Před časem jsem poprosil celou řadu mladých lidí, aby mi napsali, co jim říká růženec. Byl jsem mile překvapen. Zjistil jsem, že mnoho z nich se tuto modlitbu běžně modlí.
Jistě jsi ve svém životě zažila, jak se hezky modlí v tiché přírodě. Nejednou pak modlitba plyne sama. Podobně nádherné a spontánní chvíle modlitby jsi možná prožila při duchovní hudbě. V takových chvílích to, co oči vidí či uši slyší, strhává k modlitbě. Stačí se nechat pouze unášet a rozmlouvat s Pánem. Tak třeba fungují zpěvy z Taizé či kytarové písně chval. Jedná se o krátké písně, kdy se mnohokrát opakuje jedna věta z Písma.
Jak ji prožíváme? Na zpěv vlastně ani nemyslíme. Vytváří jakési pozadí, kulisu, na kterou "malujeme" slova modlitby. Právě proto, že tento způsob modlitby napomáhá soustředění, mají ho mladí dnes ve velké oblibě.
V duchu nebo nahlas se opakují dvě základní biblické modlitby: Otče náš a Zdrávas Maria. To napomáhá k soustředění se na modlitbu i během dne, na cestě do školy, ve vlaku apod.
Pravidelné opakování jednotlivých Zdrávasů umožňuje myslet na Boha a modlit se na nejrůznější úmysly. Zatímco opakujeme slova, navážeme důvěrný rozhovor s Ježíšem a Marií. Mluvíme s nimi, vyjevujeme jim své naděje, svěřujeme jim svá trápení, přimlouváme se za druhé lidi, otevíráme jim své srdce a říkáme jim, že jsme ochotni přijmout Boží plány, slibujeme jim věrnost v každé situaci, zvláště v těch nejtěžších a bolestných. Jsme si jisti jejich ochranou a jsme přesvědčeni, že ve společenství Marie dosáhneme od Ježíše všechny milosti potřebné k naší spáse. Nauč se u sebe nosit malý růženec a objev tajemství této nádherné modlitby. P. Jenda Balík
PS: Více se můžeš dozvědět v útlé knížce P. Jana Balíka "Objevit tajemství růžence", která vyšla v Matici cyrilometodějské a je k dostání v katolických knihkupectvích.
(časopis IN!dívčí svět)
Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.