Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

veronika-se-psy-kle_i71.jpg

Jak na psy podle Veroniky

Jsi psí fanda? Tak to možná znáš Veroniku Kozubkovou, nejnadšenější fanynku a cvičitelku psů. Veronika pochází z Ostravy, se svými úžasnými psími parťáky točila výuková a motivační videa na YouTube (Se psy podle Veroniky), působí na Instagramu, je trenérkou a všude rozdává rady a tipy, jak trénovat psy a vzdělávat jejich majitele :-) Minulý rok založila značku s doplňky stravy pro psy DogMama. Má ráda přírodu, cestování a dobré jídlo. Baví ji fotografování a ve volných chvílích hraje na klavír a kytaru.

Veroniko, už je to více jak šest let, co jste začala natáčet videa s Vaším prvním psem Akimem a pak se postupně přidávali další psy. Kolik Vám bylo a pamatujete si Vaše začátky?

Wow, ani bych neřekla, že už je to tolik let! Tehdy mi bylo 17 let a na začátku to byla hlavně velká nervozita a otázky, jestli mám vůbec co předat? Bude na nás někdo koukat? Možná to z videí není poznat, ale jsem introvert, a postavit se před kameru chtělo hodně odvahy. Chtěla jsem však sdílet svoje zkušenosti a pomoci majitelům psů porozumět jejich parťákům. Zároveň jsem se díky tomu naučila spoustu nových věcí – od práce s kamerou po střih videí – a dnes mě baví nejen samotná tvorba, ale i vidět, jak moje videa někomu skutečně pomáhají. Byl to tehdy velký krok, který navždy změnil můj život, a jsem vděčná za každého, kdo mě na začátku podpořil.

 

Kde se vzala inspirace cvičit svého psa? A co Vás na tom nejvíc bavilo – a vlastně stále baví?

Můj první pejsek byl australský ovčák Akim, což je pracovní a velmi chytré plemeno. Od prvních dní tedy bylo jasné, že nějakou formu výcviku bude určitě potřebovat. Netušila jsem ale, kam až nás tato cesta zavede! Tehdy mě inspirovaly talentové soutěže v televizi – vidět psy předvádět úžasné psí triky bylo něco, co jsem toužila svého pejska naučit i já. Jako mladá a nezkušená holka jsem to však vzala za špatný konec. Místo základní poslušnosti jsem Akima učila hlavně psí triky. Když však dospěl a stal se z něj 30kilový temperamentní pes, začaly problémy. Akim neposlouchal, tréninky ho nebavily, nerozuměli jsme si. Moc jsem si přála být pro něj takovou paničkou, kterou si zaslouží, a tak jsem začala na sobě pracovat. Četla jsem knihy, absolvovala kurzy, jezdila na tréninky, semináře a výcvikové víkendy po celé zemi. Postupně všechno začalo dávat smysl a z Akima se stal po dlouhých měsících, možná letech usilovné práce, úžasný parťák. Ten pocit, když se s pejskem dostanete na jednu vlnu, je nepopsatelný.

 

Starat se o psa každý den 24/7 přece není vždycky jen radost. Jak překonat lenost, nechuť?

Možná se to nezdá, ale zajímavostí je, že dospělý pes pro svou psychickou a fyzickou pohodu potřebuje opravdu hodně odpočinku – alespoň 15 hodin denně, štěňata a mladí psi ještě víc. Paradoxně jsem měla tendenci svého pejska spíše přetěžovat a to bylo na škodu. Určitě jsem ale i já zažila období, kdy se mi nic nechtělo, kdy jsem měla pocit, že to nemá smysl, že to nikam nevede. I dnes se mi občas stává, že se musím přemlouvat k procházce v “psím počasí”! Vím, že psi nejsou stroje, a stejně tak nejsme stroje ani my, lidé. Je v pořádku mít horší období nebo něco pokazit. Důležité je, že jsme tady a nevzdáváme to. Jak říká jeden krásný citát: „Stáváš se navždy zodpovědný za to, co jsi k sobě připoutal.“

 

Co je ale podle Vás nejdůležitější, aby pes uměl? Co by pejskař neměl podcenit?

Nejvíc záleží na tom, aby pes rozuměl základním povelům, které zajistí jeho bezpečnost a umožní nám spolu fungovat v každodenním životě. Přivolání je klíčové – pes by měl na zavolání přijít za každé situace, ať už ho rozptyluje hra, zajímavé vůně nebo jiní psi. Pejskaři také často podceňují socializaci – tedy seznamování psa s různými prostředími, psy, lidmi a situacemi. Dobré zkušenosti už v mladém věku jsou jedním z klíčů k sebevědomému a vyrovnanému parťákovi. Nejdůležitější ale je, aby mezi psem a majitelem vzniklo pouto založené na důvěře a spolupráci, ne na strachu nebo tlaku. A to se buduje nejen tréninkem, ale i časem, který spolu strávíte.


Když už to ho jednou naučím, je to už napořád, nebo musím stále tyto základní cviky opakovat?

Ráda říkám, že trénujeme teď, ale výcvik je celoživotní proces. I když psa jednou něco naučíme, nikdy to není „hotovo“. V průběhu života se mohou vyskytnout situace, které nás vrátí na začátek – například když má pes špatnou zkušenost, jako je napadení jiným psem, a my pak půl roku pracujeme na nápravě. To je přirozené a stává se to i nám, trenérům. I základní povely doporučuji pravidelně opakovat.

 

Jak správně trénovat? Jak to děláte Vy?

Mnoho majitelů se při tréninku na začátku nadchne, používá spoustu odměn, nadšený hlas, psa to baví – ale postupem času nadšení opadne, cviky se stanou rutinou a motivace obou stran klesá. Přitom pes provádí cvik pořád stejně správně, ne-li lépe. Já sama se se svými dospělými psy občas schválně vracím k úplným začátkům, protože to baví mě i je. Neříkám přitom, že neustále odměňuji hromadou pamlsků, jako by byli štěňátka. Někdy chci perfektní práci bez jediného pamlsku. Jindy hrajeme přivolávačské hry, jako by byli 8 týdenní miminka. Je to o balancu.


Dá se předejít nedorozumění, nebo špatnému návyku?

No, dá, ale vlastně ani ne (smích). Žádný učený z nebe nespadl a naučit se komunikovat a trénovat jiný živočišný druh vyžaduje praxi a spoustu zkušeností. Všichni jsme na začátku dělali chyby. I já, jak už jsem zmiňovala. Každý si musel projít dlouhou cestou, než začal chápat principy výcviku a psího chování. Předejít problémům a nedorozuměním můžete, i tím, že se obrátíte na šikovného trenéra, který vás od začátku povede správným směrem. To vám pomůže ušetřit čas a vyhnout se častým začátečnickým chybám.


Jste známá svými skvělými triky. Co mám udělat, aby můj pes uměl také tak skvělé kousky?

Zkusit to! Psí triky jsou skvělou příležitostí, jak poznat svého psa a prohloubit vaše vzájemné pouto. Pokud začínáte, zkuste jednoduššími triky, jako je otočka – stačí psa navést pamlskem a odměnit ho za každý pokus. Nechtějte hned složité kousky, třeba stojku. Používejte hodně odměn, povzbuzujte ho a dělejte tréninky krátké. Ideální je skončit ve chvíli, kdy pes stále chce pokračovat, aby se na další trénink těšil. Triky nejsou jen o dovednostech, ale i o zábavě a posilování důvěry. Bavte se tím společně a uvidíte, že váš pes bude časem zvládat úžasné kousky!


Dá se to naučit podle videí, nebo musím mít instruktora?

Určitě se to dá zvládnout i podle videí! Důležité je jít na to pomalu, být trpělivý a přizpůsobit tempo svému psovi. Instruktor vám ale může hodně pomoct, pokud chcete rychlejší pokroky nebo si nejste jistí správným postupem. Dokáže vás opravit, poradit, jak motivovat psa, a hlavně vás povede tak, aby výcvik byl co nejefektivnější a zároveň bavil vás oba.

 

Občas se setkáváme s neposlušnými psy. Co, z Vašich zkušeností, většinou, jako majitelé, nezvládáme?

Je skvělé, že se ptáte na tuto důležitou otázku. Mezi nejčastější problémy, se kterými se setkáváme, patří tahání na vodítku, skákání na lidi, kradení jídla, agrese vůči lidem nebo jiným psům, štěkání v různých situacích, problémy se samotou doma, nebo strach a nepřiměřená reakce na různé podněty. Vyhledat pomoc je určitě na místě, když se problémy s chováním psa začnou opakovat a ovlivňovat kvalitu vašeho společného života.

Vzkaz od Veroniky pro vás:-)

Milé čtenářky, každý den přináší nové výzvy, které nás mohou posunout dál, ať už jde o práci, školu, osobní růst, nebo plnění snů. Buďte k sobě laskavé, i když se cesta ne vždy zdá jednoduchá, děje se z nějakého důvodu. Každý krok, který uděláme, ať už malý nebo velký, nás vede k něčemu lepšímu. Mějte odvahu a otevřené srdce pro nové výzvy, protože právě ony nás formují.

Veroniko, moc děkuji za váš čas.

Majka

Pokračování rozhovoru najdete v časopise IN! 1/2025

 

Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.


 


 

 


 


 

Autor fotografie:  Veronika Kozubková archiv


Sdílet na:

 
 
 

Vydavatelství IN s.r.o.
Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

objednávky:
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz

redakce:
Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

tel.: 775 598 603
mail: redakce@in.cz