Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

srdicko-a-stopa-kvv_i35.jpg

Zápisník redakce: 10 způsobů, jak říkat „Mám tě ráda.“

Taky jsi někdy chtěla někomu říct, že ho máš ráda, ale z nějakého důvodu ti ta slova nešla z pusy? Možná nebyla ta nejlepší příležitost, možná ti to přišlo příliš osobní… Dávat druhým najevo, že nám na nich záleží a máme je rádi, je moc důležité. Dá se to ale dělat i mnoha jinými způsoby.

1. Udělat si čas

Občas říkáme, že nemáme čas, že nestíháme… Většinou je to ale o tom, jaké máme priority. Budu radši koukat na jedno video za druhým, nebo se budu věnovat někomu z mých blízkých? Pokud ti na někom záleží a máš ho ráda, čas si na něj uděláš, i kdyby to měla být jen chvilka.

 

2. Společně strávený čas

Není nic hezčího než strávit s někým, koho máme rádi, společné chvíle. Navrhni proto nějaký společný výlet, procházku, návštěvu knihovny nebo nějaké akce…

 

3. Nabídnout pomoc

Pomáhat bychom samozřejmě měli všem lidem okolo sebe. Pokud je to ale někdo nám opravdu blízký, o to větší by ta pomoc měla být. Nečekej, až budeš o pomoc požádána, ale sama ji nabídni, když se ti zdá, že ji ten druhý potřebuje.

 

4. Naslouchat

Sedět, mlčet a poslouchat, když druhý mluví, může být někdy náročné. Umět naslouchat ale hraje ve vztahu (přátelském, rodinném i partnerském) důležitou roli. Když druhému nasloucháme, dáváme mu najevo, že nám na něm záleží a zajímá nás. Při naslouchání nikdy nekoukej do telefonu, na hodinky ani neskákej druhému do řeči.

 

5. Ozvat se první

Čekat, až nám někdo napíše první, je občas rychlá cesta, jak nabourat nebo zničit pěkný vztah. Když ti na někom záleží, nečekej, až se ti ozve on. Udělej první krok, napiš kamarádce, jak se má, navrhni nějakou aktivitu…

 

6. Zajímat se

Další z věcí, kterou dáváme druhým najevo, že je máme rádi, je to, že se o ně zajímáme. Může to být třeba jen prostá otázka, jak se druhý má. Je ale potřeba dávat pozor, abys to nepřeháněla a dotyčný neměl pocit, že je u výslechu.

 

7. Být všímavá

Často myslíme jen na sebe. Stačí se ale rozhlédnout a všímat si toho, co dělají druzí. Může to být třeba nové tričko, nový účes, nebo nějaká záslužná činnost. I tady ale pozor, abys to nepřeháněla a nekomentovala všechno, co dotyčný dělá.

 

8. Obdarovat

Nemusí to být žádné velké drahé dary, kterými druhého zasypáváme. Stačí ho jen tu tam obdarovat nějakou maličkostí. Klidně i takovou, kterou jsme sami vyrobili. Může to být třeba záložka do knížky, nějaká sladkost, přívěšek na klíče, sponky… Prostě cokoliv, co má ten druhý rád.

 

9. Pochválit a ocenit

Neznamená to lhát a vymýšlet si. Když se ale našemu blízkému něco povede nebo udělá něco dobrého, je na místě ho pochválit a ocenit a dát mu najevo, že je v něčem vážně skvělý.

 

10. Být tu v dobrém i ve zlém

Být s druhým, když je veselý a daří se mu, je snadné. Nezapomínej ale, že tvá přítomnost je důležitá, i když se druhému nedaří, prožívá těžké a náročné období. V těchto chvíli tě vedle sebe potřebuje víc než jindy. Nabídni pomoc, doprovoď ho k někomu dospělému, kdo mu může pomoc, povzbuď ho vlídným slovem…

Redaktorka Martina

 

Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.

 

 

 

 

 

 

Autor fotografie:  Andrei Korzhyts DPC


Sdílet na:

 
 
 

Vydavatelství IN s.r.o.
Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

objednávky:
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz

redakce:
Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

tel.: 775 598 603
mail: redakce@in.cz