Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

holce-jde-para-z-usi-mso_i47.jpg
INfo z redakce

Zápisník redakce: Zpráva z detektivní kanceláře kouzel

Někdo miluje Harryho Pottera a jiný Saxánu. Ale co když mají něco společného? Napadlo mě to při naší nedávné nedělní procházce. Narazili jsme totiž na babské ucho. Nekecám, leželo v příkopě u cesty. A z obyčejné procházky se stal horor.

Tak schválně, kdo ví, co jsme v příkopě našli?

Fajn, nebudu vás nutit, abyste se dívali na celý film o Saxáně (Dívka na koštěti), ani nemusíte hledat na Google. Řeknu vám to. Je to Šalvěj přeslenitá. Dívka na koštěti je film z kouzelnického světa, který má u nás v Česku velkou tradici. Každá vesnice i město má minimálně jedno strašidlo studující na této slavné škole. Pokud nevěříte, koukněte do kronik.

Náš odborný tým zabývající se záhadami z kouzelnického světa porovnává a zkoumá skutečnosti slavných škol tohoto druhu. Tak na příklad v Anglii, když chcete do kouzelnického světa, musíte narazit hlavou do zdi, čímž se dostanete na nástupiště 9 a 3/4 a u nás v Česku jednoduše skočíte do studny. Taky vás tady nehoní bláznivé sovy, které upozorňují případné záškoláky, že už je čas balit kufry, ani si nemusíte pořizovat záškolácké zákusky, prostě si uvaříte babské ucho a je to. :-) Odvar z babského ucha (šalvěje) totiž způsobí, že propadnete lidskému světu (stanou se z vás mudlové) a tudíž se nemusíte učit. Myslím, že třeba Ron, by takový lektvar ocenil.

Uznávám, že úroveň a vybavení obou škol není úplně srovnatelná. V české škole kouzel jsme například vždy kladli důraz na tradiční výuku a prostředí. Záškoláctví, lajdáctví a vymýšlení vlastních kouzel bylo přísně zakázáno. Bratři Weasleyové by si v České škole kouzel ani neškrtli, natož aby něco odpálili. Vzhledem k tomu, že zdejší ředitel má šest rukou a oni jsou jen dva, neměli by šanci. Nicméně středověké tresty, jako být třista let po škole, které vedou k lenosti, se nedají srovnat se záslužnou prací, posílání dopisů fanynkám Zlatoslava Lockharta.

Naše kancelář je ale v tuto chvíli na stopě velkému objevu a možná i skandálnímu odhalení. Nalezli jsme jisté podobnosti, které nás přímo zvedli ze židle, tedy spíše z koštěte. Tady jsou: všimli jsme si, že učitel zmenšování v „české škole kouzel“, je nápadně podobný Filiusovi Kratiknotovi z Bradavic. Jak je to možné? Dá se to vysvětlit? Používali čeští učitelé přenášedlo? Požádal snad český učitel přestup na jinou školu? Prchl? Náhoda? Omyl? Nejvíce pravděpodobné se nám zdá vysvětlení, že učitel zmenšování při kopání nové studny, která by vedla do lidského světa, udělal tunel až do Bradavic. Nevíme jistě, zda to byl omyl, či záměr. Ono být ve škole, kde je ředitelem neurotický pavouk, není asi žádná výhra. Takže motiv činu bychom zřejmě měli. Skutečnost možného útěku potvrzuje i fakt, že nikdo přesně neví, jak je Kratiknot starý a odkud pochází. To, že se ale, napůl kouzelník a napůl skřet, vyskytl i „České škole kouzel“ je jisté. Změna identity je u kouzelníků velmi snadná, takže vyloučit tuto myšlenku, by bylo nezodpovědné.

Naše pátrání o záhadách těchto dvou významných kouzelnických škol kouzel nekončí. Pomozte nám i vy. Napište nám své tipy a odhalte pravdu.

Za detektivní tým MaRaSt (Máme rádi strašidla) Majka

Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.

 

Autor fotografie:  69793015 pathdoc DPC


Sdílet na:

 
 
   

  Vydavatelství IN s.r.o.
  Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

  objednávky:
  tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
  mail: objednavky@in.cz

  redakce:
  Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

  tel.: 775 598 603
  mail: redakce@in.cz