Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

holka-s-destnikem-kpk_i36.jpeg

Vůně deště?

Taky máte rádi májový deštík? Já už od mala a moc. Zdá se mi, že po dešti se vždycky krásně provoní vzduch. Ale ono je to prý všechno trochu jinak. Jak? Čtěte dál...:)

Vůně totiž vůbec nepřichází shora, ale naopak - zespodu! Chemici nazývají tu omamnou a krásnou zemitou vůni deště jedním jediným slovem: geosmin. A teď si představte, že tuto přírodní sloučeninu produkují některé bakterie a tkzv. streptomycety (to je druh plísně), které se přirozeně vyskytují v každé půdě. A dokonce mají i podmínku:) - musí být vlhko. Za sucha jsou to totiž pěkní peciválkové, prostě si jenom tak odpočívají a čekají na další déšť.

A když začne pršet? Pak to pořádně rozjedou. A tyto látkové výměny jsou pak obláčky geosminů. A to je ta vůně, která je např. po májovém deštíku typická. Když ale prší hodně dlouho, vůně zase zmizí a voňavé částice jsou vyplavovány do kanálu. A protože v zimě flóra při nízkých teplotách odpočívá, tak i když náhodou místo sněžení prší, vůni neucítíte.

Zajímavé také je, že lidský nos je na geosmin citlivý jako např. na vůni fialek a dalších květin a vnímá už dokonce jednu jedinou částečku vůně mezi deseti miliardami dalších. Náš nos je prostě pašák!:)

Tak po dešti šup do přírody nebo alespoň kamkoliv na čerstvý vzduch a dýchejte plnými doušky. Stojí to za to.

Marie

 

(časopis IN!dívčí svět)

Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.

Autor fotografie:  micromonkey Adobe Stock


Sdílet na:

 
 
 

Vydavatelství IN s.r.o.
Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

objednávky:
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz

redakce:
Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

tel.: 775 598 603
mail: redakce@in.cz