horší hříchy, které se ve školách dějí a my s nimi nic neděláme.
Zaměřme se na to, dělat dobro. Protože láska je naše měřítko. Živit se strachem z maličkostí a velké věci, aby nás nechávaly chladnými, to byl asi ten největší hřích.
Majka a P. Jenda
redakce IN!
Otázka: Jdu k biřmování a mám napsat dopis otci arcibiskupovi, jenže nevím, co do něj mám napsat. Ahoj In
V září přistoupím k svatosti biřmování a do konce srpna máme odevzdat našemu panu faráři dopis pro otce arcibiskupa, jenže nevím co do nej mám napsat prosím poraďte mi. 13.8.2017 10:35
Marika, 15 let
Odpověď:
Ahoj Mariko, díky za dotaz. Tak v prvé řadě je dobré se určitě krátce představit: odkud jsi, co studuješ atd. Také je možná dobré napsat, proč chceš přijmout svátost biřmování, jakého sis vybrala biřmovacího patrona a proč, co pro tebe znamená věřit.... Zkus se zeptat vašeho kněze, určitě ti poradí. Měj se moc hezky. M.
redakce IN!
Otázka: Jak zpytovat svědomí a jak číst bibli? Ahoj. Mám dva dotazy.
1)Když mám jít ke svaté zpovědi, často mám problém správně zpytovat svědomí a zamyslet se nad svými hříchy.
Potřebovala bych poradit, jak udělat duši citlivější krozpoznání hříchů a jak se jim (hříchům) podívat na zoubek. Sice mamka říká, že jsem hodná, že ani nezlobím, ale já vím, že všichni jsme hříšníci.
2) Číst Bibli je jedna věc, pochopit její obsah je věc druhá. Člověk by měl Boží vůli nejen číst, ale hlavně ji konat.
Chtěla bych se zeptat, jak číst Bibli s pochopením a jak konat boží vůli.
Děkuji za odpovědi. 9.8.2017 20:43
Bára, 16 let
Odpověď:
Milá Báro,
pokusím se v krátkosti odpovědět na Tvé důležité otrázky.
Před časem jsem o nich napsal knížečku: Máš na víc. Je k dostání u Paulínek, bude k dostání příští tžden na Celostátním setkání mládeže v Olomouci, kde věřím, že budeš (pokud nejsi přihlášená, můžeš přijet též a nahlásíš se na místě https://olomouc2017.signaly.cz/). Je také k dostání jako e-kniha. Můžeme ti ji i poslat.
Obě otázky mají podobnou odpověď. V mládí se formuje osobnost člověka. Proto je vhodné se modlit a postupně se naučit modlitbě rozjímavé - prostě učit se více naslouchat Pánu v delší klidné modlitbě. Jak se ji naučit je popsáno v Bibli, kterou dostali mladí lidé od pana kardinála v Krakově a, kdo ji nedostal tam, dostane ji nyní v Olomouci během setkání.
Pak je velice prospěšné mít nějakého kněze, ke kterému zajdeš nejen na zpověď, ale i si s ním budeš moci občas dát sraz a popovídat o tom, co tě zajímá, o svých otázkách. Tomu se říká duchovní vedení.
V neposlední řadě je moudré číst katechismus (YOUCAT, Tweetuj s Bohem), kvalitní knihy (třeba nejrůznější promluvy papežů pro mladé). Tak víru začneš poznávat více do hloubky.
Obecně platí, že je třeba se soustředit v životě ne na hříchy, ale na konání podle Božího slova. Může k tomu posloužit tzv. Slovo života http://www.focolare.cz/. Pokud se modlíš a budeš studovat, svědomí budeš tedy dobře rozvíjet a ono samo ti budeukazovat. V nejasnostech se pak zeptáš kněze nebo si prostě najdeš v katechismu odpověď.
Vůli Boží poznáváme tak, že svůj život žijeme v zásadě podle desatera a také tím, že plníme své povinnosti (studovat). A pak postupně v modlitbě ve svědomí hledáme, co konat v konkrétnostech. Ale je potřeba poznamenat, že zvláště v mládí je dobré se i občas optat, co by asi vůle Boží mohla být a co ne. Prostě je opět vhodné vedení. Je to jako se sportem - dobrý trenér je nezastupitelný. V duchovním životě podobně pomáhá duchovní vůdce.
A ještě jedna věc. Bible je slovem, které je propojeno s církví. Proto Bibli lze rozumět dobře jen v církvi. Co to znamená? Právě to, že čteme Písmo, ale zároveň čteme základní učení církve - to je právě ten Katechismus. A pak si myslím, že je skutečně moc dobré číst to, co říkají mladým lidem papežové. Po Krakově jsme vydali knížku jeho promluv. Je k dispozici na Centrech pro mládež.
Tak aspoň takto krátce. Ale myslím, že základní odpověď se mi podařilo Ti napsat.