Otázka: Náš pan farář je proti stavění májek. Jaký na to máte názor? Ahoj In, je květen, a tak mě napadá jedna otázka. V naší vesnici stojí májka. Náš pan farář je však proti tomu a říká, že důvod, proč se májka dříve stavěla je ten, aby se vyhnali duchové lesa z vesnice. Ten kněz je opravdu moudrý člověk a měl i nějaké duchovní zážitky, zjevení. Na to, co říkal, jsem argumentovala, že když se to dělá jako zvyk, a ne proto, aby se vyhnal duch lesa z vesnice, tak že by to nemělo být špatné. On však říkal, že duch se neřídí tím, jestli my to tak berem nebo ne, že prostě působí, nějak tak..(nevím to už přesně). A já s ním pořád nějak nesouhlasím a chtěla bych se zeptat vás co si o tom myslíte...Líbí se mi ten zvyk, protože mám ráda tradice a je pěkné, když lidé něco zachovávají a schází se na kácení máje. Napadlo mě k tomu přirovnání. Mám nůž. Někdo s ním krájí zeleninu - dělá dobrou věc. Někdo s ním může někomu ublížit - dělá špatnou věc. Jedna věc je dobrá, jedna špatná a obě dělány jedním předmětem...Tak je to podle mě i s tou májkou. Májku někdo může použít na vyhnání ducha lesa z vesnice a já ji \"používám\" k dodržení tradice. Jaký na to máte názor? Děkuji. 21.5.2015 21:15
P., 16 let
Odpověď:
Milá P.,
zajímavá otázka.
Vždy záleží na tom co děláme a proč to děláme. Májka je jistě zvyk, který je spíše spojen s radostí, že přichází jaro a s láskou (bývala stavěna chlapcem pro své vyvolené děvče). Tedy víceméně je spojena s vděčností Bohu za nový rok. Podle mého názoru vysvětlování všech těchto zvyků nějakým pohanstvím či u májky (jak se píše na Wikipedii) s nějakými duchy, je novodobá móda, která nemá nic co do činění s našimi předky. Naši předci, kteří májku stavěli, byli přece věčící křesťané a kromě kostela měli různé zvyky na různé svátky. Vše tedy propojovali: kostel i své zvyky a radosti.
Teď tedy k Tvé otázce: Domnívám se, že májka jako taková (jako Tvůj příklad s nožem) je mravně neutrální (ani dobrá ani zlá). Pokud někdo staví májku s tím, že jde o nějaké "duchaření" či "novopohanství", pak je to nepřijatelné. Pokud někdo májku staví s tím, že se musí opít a kdovíco dalšího nemravného dělat, pak se jedná o nevhodnou společnost. Pokud někdo staví májku jako oslavu daru jara či ji staví z lásky pro své děvče, pak proti májce nelze nic nenamítat. Ba naopak. V některých místech naší vlasti je májka stále slušná zábava mladých, dobrodružství a kus normálního (nevirtuálního) života. A radovat se z nového roku, zkrásy jara, z nádhery přírody, to je přece modlitba, jsme za to vše vděční Bohu našemu Pánu.
Pokud má pan farář jiný názor, zřejmě to vyplývá z jeho špatných zkušeností.
Jan Balík
Otázka: Dá se budoucnost vyčíst z dlaně? Dobrý den, obracím se na vás s otázkou, jestli se dá budoucnost vyčíst z dlaně? Mám na mysli ty linky/rýhy, co má člověk v dlani. Tak jestli se podle nich dá vyčíst budoucnost? Kamarádka mi z dlaně (podle slabé a krátké rýhy v mé dlani) vyčetla, že budu mít smůlu v lásce. Vím, že je to blbost, ale i tak mě to možná trošku vrtá hlavou. Je mi 21 a ještě jsem žádného přítele neměla. Nechci se tomu nějak přizpůsobovat, ale i tak, osten pochybnosti tam je. Kámoška není žádná kartářka, prostě obyčejná holka, vyčetla to z časopisu. Děkuji. 18.5.2015 18:02
linka v dlani, 21 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
z ruky se nic vyčíst nedá a je to jedna z metod magie. Lidé, kteří to dělají profesionálně, nakonec mohou být i v područí zlého ducha a škodit lidem. Obvykle jsou to ale výteční manipulátoři a pozorovatelé lidí (dokážou druhého odhadnout). Nakonec toto jednání vlastně uráží Boha - místo toho, abychom se oddali jeho lásce, hledáme ze zvědavosti jinde.
S kamarádkou jste dělaly hloupost, když jsi si od ní nechala číst v ruce. Proč? Takové věci totiž mohou člověka hodně psychologicky ovlivnit. Tedy, nic v ruce zapsáno nemáš, ona ale něco řekne, co si budeš pamatovat, a nakonec to ovlivní tvé rozhodování a jednání.
Co tedy radím? Vyzpovídat se z toho a poprosit v modlitbě Pána, aby Tě vedl a ukázal Ti Tvé povolání. A svěř se Panně Marii a požádej ji, aby se za Tebe přimlouvala, abys nalezla své povolání a je-li to manželství, tak správného muže.
A pak se modli každý den s důvěrou k Pánu: Pane, Ty mě máš rád, prosím, ukaž mi mé místo v tomto světě. A je-li to manželství, dej mi poznat pravého muže, který bude výborný otec našich dětí. Maria, přimlouvej se za mne.
Jan Balík
Otázka: Jak poznat, které oblečení už je vyzývavé a které je ještě přijatelné? Jsou šaty či sukně do půlky stehen krátké? Jak je to s výstřihem? A nosit nebo nenosit např. do školy kraťasy? 16.5.2015 19:03
Holka, 16 let
Odpověď:
Milá Holko,
velice pěkná otázka. Je v ní poznat, že vnímáš styl vyzývavého a plánovitě dráždivého oblečené jako nevhodný a nesprávný. Avšak jak být krásná, jak vhodně upoutat pozornost muže a zároveň nepotlačovat ani nezdůrazňovat svoji sexuální přitažlivost? Nesnadný, ale důležitý úkol.
Základem je objevit krásu toho být ženou a postupně odhalit svou vlastní krásu. Dalším krokem je naučit se svému stylu oblékání, péči o tělo (úprava vlasů, vůně, líčení). Každá postava vyžaduje jiný způsob oblékání.
Oblečení záleží i na prostředí, ve kterém se nacházíme. JInak se oblékáme v běžném životě, jinak na sport (např. do bazénu) a jinak na ples. Naši předkové používali slovo cudnost, které vyjadřovalo spojení vnější krásy, vnitřního bohatství srdce ženy a vhodného oblečení.
Jak najít svůj styl a hranici mezi tím, co už je vyzývavé a co ne? Popovídejte si o tom se svými kamarádkami. Promluv si o tom s tatínkem, s bráchou či kamarády ve spolču. Zajímej se o to, jak tě vnímají druzí. Postupně se tak naučíš svému stylu krásy, která obdarovává a zároveň není vyzývavá.
Jan Balík
Otázka: Pojedu na prázdniny k prarodičům a chtěla bych tam dělat něco užitečného. Prosím o radu. Dobrý den! O letních prázdninách pojedu za babičkou a dědečkem. Budu tam asi celé dva měsíce. Mám je moc ráda a chci být s nimi, ale přece jenom odpoledne mají své seriály, na které se chtějí dívat. Občas se cítím trochu smutně a osamoceně, protože tam nikoho neznám, nemám žádné přátele a nemám ani co dělat. Tak mě napadlo, že bych odpoledne, kdy se babička s dědečkem dívají na několik seriálů za sebou, mohla někam jít a dělat něco užitečného. Napadlo mě, že bych s něčím mohla pomáhat ve farnosti nebo někde, kde bych byla užitečná a zároveň by to bylo vhodné pro šestnáctiletou dívku. Nemáte prosím nějaké nápady, co bych mohla dělat? Děkuji. 13.5.2015 15:08
T., 16 let
Odpověď:
Milá T.,
je dobře, že by ses chtěla nějak zapojit a trávit čas víc smysluplně. Přece jenom jsi ve věku, kdy kolem sebe potřebuješ mít nějaké kamarády a vrstevníky. Napadá nás, že bys mohla zajít za místním knězem (třeba po mši svaté) a zeptat se, jak by ses mohla ve farnosti zapojit, případně s čím je potřeba v nejbližší době pomoct.
Také se snaž chodit na akce, které se budou ve vesnici (nebo městě?), kam jedeš, konat. A pokud zrovna nic probíhat nebude, vyjdi na procházku a zkus se poohlédnout po nějaké možné kamarádce. Třeba chodí nějaké mladé holky i do kostela nebo zpívají ve schole, tak je zkus oslovit a zeptej se, jestli by ses mohla na prázdniny přidat. Vždycky riskuješ odmítnutí, ale nemáš co ztratit. Kdo nechce být osamělý, nemůže jen sedět a čekat s rukama založenýma v klíně. Musí vyrazit mezi lidi a snažit se kamarády najít. Tak hlavu vzhůru a hodně odvahy!
Myslíme na Tebe a fandíme Ti!
redakce IN!
Otázka: Co znamená, když se řekne, že nám Bůh dává "potřebné milosti"? Ahoj In! Pořád se mluví o tom, že nám dá Bůh \"potřebné milosti\", že \"dostáváme milosti\" při sv. zpovědi? Ale co jsou to vlastně ty milosti v praxi? Mohli byste mi uvést nějaký příklad? děkuji 12.5.2015 20:22
já, 16 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
výborná otázka: co je to milost od Boha získaná při svátosti smíření? Milost je nejprve dar odpuštění hříchů. Dále je milost darem od Boha, který dostává především naše duše, abyodporovala zlu a snadněji konala dobro.
Jak si vše přiblížit? Milost získaná u zpovědi je něco jako duchovní "redbull"; duchovní energetický nápoj. Nebo si milost můžeme představit jako posílení imunity duše před hříchem.
Samozřejmě, že takovou milost nepoznáme většinou citem a dokonce někdy ji vůbec nevnímáme. Jen někdy zakusíme, že jsme ve zpovědi dostali nějakou sílu, že se nám lépe odporuje pokušení nebo že se vytratil nějaký duchovní problém, se kterým jsme bojovali. Když se ale podíváme po letech na svůj život, často s úžasem řekneme: tolika hříchů a nebezpečí mě Pán ochránil! Proto svatí vždy radili, že je dobré chodit ke zpovědi často (měsíčně) a v době nějakých duchovních bojů i častěji.
Jan Balík
Otázka: Chceme spolu začít bydlet před svatbou, ale nespat spolu. Rodině se to ale nelíbí. Co dělat? Dobrý den, potřebovala bych poradit, a to asi nejlépe od kněze. A předem se moc omlouvám za délku textu.
Jak začít... s přítelem spolu chodíme 4,5 roku. Já pocházím z věřící rodiny, přítel přesně naopak.. a i přesto si našel cestu k Bohu (před rokem přijal křest, sv. smíření a společně biřmování), sama to vnímám jako velký zázrak :)
Rozhodli jsme se žít v předmanželské čistotě a moc to pro nás znamená. A i přes to, že jsme spolu \"museli\" bydlet půl roku (život v zahraničí, nebyla jiná možnost), opravdu se nám to s Boží pomocí podařilo zvládnout.
Oba víme že spolu chceme strávit zbytek života a v říjnu se budeme brát :) A... rozhodli jsme se začít společně bydlet. Nebrali jsme to jako velkou překážku, protože oba víme, že spolu chceme spát až po svatbě. Jenže okolí s tím má problém (moje rodina, kde jsou všichni věřící.. jenže mi to nepřijde moc fér, protože oni neví jak se snažíme žít, nevidí to úsilí... mají svoje předpoklady
a tím to pro ně končí, bydlení před svatbou = těžký hřích). Podle mého názoru je nejdůležitější vztah s Bohem.. ne pomluvy okolí.
Docela nás to trápí, o těchto věcech se s přítelem otevřeně bavíme a víme, že do toho dáme 100% aby to \"nepokazilo\" naši víru (aby ne, když už
jsme to vydrželi téměř 5 let :D). Důvody stěhování jsou kvůli složitějšímu dojíždění do práce ale hlavně kvůli toho, že doma už to moc neklape ani jednomu, oba cítíme že se potřebujeme osamostit od rodičů. Takže jediné možné jiné řešení je bydlet do svatby každý jinde, ale ne doma -> finančně náročnější.
Kdybychom neplánovali svatbu, asi bych na společné bydlení nepřistoupila. Ale takhle si upřímně myslím že je to v pohodě. Pokud
my dva se budeme snažit... Znejistila mě dneska jedna diskuze, slečna se ptala na to samé, protože prý kněz jejímu partnerovi
nedal rozhřešení u zpovědi. Odpovídající kněz 2 ale na to reagoval spíše tak, že to záleží na okolnostech a že záleží právě na
přístupu konkrétního kněze, příp. na podrobnějších informacích, které o snoubencích má.
Takže jak to tedy je? Docela se bojím odpovědi protože jsme téměř rozhodnutí a je jasné, že společné bydlení ideální není. Ale když my dva uděláme vše pro to,
abychom neporušili naše předsevzetí, je to tak velký problém? Až tak, že by nebyla možná svatá zpověď? Jde přece o to,
plně se jeden druhému odevzdat až po svátosti manželství, ne o to, že by bylo zakázané společné vaření a sledování televize, navíc jde jen o pár měsíců s cílem vzít se a vytvořit rodinu, žijící vírou.
Moc Vám děkuji za odpověď 9.5.2015 21:25
E, 23 let
Odpověď:
Milá E,
tvůj dotaz rád zodpovím.
Podívej se, běžně se má za to, že když spolu lidé bydlí, tak spolu i spí. Tak to chápe okolí. Proto není problém jen v tom, bydlet spolu (i když spolu nespíte), ale existuje možnost pohoršení (dát špatný příklad). Nedávno jsem v jedné super rodině řešil podobnou okolnost, o jaké píšeš ty. Nejstarší dítě si nakonec společné bydlení (při zachování sexuální zdrženlivosti) zvolilo. Za pár měsíců mladší sourozenec naprosto bezhlavě začal také bydlet se svým děvčetem. A máš to. Pohoršerní je hřích.
Domnívám se, že není dobré bydlení spolu mimo jiné i proto, že přeci jenom dochází k prolomení určité intimity. I když neděláte nic, co by se dalo charakterizovat jako porušení předmanželské zdrženlivosti, dochází vždy k prolomení určité vzájemné hranice intimity.
Myslím si, že je moudré spolu opravdu před svatbou nebydlet. A jistě to lze nějak vždy zařídit. V životě ještě budete prožívat nejednu okolnost, která bude vyžadovat důvěru v Boží pomoc. Tak to máte nyní jako takový trénink.
Jak se to s hříchem? Těžký hřích by jistě bylo, kdyby byla porušována předmanželská zdrženlivost a vážné pohoršení! Nedochází-li k narušení zdrženlivosti, je zde tedy otázka pohoršení - dát špatný příklad.
A ještě několik inspirací:
- měli jste zásnuby?
- už spolu chodíte na nějakou kvalitní přípravu na manželství?
- absolvovali jste kurz PPR (www-lpp.cz nebo www.cenap.cz)?
- modlíte se spolu?
Přeji vám veliké požehnání do společného života.
Ale nemohu nedodat poznáímku: dokud jste si neřekli před Pánem ANO, stále ještě není 100% jisté, že spolu do manželství vstoupíte. Přeji vám pochopitelně, abyste prožívali požehnané manželství.
Hodně síly do dobrých rozhodnutí.
Jan Balík
Otázka: Vzkaz pro Anonyma Ahoj, chci se zeptat na jeden detail ohledně... 7.5.2015 21:03
Anonym, 21 let
Odpověď:
Milý Anonyme, protože Tvůj dotaz je velmi konkrétní a osobní, raději bychom Ti zprostředkovali odpověď přímo na e-mail a nevyvěšovali ji na webových stránkách. Pokud chceš, pošli nám do redakce (Diskuse-Redakce) adresu, na kterou máme odpověď zaslat. Děkujeme za pochopení.
redakce IN!
Otázka: Růženec se šesti desátky?! Chvála Kristu...
všimla jsem si, že na růžencích u soch Panny Marie bývá šest desátků... Mohla bych se zeptat, proč tomu tak je? 7.5.2015 20:42
tazatelka, 14 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
že by růženec na soše Panny Marie měl mít 6 desátků, o tom nic nevím. Pokud jsi nějaký takový viděla, nedokážu odpovědět, proč to tak někdo udělal.
Jan Balík
Otázka: Spolužáci jsou sprostí a používají dvojsmyslné narážky. Co mám dělat? Dobrý den, spolužáci jsou sprostí a používají dvojsmysly co se týče sexu a vůbec mají furt podobné narážky. Nelíbí se mi to ale nejde neposlouchat. Někdy si sama dvojsmysl vybavím v hlavě a někdy i myslím na jejich narážky, na sex. Co mám délat? A je to hřích?
Je mi dost trapný to i psát a ani neví do jaké kategorie to zařadit tak snad jsem vybrala dobře.
Díky 6.5.2015 20:57
W, 14 let
Odpověď:
Milá W,
Tvá otázka je velmi důležitá. Je vidět, že máš citlivé svědomí a přemýšlíš. To, že kolem sebe slyšíš dvojsmyslné narážky, které si potom vybavíš, hřích není. Hřích by to byl, kdyby ses dobrovolně v takových představách vyžívala a vyhledávala situace, kde se takto dvojsmyslně mluví nebo tak sama mluvila.
Chápeme, že je Ti nepříjemné poslouchat různé narážky a sprostá slova. Možná se klukům zdá, že jsou zajímavější, když takto mluví nebo potřebují, aby si jich někdo všímal. Nebo tak mohou mluvit jenom ve skupině a v soukromí se chovají jinak. Ať už je to jakkoli, Ty jejich chování moc neovlivníš. Často se stane, že s přibývajícím věkem, až kluci trochu dospějí, se jejich slovník trochu zjemní. Kdybys je začala okřikovat, mohli by se na Tebe začít dívat jako na někoho, kdo všechno ví, a ztratila bys k nim cestu.
Co ale udělat můžeš, je:
1. Mluvit pořád tak, jak mluvíš do této doby - sprostá slova a dvojsmysly ve slovníku nepotřebuješ.
2. Když přijde fantazie nebo představa, která se na první pohled zdá lákavá, ale tvůj rozum ti řekne, že není úplně OK, pak se přinuť na ni nemyslet - pomáhá i to, že v tu chvíli se donutíš myslet na něco jiného, třeba na nějaký příklad z matiky nebo prostě na něco jiného. Také pomáhá, když nás nějaká myšlenka ne a ne opustit, že se sebereme a uděláme nějaký skutek lásky.
Měj se moc pěkně.
redakce IN!
Otázka: Kterou částí Bible mám začít? Dobrý den, jakou částí Bible mám začít? Jsem laik, který se v tom moc nevyzná...
P.S.: Moc ráda čtu a už mě nebaví číst pořád dokola jen knihy \"o ničem\", na které v poslední době narážím. Děkuji. 4.5.2015 15:45
Katka, 13 let
Odpověď:
Milá Katko,
je dobře, že hledáš, přemýšlíš - moc Ti fandíme!
Rozhodně bychom doporučovali začít četbou Nového zákona, konkrétně evangelií (podle Matouše, Lukáše, Marka a Jana). Můžeš se tak lépe seznámit s Ježíšovým životem a jeho skutky. A navíc četba Bible není jenom četba obyčejné knížky, ale také modlitba, kdy nasloucháš Božímu slovu.