Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

nastvane-holky-mpn_i44.jpeg
Zajímavosti

To je ale nuda

Nuda… Co se ti první vybaví, když toto slovo slyšíš? Nuda je čas kdy, nic neděláš, nebo čas, kdy nemáš zájem o činnost, která právě probíhá v tvojí bezprostřední blízkosti. Každopádně člověk, který se nudí, je protivný, smutný, negativní, skleslý a bez zájmu.

rozpis dne = nuda

Klasika?

7,30

Máma nachystala ke svačině rohlík a rajče. Nesnáším rajčata.

8,08

Dnes máme písemku z matiky. Držte mi palce, nestihla jsem se naučit.

9,15

Příroďák. Je to strašná pruda. Už aby byl konec.

12,40

Kája je totální … právě si pokecala tričko rajskou. Zde je důkaz - foto :-)

14,03

Výtvarka, nechápu, kdo vymýšlel ty předměty. Učitelka chce, abychom se výtvarně vyjádřili, ale stejně neocení moje moderní pojetí.

14,58

Tady se nic neděje. Uleju se z hudebky. Jedu do obchoďáku. Musím se trochu odreagovat. Dnes to bylo ve škole dost hustý. Kdo jede taky?

17,05

Ste mě naštvali, nikdo se nepřidal. Mám nový triko. Budete koukat.

18,10

Máma zase dělá scény. Musím si uklidit pokoj a mrknout na tu matiku.

19,20

Mě ta matika opravdu nebaví. Chápe někdo, k čemu mi budou lineární rovnice?

20,13

Taky nesnášíte úklid jako já? Prostě si ty věci nemám kam dát. Potřebuju předělat celý pokoj. A navíc: „My inteligentní zvládáme chaos“.

Když změníš svůj pohled, změní se i tvůj den

Zkus to jinak!

7,10

Dneska chystám snídani já. Pošlu foto na instagram.

8,08

Dnes máme písemku z matiky. Držte mi palce, nestihla jsem se naučit.

9,15

Máme příraz. Víte, že existuje brouk Lalokonosec ?:-)

12,40

Kdo ví, jaké barvivo obsahuje rajče? Je to životně důležité :-).

14,03

Máme výtvarku. Moderní umění mě moc nebere, ale zajímalo by mě, jak by namalovali toho brouka, co jsme se o něm učili. Zkusím si zahrát na malíře kubismu. :-)

14,58

Potřebuji si koupit novou mega nástěnku. Nevíte, kde je nejlepší obchod?

17,05

Díky za radu.V obchůdku na náměstí mají tisíce maličkostí na různé tvoření.

18,04

Jdu se mrknout na matiku, ráno to asi nedopadlo. Kdo taky probírá lineárky? Nechcete se domluvit na opáčku?

19,11

Máma našla starou tapetu, tak si s Verčou uděláme úložné boxy z krabic od bot. Můj pokoj už to potřebuje, a váš?

21,13

Dnes jsem si vylepšila pokoj, můžete kouknout na foto. Jo, a mám jedinečný kousek z „galerie“. Obraz od „Picassa“: Nosál v trávě :-)

Zabijáci úsměvu – kdo se nudí, ten se moc nezasměje

Sluchátka v uších

Bez sluchátek snad už lidi ani nechodí. Je to takový módní doplněk. Proč si ale zacpávat uši? Kdo má ucpané uši, moc toho neslyší. To je logické. Kdy jste si naposledy uvědomily, že venku zpívá pták, že stromy v parku šumí a že kamarádka by si ráda popovídala? Když máme sluchátka, je to jako bychom říkaly, nechci nic slyšet, mám svůj svět, nezajímáš mě. A možná to tak je. Ale je to také určitá izolace. Už se ti stalo, že jsi uviděla známého a ráda bys s ním pár slov prohodila, a on jen kývl a dál se pohupoval v rytmu hudby? Vyndej sluchátka a poslouchej zvuky a lidi kolem sebe. Přestaň se cítit sama. Začni hned teď!

Facebook

Svoji oblíbenost posuzujeme podle počtu přátel na facebooku.

Svoji dobrou náladu posuzujeme podle počtu liků, které nám ostatní dají. Když jich je hodně, máme dobrou náladu, když málo, může to vést až ke smutku a rozladěnosti.

Podle počtu událostí posuzujeme, jestli jsme se nudili, nebo ne.

Ale podle čeho poznáme, že nás věci baví a že se necítíme sami? Na to není žádný like. Nedávej na sítě všechno, co zažiješ. Zkus dát jen část a zbytek si nech na osobní pokec. Je dobré mít hodně přátel na likování, ale nakonec je stejně nejlepší si popovídat a vidět opravdové úsměvy.

Divná nálada

Divná nálada přepadá kdykoliv a kdekoli, každého. Najednou se nám nic nechce, do ničeho nemáme chuť a všechno je špatně. To se stává a je to normální. Naše tělo takto reaguje na různé situace. Když tě to chytne, tak se prostě zavrtej do postele klidně koukej do stropu. Ale vydržet takto celý den by byla škoda. Takže si natoč budík na jednu hodinu a užívej si nicnedělání. Ale pak se zvedni a začni zase fungovat. Člověk prý dokáže tyto stavy silou vůle překonat a přinutit sám sebe k akci. Stačí vyjít na procházku, vzít kolo nebo psa a vyrazit ven. A když prší, tak si zacvič v pokoji nebo vylešti zrcadla. Ale pozor, počítač ti dobrou náladu nevrátí. Pouze fyzická aktivita. Tak ahoj v parku.

Vnitřní nejistota a strach

Nuda může pramenit z nedostatku příležitostí něco dělat, něčím se zabavit. I když, mezi námi, rodiče by na to měli určitě jiný názor. Ale jednou z příčin „nicnedělání“ může být i nejistota a strach z neznámých situací nebo úzkosti z toho, jak to všechno bude. Nechce se mi, mám obavu někam jít, aby si nemysleli…, co kdyby mě…, a ono stejně… Ok, nejsou všichni lidé veselí a odvážní. Tak to je. Ale překonat obavu se mnohdy vyplatí. Prostě to zkoušej.

Já sám sobě si

Bohužel, my sami sobě jsme většinou příčinou toho, že se nudíme. Možností je mnoho, ale my se někdy přestáváme na věci těšit, raději je chceme hned. Nechceme se k dobrému pocitu propracovat, chceme mít zážitek silný a okamžitě. Chceme se dobře cítit a mít dobrý pocit sami ze sebe, ale nemáme dost vůle na sobě pracovat. Bohužel nic není zadarmo.

Zabijáci nudy

Přátelé

Nic nezničí spolehlivěji nudu jako společné zážitky.

Aktivita

Když se na něco těšíš, nejen že se pozitivně naladíš, ale probudí se v tobě inspirace – nápaditost – múza – touha něco dělat. Těšíš se na narozeninovou oslavu? Tak zapoj ruce a vyrob něco originálního. Něco navíc, něco, čím ostatní překvapíš, pobavíš a potěšíš.

Těšíš se na výlet na kole? Udělej chutné jednohubky, vyrob domácí čokoládu.

Těšíš se? Tak nebuď jen pasivní účastník.

Pohyb

Když se hýbeme, naše tělo vnímá okolí, pohyb, vůně, lidi a my začínáme být spokojení. Stačí se jen zvednout a jít.

Klasický sport tě nebaví, procházky už vůbec ne? Nic není tak ztracené, jak vypadá. Tak s tím zatoč. Vezmi foťák a vyraz na školní zápas vaší třídy, na procházce hledej a foť zajímavá místa, rostliny a zvířata. Vezmi si tužku a papír a dělej si poznámky o tom, co vidíš, co tě inspiruje. Třeba pak vznikne báseň, nový text ke známé písničce nebo originální zápisník tvých cest.

Pozor, neber s sebou sluchátka!

Společná setkání

Kdy ses naposledy zajímala, jak se mají lidé ve tvém nejbližším okolí? Co babička, sestřenice a bratranci? Domluv se s rodiči a uspořádejte rodinné utkání v badmintonu, kroketu či jiném nenáročném sportu. Třeba zjistíš, že k sobě máte blíž než před pár lety. Samozřejmě to může fungovat i s bývalými spolužáky nebo spolčem.

Pamatuj, že je určitě mnoho důvodů, proč se nudíme, ale je také mnoho důvodů, proč být radostní a spokojení.

Majka St

Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.

Autor fotografie:   simoneminth Adobe Stock


Sdílet na:

 
 

E-shop
navštivte náš e-shop

 

Vydavatelství IN s.r.o.
Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

objednávky:
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz

redakce:
Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

tel.: 775 598 603
mail: redakce@in.cz