Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

PORADNY
jsou během letní dovolené uzavřeny
(od 24.7.2020 do 9.8.2020)
Těšíme se na vaše nové dotazy od 9.8.2020 8:00.

Poradna 'Víra'

- dotazy a odpovědi
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  >>  74

Pokud se ti některý dotaz líbí, klikni na ikonu vlevo vedle otázky.

Otázka: Kde se vzal Bůh?
Dobrý den, prosím o odpověd na mou otáku. Kde se vzal Bůh? Byl stvořen?
Amy, 14 let
Odpověď:
Otázka: Víra & farmacie, jde to dohromady?
Otázka: Víra & farmacie, jde to dohromady? Zdravím, brzy budu maturovat a přemýšlím, kterým směrem se mám dál vydat. Velmi mě láká obor farmacie. To by znamenalo pracovat v lékárně, což je sice krásná práce, ale je tu háček antikoncepce a abortivní pilulky. Od několika lidí jsem slyšela, že prodávání antikoncepce je těžký hřích. Dlouho jsem nad tím uvažovala a napadla mě taková otázka. Jak moc leží zodpovědnost na ramenech farmaceuta a do jaké míry je člověk, který antikoncepci vyžaduje, zodpovědný za své vlastní činy a rozhodnutí? Je to opravdu tak těžký hřích nebo pouze svoboda volby druhých? Díky předem za odpověď.
Evča, 19 let
Odpověď:
Otázka: Je hřích poslouchat písničku se sprostým textem?
Ahoj, je hřích poslouchat písničku s přisprostlým textem kvůli tomu, že se mi prostě jen líbí ta melodie???
Destiny, 12 let
Odpověď:
Otázka: Je moje zpověď platná?
Ahoj IN, chtěla bych se zeptat, jestli je platná zpověď, když jsem některé věci zašeptala. Jsou to věci, za které se stydím, tak mě doma napadlo, že je ve zpovědnici jen zašeptám, což jsem hned zavrhla. Ale přesto jsem je při zpovědi nedokázala vyznat úplně srozumitelně, spíš jsem je zašeptala. Nevím, jestli jim pan farář rozuměl. Hrozně se trapím tím, jestli je ta zpověď platná. Přímo po zpovědi jsem měla krásný pocit, že jsem vyzpovidana, ale po chvilce jsem si uvědomila, že možná taky ne a od té chvíle mám špatnou náladu. Moc děkuji za odpověď N.
En, 16 let
Odpověď:
Otázka: Co se stane, když jde nevěřící ke svatému přijímání?
Co se stane, když jde nevěřící ke svatému přijímání?
Já, 12 let
Odpověď:
Otázka: Zpověď
Ahoj IN, už jsem sem párkrát psala. Dřív jsem byla závislá na masturbaci, četla jsem nevhodný knížky a filmy. Občas ještě cítím pokušení, třeba když je ve filmu blbá scéna, tak raději odejdu nebo se rozptýlím něčím jiným. Hrozne jsem se styděla a bála tohle ve zpovědnici říct, a tak jsem si třeba plánovala, že to jen zašeptam nebo pak rychle řeknu něco dalšího. Při zpovědi jsem to spíš zadrmolila, takže nevím, jestli tomu kněz úplně rozuměl nebo jestli to slyšel. Mám se z toho všeho vyzpovídat znovu? Taky nevím, co si o mně bude pan farář myslet, když se z toho všeho znovu vyzpovídám, a když mě zná. Co mám dělat?
Rose, 16 let
Odpověď:
Otázka: Do kostela na kole
Na kole do kostela: Dobrý den, už dlouho uvažuji nad tím, že začnu jezdit v neděli do kostela na kole (je to asi 14 km). Mám ale obavy, že se lidé kolem mě budou pohoršovat nad mým sportovním oblečením (mikina, třičtvrťáky apod.). Nechci vypadat nevkusně, ale jinak si nevím rady, je to prostě nejpohodlnější. Budu ráda za Vaši odpověď.
Cyklistka, 18 let
Odpověď:
Otázka: Reakce na dotaz Vyšetření intimních partií
Dobrý den, ráda bych reagovala na dotaz \"Vyšetření intimních partií\". Píšete, že vyšetření spermatu muže katoličtí manželé toto vyšetření nepotřebují, protože katolická morálka odmítá většinu umělých zásahů do plodnosti. Proč by žena i muž nemohli zjistit, kde je problém, pokud se jim nedaří počít dítě? Vždyť léčíme i jiné nemoci pomocí léků, což je správné, protože Boží záměr je i léčit nás pomocí moderní medicíny. Proč bychom tedy nemohli \"léčit\" neplodnost? Pokud je to zdravotní problém, tak je přece namístě ho řešit. Nebo mi chcete říct, že všechny ty děti, které se narodili pomocí nějakého \"zákroku\" (nemyslím teď umělé oplodnění), nejsou podle Boží vůle, protože vyšetření a léčba, kterou manželé podstoupili, nebyla potřeba (a vyplývá mi z toho, že byla špatně)? Vždyť pokud by to bylo špatně a Bůh by pro manžele děti nezamýšlel, tak se může stavět na hlavu jak chce a neotěhotní. A ano, je i jiná možnost odběru spermií, přímo z varlete či nadvarlete, ale provádí se to v celkové anestezii a upřímně, který muž si nechá dobrovolně řezat do varlat, když to jde i jinak? Další věc je ta, že z varlat mohou lékaři odebrat zdravé spermie, ale v ejakulátu už být nemusí, pak toto vyšetření postrádá smysl. Navíc někdy může stačit změna režimu a stravy, případně nějaké bylinky a zadaří se. Pochopila jsem z toho, že ani vyšetření ženské plodnosti není potřeba. Ale díky tomu se přece může přijít na nějaký zdravotní problém, který když se vyřeší, tak žena bez problému otěhotní a ještě k tomu pak bude zdravá.
Tily, 21 let
Odpověď:
Otázka: Opravdu potřebuje odpuštění čas?
Opravdu potřebuje odpuštění čas? Zdravím do poradny :) Mám mladší sestru je jí 12let a ještě dva mladší sourozence. Společně teď žijeme u tety z tátovi strany, která je naší tetou a zároveň pěstounkou. Žijeme u ní necelý rok. Ale už něco přes rok se nestýkáme s rodiči. Nechovali se k nám dobře. Moje sestra říkala a stále říká, že nedokáže odpustit oboum rodičům, především matce. Rozumím jí, chápu to, ale myslím si, že kdyby se rozhodla, že odpustí nevázala by se k nim tolik. Bylo by jí lépe, nebo ne?? Odpustit je rozhodnutí. Odpustit znamená přát člověku dobro. Je to tak? Moje sestra není věřící. Krátký čas, když jsme byli už nějakou tu dobu od rodičů jsme chodili do kostela spolu a společně jsme se připravovali na první svaté přijímání, ale přípravu jsme nedokončili potom už na to nezbyl ani čas a navíc nám kněz, který nás připravoval řekl něco na způsob abychom nebyli jako naše babička, která do kostela nechodí. Nevím jak přesně to řekl, třeba to nemyslel zle, ale mé sestry se to dotklo, možná i takhle mohla ztratit důvěru ke kněžím. Já jsem si přípravu k prvnímu svatému přijímání dodělala na střední. Chtěla bych jí nějak pomoct, ale nevím jak. Je vůbec něco co bych pro ní mohla udělat? Už jsem jí říkala, že stačí když jim bude přát dobro, že na to, jak se k nám chovali se nemusí snažit zapomenout, vždyť to ani nejde. Taky jsem jí říkala, že je v pořádku, když se na ně za některé věci zlobí, taky se na ně zlobím a vadí mi to, co dělali. Pořád mi opakuje, že jim neodpustí. Já jí nechci nutit ,aby odpustila ,ale myslím si, že by jí to mohlo pomoci, alespoň by jí to tak netrápilo. Už jsem jí o tom odpuštění říkala tolikrát, že už bych jí o tom ani říkat neměla. Možná, že na ní tlačím a tím jí odpuštění bude trvat ještě déle. Chtěla bych vás poprosit jestli byste mi poradili ,co bych pro ní mohla udělat, jestli je vůbec něco. Moc předem děkuju za odpověď.
Anonym, 16 let
Odpověď:
Otázka: Lež ve snu
Ahoj, je hřích, když VE SNU, ve kterém mám volná rozhodnutí, schválně zalžu???? Vím, že je to pitomá otázka, ale já si fakt nemůžu pomoct:)
Snílek/Snílka:), 12 let
Odpověď:
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  >>  74
 
 
   

  Vydavatelství IN s.r.o.
  Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

  objednávky:
  tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
  mail: objednavky@in.cz

  redakce:
  Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

  tel.: 775 598 603
  mail: redakce@in.cz