Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

Polož novou otázku
 Přezdívka:  Věk: 
 Otázka: 
 Dotaz odeslat do poradny:   
 Napiš číslem   tři sta devadesát šest:

Poradna 'Víra'

- dotazy a odpovědi
Strana: 1  <<  3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  >>  71

Pokud se ti některý dotaz líbí, klikni na ikonu vlevo vedle otázky.

Otázka: Funguje metoda PPR?
Dobrý den, nedávno jsem se ptala, jak je to s plánováním rodičovství. Po prohlédnutí internetových stránek, které jste mi doporučili, to ve mně začalo zase hlodat... Sice tam byly celkem spolehlivé důkazy, že metoda ppr opravdu funguje, ale... Na stránkách organizace Liga pár páru bylo zveřejněno video - rozhovor s jedním z párů. Ten pár obhajuje tuto metodu a rozebírá ji, ale také se tam říkalo, že mají sedm dětí. To je přesně to, o čem jsem mluvila.... Nevím, co si o tom myslet. Máte nějaké opravdu podložitelné argumenty, že tahle metoda funguje? Chtěla bych mít jasno, chci se totiž v budoucnu chovat tak, jak to po nás Pán chce, a tak se chci přesvědčit...
....., 14 let
Odpověď:
Otázka: Mám neustále pocit, že je všechno těžký hřích...
Dobrý den, poslední dobou mám takový problém. Jde o to, že udělám nějakou věc a nejsem si jistá, jestli se jednalo o těžký hřích, nebo ne. A poslední dobou se mi to stává řekla bych častěji, než je normální. Přitom ale když to říkám u zpovědi, kněz vždycky řekne že si nemyslí, že se jednalo o těžký hřích. I já si někdy myslím, že to si to někdy v hlavě asi jen zveličuju. Ale vždycky když něco takového přijde, trápí mě to, bojím se jít k příjmání a mám blbý pocit.. Prostě mě trápí ta nejistota. A naposledy se stalo, že jsem s někým prostě byla na procházce a na trávě někdo ležel, nejspíš odpočíval. A mě napadlo, \"no jo, asi spí, ale co když se tomu člověku něco stalo, třeba dostal infarkt..? Měli bychom k němu jít a ujistit se. A když nepujdu, zase budu mít výčitky, že jsem udělala těžký hřích, že mě taková věc napadne, že se tomu člověku možná doopravdy něco stalo a já kolem jen tak prošla a neujistila se...\" To se mi honilo hlavou. Tak jsem jen řekla osobě co šla se mnou \"Hele a je ten člověk v pořádku?\" odpověděl \"snad jo\" a šli jsme dál a já se styděla to nějak víc řešit. Myslíte že to byl těžký hřích neujistit se? Já sama si myslím a doufám, že si to snad zase jen zveličuju, že je to blbost... ale ta nejistota tam prostě pořád je... no a tyhle stavy mám teď asi častěji než je normální a jsem z toho trochu zoufalá. Myslím že snad většinou jde o všední hříchy, ale já jako naschvál mám prostě takové myšlenky, že to byl třeba těžký hřích a trápí mě to. Ráda bych se toho zbavila. Děkuji za odpověď :)
Anna, 19 let
Odpověď:
Otázka: Velký věkový rozdíl.
Dobrý den, mám takovou otázku, nad kterou již nějakou dobu přemýšlím. Jaký názor a pohled má církev na páry, u kterých je věkový rozdíl? A tím nemyslím jen 4, 5, 7 let. Myslím tím partnery mezi kterými je věkový rozdíl vyšší než 10 let. Pokládám tuhle otázku, protože se mi nějakým způsobem poslední dobou zdá, že církev a celkově věřící lidé, nemají na tyhle vztahy moc pozitivní pohled. Už jsem si na vašem webu všimla, že v jednom (nebo možná i ve více) článku píšete, že pokud se dívka zamiluje do někoho, kdo je starší o 10 a více let, má na něj zapomenout. Ano, v tomto případě vím, že je tam problém ta dívka, která ještě není dospělá, ale pokud jí je více jak 15 let, tak by to přeci nemělo vadit. Protože pokud ta dívka je psychicky i fyzicky vyspělá a celkově je taková více dospělá než její vrstevníci, tak proč by nemohla mít přítele, který je jí blíže k jejím názorům a jejímu chování? Pokud ti dva zároveň cítí lásku, tak proč ne? Zároveň tu dívku mohou přitahovat muži, kteří jsou právě o více let starší. Je sice pravda, že kluci v jejím věku později vyspějí, ale pokud pro ni nejsou atraktivní, jak by mohli být atraktivní později? Protože jak člověk roste, tak se mění jeho preference. Což znamená, že až bude starší, stanou se pro ni atraktivními muži, kteří jsou ještě o trochu starší. Na tom se nic nezmění. Atraktivnost je také velice důležitý faktor. Ale hlavně musí vzniknout láska. Když spolu dokážou žít nebo chodit lidé, kteří se nenachází ve stejném věku, a opravdu milují jeden druhého, tak je to přeci překrásné. A občas jsem i zaslechla (ne od církve a věřících, ale celkově od lidí), že takoví lidé nemohou mít stejné nebo podobné zájmy. Ale mohou. Mohou mít rádi stejnou hudbu, filmy, mohou mít stejné názory na život, na lásku, manželství, partnerství, mohou být oba křesťané... To bych řekla, že je ideální pár. Omlouvám se, pokud proti věkovému rozdílu církev nic nenamítá, jen mě tohle téma hodně zajímá. Budu ráda když mi napíšete i svůj vlastní názor. Klidně můžete odpověď rozepsat, myslím, že by to bylo úžasné téma k diskusi.
Adri, 16 let
Odpověď:
Otázka: Přemýšlím nad chováním, které je naší vírou povolené/zakázané.
Dobrý den, poslední dobou hodně přemýšlím nad chováním, které je naší vírou povolené/zakázané a přemýšlím, proč se nesmí používat kondom...Já vím, v Katechismu jsem četla, že je to proti 6. přikázání a prý že v případě, že ti manželé ( nemluvím teď o předmanželském sexu) teď nemohou nebo nechtějí mít (další) dítě, mají používat metodu plodných a neplodných dnů. Jenže v medicínských brožurách bývá všude napsáno, že je tato metoda vysoce nespolehlivá, tím spíše u žen s nepravidelným cyklem. Jak to tedy mají manželé řešit? Vím, že do svazku vstupují s tím, že děti chtějí, ale pokud je žena zdravotně v pořádku a měla by tím pádem např. osm dětí, které rodina nemůže uživit, co může dělat? Vždyť i kněží říkají, že lidé mohou rodičovství plánovat (kolik dětí chtějí, jak dlouho po sobě atd.), pokud ale mohou používat jen tuhle metodu, která nebývá spolehlivá, je to těžké. Ano, každé dítě je jistě dar od Boha a je to krásné, ale... myslím, že kdyby byla rodina de facto takhle početná ( např.těch osm dětí+rodiče), není snadné ji uživit. Jsou tedy nuceni kvůli tomu žít v chudobě? Vím, že mám na takové otázky ještě dost času, ale v poslední době o těchto věcech dost přemýšlím. Chci, abych se jednou, dá-li Pán, chovala v tomhle ohledu podle jeho přikázání, jenže dost věcí nechápu :-). Snad jsem to nenapsala moc zmatečně... Děkuji moc za odpověď.
....., 14 let
Odpověď:
Otázka: Náramky z minerálů - je vhodné je nosit?
Ahoj, hodně jsou teď moderní náramky z minerálů. Přiznejme si, že jako šperk vypadají opravdu hezky. Jen mě tak ale napadlo, jestli je z hlediska víry vhodné je nosit? Děkuji za Váš názor
Helča, 28 let
Odpověď:
Otázka: Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to s modlením se nevěřících.
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to s modlením se nevěřících. Mohou Boha o něco prosit, když ještě neuvěřili a nebyli očištěni od svých hříchů? Mohou tak před Něj předstoupit a o něco Ho žádat?
Jani, 16 let
Odpověď:
Otázka: Vikingové
Dobrý den, zajímám se o vikingskou kulturu a mytologii, ale protože to byl pohanský národ, tak se tam často objevují jejich bohové. Je to v rozporu s vírou, když se o tento národ zajímám?
Evanlyn, 14 let
Odpověď:
Otázka: Předmanželská čistota
Mám přítele, se kterým chodím už skoro dva roky. Není věřící a o to je to těžší co se týče sexuality. Několikrát jsme to spolu probírali, ale já vlastně nevím, co říct. Miluju ho pořád stejně a nevadilo by mi s ním spát, ale prostě...nemůžu. Ptá se mě, proč nemůžu a já pak řeknu, že by to byl hřích. Respektuje mou víru, ale moc to nechápe. Kdysi, jsme se hodně pohádali, byli jsme už v pokročilejším vztahu. Říkala jsem, že mám Boha ráda a nechci ho zradit, udělat hřích. Ptal se mě, jak můžu zradit někoho, koho jsem v životě neviděla. Odvětila jsem, že v něj věřím a cítím ho. Chvíli mlčel, jakoby by přemýšlel a pak řekl, že neví jesti mi má věřit. Řekl, že pokud bych ho milovala, vyspím se s ním. Vedli jsem takovou dbeatu, ve které mě čím dál více zaváděl do otázek, na které jsem nebyla schopna odpovědět a najednou jsem si říkala, vždyť on má pravdu. Málem jsem se rozšli, ale on pak přišel. Omluvil se, že to přehnal, že toho lituje a že mé přání bude respektovat. Já jen přemýšlím, jak tu blíže upřenit, přiblížit a vysvětlit. Protože, ne, že bych nechtěla, chtěla bych, budu upřímná. Ale...porušila bych Boží zákon...
Anežka, 19 let
Odpověď:
Otázka: Masturbace
Ahoj, potřebovala bych poradit. Mám problém s masturbací. Už ani nevím, kdy jsem s tím začala. Vím, že je to špatné, ale nedokážu s tím přestat. Vyznala jsem to u zpovědi, ale stejně se toho nemůžu zbavit. Předtím mi vždycky hlavou probleskne, že je to špatné a proti Bohu, ale nějak tu myšlenku ztratím. Hrozně mě to trápí. Mám po tom vždy špatný pocit, jsem smutna a naštvaná. Taky nevím, jestli není špatně, že jsem šla ke svatému přijímání, i když jsem masturbovala. Jinak bych totiž musela chodit ke zpovědi tak minimalne jednou za týden. Prosím a předem děkuji za radu. Rose
Rose, 15 let
Odpověď:
Otázka: Mohou ve vězení přijímat eucharistii?
Dobrý den, chci se zeptat, jestli mohou vězni v rámci mše svaté ve věznici přijímat eucharistii? A jak je to zejména v případě vrahů, násilníků apod. Děkuji.
lejla, 24 let
Odpověď:
Strana: 1  <<  3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  >>  71
 
 
 

Vydavatelství IN s.r.o.
Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

objednávky:
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz

redakce:
Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

tel.: 775 598 603
mail: redakce@in.cz