Pro některé z nás je ranní vstávání jednoduchou záležitostí. Vypneme budík, vstaneme a jdeme. Na druhé straně mnohým dělá problém se ráno probrat a první hodinu po probuzení s nimi není rozumná řeč. Dělíme se totiž na ranní ptáčata (skřivany) a sovy. Ke které skupině patříte?
1. Nejčilejší jsem
A) ráno
B) večer
2. Nejvíc energie mám
A) ráno
B) večer
3. Lépe si věci pamatuji, když je slyším nebo čtu
A) ráno
B) večer
4. Nejvíc toho udělám
A) ráno
B) večer
5. Nejlepší nápady dostávám
A) ráno
B) večer
6. Cítím se inteligentnější
A) ráno
B) večer
7. Nejraději odpočívám
A) večer
B) ráno
8. Kdybych si mohla sama naplánovat všední den, vstala bych
A) před osmou hodinou
B) po osmé hodině
9. Kdybych si mohla sama naplánovat den, šla bych spát
A) před jedenáctou hodinou
B) po jedenácté hodině
10. V průběhu první hodiny po probuzení je moje pozornost
A) dost dobrá
B) nestojí to za moc
Tip IN!: My skřivani uděláme nejlíp, když si učivo, které probíráme, zopakujeme nebo znovu přečteme přímo ve škole – třeba během volné hodiny nebo o přestávce. Učení na důležité písemky či zkoušení není dobré odkládat na pozdní odpoledne. Naše pozornost totiž během dne klesá a museli bychom vynaložit zbytečně mnoho námahy.
Tip IN!: Ideální doba na učení pro nás sovy nastává po páté hodině odpoledne. V době, kdy už skřivani začínají být unavení, máme ještě spoustu energie. Když ji využijeme, učení nám půjde snadněji, než kdybychom se na ně „vrhly“ hned po příchodu ze školy.
Za to, jestli jsi sova nebo skřivan, může dědičnost – jednoduše se tak narodíš a je těžké to změnit. Ale pozor: Je to těžké, ale ne úplně nemožné. Důležité je denní světlo. Když budeš mít pravidelný režim, jsi schopná zvyknout si na jiné fungování. Navíc, jak stárneme, stávají se i z čistokrevných sov postupně ranní ptáčata. Takže vymlouvat se ve škole na to, že jsi sova a dopoledne ti to moc nepálí, moc nepomůže.:)
Připravila Petra
Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.