Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

Zápisník redakce: Háčkování není nuda

Když jsem byla malá, babička mě naučila háčkovat. Moc mě to nebavilo, protože mě ve třinácti vůbec nezajímaly háčkované dečky, takže jsem vlastně nikdy nic moc neuháčkovala. Až do teď. Zjistila jsem, že existuje něco, čemu se říká amigurumi – japonské umění háčkování malých vycpaných figurek.

Neděste se. Háčkování vůbec není složité. Jakmile si osvojíte základy a zjistíte jak na to, budete schopní uháčkovat cokoliv a nic vám nebude stát v cestě. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo vás může seznámit s tím, jak se dělají řetizková oka, krátké sloupky a ubírání a přidávání, budete to super. Víc totiž k amigurumi jen málokdy potřebujete. Existuje ale i spousta videí a různých návodů, takže se háčkovat může naučit opravdu kdokoliv.

 

Základní pojmy

MR – magic ring: Někdy je místo něj magic circle. Je to v podstatě úplný začátek háčkování, protože většina amigurumi výtvorů se háčkuje kolem dokola. Návod, jak na to, najdete třeba tady.

sc – single crochet: V čestině se mu říká krátký sloupek a při háčkování jich uděláte opravdu hodně, protože amigurumi jsou tvořené převážně jen z krátkých sloupků. Jsou totiž pevné a výsledný výtvor pak drží hezky tvar. Už jste je viděli v předchozím návodu na magic ring, ale pro jistotu tady je ještě jedno video, kde je vše hezky ukázané a uvidíte tam, kudy protahovat háček, když háčkujete další řady do těch přechozích.

inc – increase: Znamená to přidávání a je to jednoduché. Uháčkujete dva krátké sloupky do jednoho místa.

dec – decrease: To je ubírání a je trošku složitější. Jedna metoda ubírání spočivá v tom, že přeskočíte jeden sloupek předchozí řady a uháčkujete krátký sloupek do dalšího. To ale na amigurumi postavičkách nevypadá hezky, protože to dělá takové dírky. Mnohem lepší je naučit se metodu neviditelného ubírání.

ch – chain stitch: Řetízek, řetízková oka… Možná je budete potřebovat a jsou jednoduché. Mrkněte třeba sem.

 

Co si můžete uháčkovat?

Doslova a do písmene úplně všechno. Můžou to být hračky pro děti, oblíbené filmové a pohádkové postavy, úplně malé klíčenky, obří zvířátka apod. Mezi jednoduché a velmi oblíbené motivy patří chobotnička, velrybka, želvička nebo medůzka.

 

Čím háčkovat?

Když si koupíte vlnu, je na ni vždy napsaná doporučená velikost háčku (a jehlic, pokud pletete). Každá vlna je jinak tlustá a potřebuje jiný háček. Na amigurumi se používají háčky o jednu až dvě velikosti menší, než je doporučeno. Díky menčímu háčku je pak výsledný výtvor hezky pevný a nejsou v něm díry.

 

Podle čeho háčkovat?

Nemusíte si vymýšlet, jak uháčkovat vaše oblíbené zvířátko. Někdo už to před vámi jistě vymyslel, takže si stačí najít vzor nebo návod (pattern) a háčkovat podle něj. Až se vám háčkování dostane do ruky, budete schopní zkoušet vymýšlet vlastní způsoby, jak něco uháčkovat, ale pro začátek určitě háčkujte podle návodu. Existují placené návody, které najdete třeba na portále s ručně vyráběnými věcmi Etsy.com (Někdo si dal tu práci, aby danou věc vymyslel, několikrát vyzkoušel a pak přehledně sepsal, takže je fér mu za jeho práci zaplatit.), ale např. na Pinterestu najdete spoustu návodů, které jsou dané k dispozici zdarma. Háčkovat můžete i podle videí na YouTube. Možná to pro vás bude jednoduší, než luštit zkratky v šabloně.

Háčkuje se po řadách, takže abyste veděli, jde jedna řada končí a další začíná, je potřeba si to vždycky označit. Ve videich uvidíte takové plastové „spínací špendlíky“ (stich marker), které koupíte ve švadlence, ale pouřít mužete třeba malou pinetku, klasický spínací špendlík, nebo na začátku nové řady protáhnout vlnu jiné barvy.

Moc vám držím palce. Háčkování chce sice trpělivost, ale o dlouhých podzimních a zimních večerech je super vlézt si pod deku a pustit se do háčkování.

Hodně krásných výtvorů přeje Martina

 

Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.

Autor fotografie:  


Sdílet na:

 
 
 

Vydavatelství IN s.r.o.
Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

objednávky:
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz

redakce:
Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

tel.: 775 598 603
mail: redakce@in.cz