Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

postni-doba-2023-na-web-bnl_i95.jpg

Díky postu poporostu I.

Letos se v postní době budeme věnovat Desateru pokoje od papeže Jana XXII. Každý den jeden malý úkol, ale dělaný s velkou láskou. A to je výzva! Můžete tak postní dobu prožít naplno, den po dni. Tím, že si něco odřekneme nebo se naopak budeme o něco snažit, uděláme něco dobrého, něco, co za to stojí a navíc i mne samotnou posune to posune tím správným směrem. Jdete do toho s námi?

1. postní týden (od 27.února 2023)

K zamyšlení

Napadlo mě to při praní ložního prádla. Mám jedno oblíbené, z jedné straně je krásně šedomodré s bílýma malýma hvězdičkama, a z té druhé sněhobílé, teda bylo, teď už tak čistě nevypadá, proto jde taky do pračky.:) Kdysi dávno to měly pradlenky mnohem složitější a věnovaly prádlu jeden celý den. To bylo namáčení, praní na valše, sušení na trávě na sluníčku, a teprve potom bylo prádlo krásné, voňavé a čisté, ale dalo to práci. Dnes tu práci udělá pračka, ale přece jenom u toho ložního je důležité ho nejdřív namočit, nechat „odstát“ ve vodě a prášku, a klidně i 2x tu vodu vyměnit a teprve potom ho dát do pračky. I teď, v dnešní uspěchané době to chce přece jenom čas. Jasně, můžeme ho dát bez namáčení do pračky třeba jenom na 30 stupňů, pověsit a vyžehlit, vyprané asi nějak bude, ale ta zářivě bílá barva tam bude chybět. Proč? Neudělali jsme všechno, co špinavé prádlo potřebuje a potom i ten výsledek je podobný. Takový „nijaký“. A podobné je to s námi.

Můžeme si říct: „Jasně, doba postní, ale to je přece každý rok, no a co, tak někdy si odřeknu sladké, někdy pomůžu mamce s nádobím a někdy třeba pohlídám brášku. Ale to by tak mohlo stačit, musím se přece ještě učit a taky potřebuju pokecat s kámoškou na chatu a mrknout na Instagram a…“

Nebo se můžeme letos rozhodnout jinak. Cestou malých krůčků. Jak? Každý den si vytáhnu jeden lístek s jedním úkolem, fakt jenom jeden lístek/jeden úkol. Ale budu se ho snažit tento den plnit podle svého nejlepšího svědomí. Večer ho vrátím do skleničky a před usnutím můžu popřemýšlet, jak se mi dařilo.

 

Toto Desatero pokoje je od papeže Jana XXIII. a vám stačí si ho jenom vytisknout, roztříhat a dát třeba do skleničky nebo nějaké krabičky či dózy. Tak ať se vám daří… A nezapomeňte, že každý i maličký posun vpřed se počítá!:)

 

1. Jen pro dnešek se budu snažit prožít den, aniž bych chtěl(a) vyřešit problém svého života najednou.

2. Jen pro dnešek budu co nejpečlivěji dbát na své vystupování, abych se choval(a) důstojně, nebudu nikoho kritizovat a už vůbec se nebudu snažit někoho korigovat nebo napravovat...jenom sám sebe.

3. Jen pro dnešek budu šťasten(na) v jistotě, že jsem stvořen pro štěstí ...Nejenom na onom, ale také na tomto světě.

4. Jen pro dnešek se přizpůsobím okolnostem, aniž bych vyžadoval(a), aby se okolnosti přizpůsobily mým přáním.

5. Jen pro dnešek věnuji deset minut svého času dobré četbě. Dobrá četba je pro život duše stejně nutná, jako je výživa nutná pro život těla.

6. Jen pro dnešek vykonám dobrý skutek a nebudu o tom nikomu vyprávět.

7. Jen pro dnešek vykonám něco, do čeho se mi vůbec nechce. A kdybych se snad cítil(a) uražen(a), dám si pozor, aby to nikdo nepozoroval.

8. Jen pro dnešek si připravím přesný program. Možná jej přesně nedodržím, ale určím si jej. A budu se chránit před dvěma zly: před chvatem a nerozhodností.

9. Jen pro dnešek budu pevně věřit, že dobrotivá Boží prozřetelnost se o mne stará, jako by mimo mne nebylo nikoho na světě. Budu tomu věřit, i kdyby okolnosti nasvědčovaly opaku

10. Jen pro dnešek nebudu mít strach. Obzvláště nebudu mít strach radovat se ze všeho, co je krásné, a věřit v dobrotu.

 

 

Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.

Autor fotografie:  Watercolor_Concept Adobestock


Sdílet na:

 
 
 

Vydavatelství IN s.r.o.
Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

objednávky:
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz

redakce:
Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

tel.: 775 598 603
mail: redakce@in.cz