Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

vikendove-cteni-hanka-wxn_i74.jpg

Zápisník redakce: Světlo

Jak je důležité světlo? Pro mě znamená mnoho. A to jak symbolicky, tak čistě prakticky.

Zima se pojí s větší tmou. Do tmy vstáváme, za tmy se mnohdy vracíme domů. A blahodárné paprsky slunce aby člověk pohledal. Když je pak příležitost trochu jich načerpat, lidé slunci vděčně vystaví tváře a čerpají tu krásnou energii. 

A je to skutečně energie - síla, která dá vyrůst rostlinám, která ze zrnka stvoří obilí, či dokonce vzrostlý strom. I nám lidem dává energii. Bez slunečních paprsků jsme unavení, náchylnější k různým nemocem. 

Jsou státy, kde je v zimním období světla ještě méně než u nás. Svou lokalizací mají na severu klidně i několik měsíců tmu. Na lidskou psychiku to má zcela jistě svůj vliv, a tak mají seveřané způsoby, jak s tím bojovat. 

Oblíbeným nástrojem jsou prosté svíčky. Přirozené světlo ze svíček uklidňuje a navozuje pocit pohody. Vytváří útulné a příjemné prostředí. Také elektronická světýlka zpříjemní dlouhé čekání na světlo.

Ze všeho nejdůležitější (a seveřané to dobře ví) je však v letních měsících to světlo do sebe nasbírat a uchovat si jej na zimu. V duši, odkud nám nemůže utéct, ani nám jej nikdo nemůže vzít. 

Světlo symbolizuje naději, že slunce zase vyjde. Možná zítra ráno, možná za měsíc. Ale vyjde a znovu dá rostlinám růst a živočichům sílu pokračovat v jejich konání. 

A jak si ty uchováváš své světlo z letního období? Máš nějaký rituál, který ti pomáhá si jej udržet?

Vychytávka pro tebe: pokud se ti do tmy ráno nechce vstávat, zkus si dát do pokoje světýlka s časovačem a nastavit si je tak, aby se zapnula těsně před vstáváním. Budeš se budit do mírného osvětlení a vstávání se rázem o něco zhezčí.

redaktorka Hanka

 

Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.


 

Autor fotografie:  Závodná Hana


Sdílet na:

 
 
 

Vydavatelství IN s.r.o.
Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

objednávky:
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz

redakce:
Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

tel.: 775 598 603
mail: redakce@in.cz