Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

PORADNY
jsou během letní dovolené uzavřeny
(od 24.7.2020 do 9.8.2020)
Těšíme se na vaše nové dotazy od 9.8.2020 8:00.

Poradna 'Víra'

- dotazy a odpovědi
Strana: 1  <<  7 8 9 10 11 12 13 14 15  >>  74

Pokud se ti některý dotaz líbí, klikni na ikonu vlevo vedle otázky.

Otázka: Je špatné používat slovo sakra?
Ahoj, zjistila jsem, že často používám slovo \"sakra\". Zajímalo by mě, co vlastně znamená a jestli to není špatně? Taky když mě něco překvapí, tak říkám \"propána\". Nemyslím tím ale Pána. Není to braní Božího jména nadarmo? Díky.
Jani, 16 let
Odpověď:
Otázka: Co když za modlitbou zapomenu říct amen?
Ahoj, mám takovou otázku... Když se někdy modlím, třeba venku, kde je ruch, nevědomě za modlitbou neříkám \"amen\". Nebo se modlím, v souvislosti s tím tématem se zamyslím a tím pádem neřeknu \"amen\". Zajímalo by mě, jestli je i tak modlitba \"platná\".
Jani, 16 let
Odpověď:
Otázka: Co říká církev na halloween?
Ahoj, chtěla bych se zeptat, co říká církev na halloween?
Edita, 16 let
Odpověď:
Otázka: Jak se církev dívá na LGBT komunitu?
Milá redakce, mám takovou otázku. Poslední dobou jsem si všimla že se čím dál tím víc mluví o LGBT komunitě a taky mi trochu připadá že to záčíná být jakási móda, kterou moc nechápu. Ale teď to hlavní. Jak se na gaye, lesby, bisexuáli a transexuáli dívá křesťanská víra? Za odpověď předem děkuji :).
Fiserka010, 13 let
Odpověď:
Otázka: Funguje metoda PPR?
Dobrý den, nedávno jsem se ptala, jak je to s plánováním rodičovství. Po prohlédnutí internetových stránek, které jste mi doporučili, to ve mně začalo zase hlodat... Sice tam byly celkem spolehlivé důkazy, že metoda ppr opravdu funguje, ale... Na stránkách organizace Liga pár páru bylo zveřejněno video - rozhovor s jedním z párů. Ten pár obhajuje tuto metodu a rozebírá ji, ale také se tam říkalo, že mají sedm dětí. To je přesně to, o čem jsem mluvila.... Nevím, co si o tom myslet. Máte nějaké opravdu podložitelné argumenty, že tahle metoda funguje? Chtěla bych mít jasno, chci se totiž v budoucnu chovat tak, jak to po nás Pán chce, a tak se chci přesvědčit...
....., 14 let
Odpověď:
Otázka: Mám neustále pocit, že je všechno těžký hřích...
Dobrý den, poslední dobou mám takový problém. Jde o to, že udělám nějakou věc a nejsem si jistá, jestli se jednalo o těžký hřích, nebo ne. A poslední dobou se mi to stává řekla bych častěji, než je normální. Přitom ale když to říkám u zpovědi, kněz vždycky řekne že si nemyslí, že se jednalo o těžký hřích. I já si někdy myslím, že to si to někdy v hlavě asi jen zveličuju. Ale vždycky když něco takového přijde, trápí mě to, bojím se jít k příjmání a mám blbý pocit.. Prostě mě trápí ta nejistota. A naposledy se stalo, že jsem s někým prostě byla na procházce a na trávě někdo ležel, nejspíš odpočíval. A mě napadlo, \"no jo, asi spí, ale co když se tomu člověku něco stalo, třeba dostal infarkt..? Měli bychom k němu jít a ujistit se. A když nepujdu, zase budu mít výčitky, že jsem udělala těžký hřích, že mě taková věc napadne, že se tomu člověku možná doopravdy něco stalo a já kolem jen tak prošla a neujistila se...\" To se mi honilo hlavou. Tak jsem jen řekla osobě co šla se mnou \"Hele a je ten člověk v pořádku?\" odpověděl \"snad jo\" a šli jsme dál a já se styděla to nějak víc řešit. Myslíte že to byl těžký hřích neujistit se? Já sama si myslím a doufám, že si to snad zase jen zveličuju, že je to blbost... ale ta nejistota tam prostě pořád je... no a tyhle stavy mám teď asi častěji než je normální a jsem z toho trochu zoufalá. Myslím že snad většinou jde o všední hříchy, ale já jako naschvál mám prostě takové myšlenky, že to byl třeba těžký hřích a trápí mě to. Ráda bych se toho zbavila. Děkuji za odpověď :)
Anna, 19 let
Odpověď:
Otázka: Velký věkový rozdíl.
Dobrý den, mám takovou otázku, nad kterou již nějakou dobu přemýšlím. Jaký názor a pohled má církev na páry, u kterých je věkový rozdíl? A tím nemyslím jen 4, 5, 7 let. Myslím tím partnery mezi kterými je věkový rozdíl vyšší než 10 let. Pokládám tuhle otázku, protože se mi nějakým způsobem poslední dobou zdá, že církev a celkově věřící lidé, nemají na tyhle vztahy moc pozitivní pohled. Už jsem si na vašem webu všimla, že v jednom (nebo možná i ve více) článku píšete, že pokud se dívka zamiluje do někoho, kdo je starší o 10 a více let, má na něj zapomenout. Ano, v tomto případě vím, že je tam problém ta dívka, která ještě není dospělá, ale pokud jí je více jak 15 let, tak by to přeci nemělo vadit. Protože pokud ta dívka je psychicky i fyzicky vyspělá a celkově je taková více dospělá než její vrstevníci, tak proč by nemohla mít přítele, který je jí blíže k jejím názorům a jejímu chování? Pokud ti dva zároveň cítí lásku, tak proč ne? Zároveň tu dívku mohou přitahovat muži, kteří jsou právě o více let starší. Je sice pravda, že kluci v jejím věku později vyspějí, ale pokud pro ni nejsou atraktivní, jak by mohli být atraktivní později? Protože jak člověk roste, tak se mění jeho preference. Což znamená, že až bude starší, stanou se pro ni atraktivními muži, kteří jsou ještě o trochu starší. Na tom se nic nezmění. Atraktivnost je také velice důležitý faktor. Ale hlavně musí vzniknout láska. Když spolu dokážou žít nebo chodit lidé, kteří se nenachází ve stejném věku, a opravdu milují jeden druhého, tak je to přeci překrásné. A občas jsem i zaslechla (ne od církve a věřících, ale celkově od lidí), že takoví lidé nemohou mít stejné nebo podobné zájmy. Ale mohou. Mohou mít rádi stejnou hudbu, filmy, mohou mít stejné názory na život, na lásku, manželství, partnerství, mohou být oba křesťané... To bych řekla, že je ideální pár. Omlouvám se, pokud proti věkovému rozdílu církev nic nenamítá, jen mě tohle téma hodně zajímá. Budu ráda když mi napíšete i svůj vlastní názor. Klidně můžete odpověď rozepsat, myslím, že by to bylo úžasné téma k diskusi.
Adri, 16 let
Odpověď:
Otázka: Přemýšlím nad chováním, které je naší vírou povolené/zakázané.
Dobrý den, poslední dobou hodně přemýšlím nad chováním, které je naší vírou povolené/zakázané a přemýšlím, proč se nesmí používat kondom...Já vím, v Katechismu jsem četla, že je to proti 6. přikázání a prý že v případě, že ti manželé ( nemluvím teď o předmanželském sexu) teď nemohou nebo nechtějí mít (další) dítě, mají používat metodu plodných a neplodných dnů. Jenže v medicínských brožurách bývá všude napsáno, že je tato metoda vysoce nespolehlivá, tím spíše u žen s nepravidelným cyklem. Jak to tedy mají manželé řešit? Vím, že do svazku vstupují s tím, že děti chtějí, ale pokud je žena zdravotně v pořádku a měla by tím pádem např. osm dětí, které rodina nemůže uživit, co může dělat? Vždyť i kněží říkají, že lidé mohou rodičovství plánovat (kolik dětí chtějí, jak dlouho po sobě atd.), pokud ale mohou používat jen tuhle metodu, která nebývá spolehlivá, je to těžké. Ano, každé dítě je jistě dar od Boha a je to krásné, ale... myslím, že kdyby byla rodina de facto takhle početná ( např.těch osm dětí+rodiče), není snadné ji uživit. Jsou tedy nuceni kvůli tomu žít v chudobě? Vím, že mám na takové otázky ještě dost času, ale v poslední době o těchto věcech dost přemýšlím. Chci, abych se jednou, dá-li Pán, chovala v tomhle ohledu podle jeho přikázání, jenže dost věcí nechápu :-). Snad jsem to nenapsala moc zmatečně... Děkuji moc za odpověď.
....., 14 let
Odpověď:
Otázka: Náramky z minerálů - je vhodné je nosit?
Ahoj, hodně jsou teď moderní náramky z minerálů. Přiznejme si, že jako šperk vypadají opravdu hezky. Jen mě tak ale napadlo, jestli je z hlediska víry vhodné je nosit? Děkuji za Váš názor
Helča, 28 let
Odpověď:
Otázka: Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to s modlením se nevěřících.
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to s modlením se nevěřících. Mohou Boha o něco prosit, když ještě neuvěřili a nebyli očištěni od svých hříchů? Mohou tak před Něj předstoupit a o něco Ho žádat?
Jani, 16 let
Odpověď:
Strana: 1  <<  7 8 9 10 11 12 13 14 15  >>  74
 
 
   

  Vydavatelství IN s.r.o.
  Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

  objednávky:
  tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
  mail: objednavky@in.cz

  redakce:
  Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

  tel.: 775 598 603
  mail: redakce@in.cz