Předplatné časopisu
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz, info.in.cz

advent-trpelivost-vqf_i69.jpg
Advent a Vánoce

Adventní průvodce I.

Začíná doba adventní. V redakci jsme se rozhodly, že se na sobě pokusíme trošku zapracovat. Jdete do toho s námi?

1.neděle adventní – evangelium Mk 13,33-37

TRPĚLIVOST

Pacientka

Carol pracovala v nemocnici jako ošetřovatelka. Žádná z ošetřovatelek netoužila být přidělena k paní Bradleyové, která se zotavovala po zlomenině krčku. Pacientka totiž udržovala „svou“ sestru v neustálém pohybu. Bylo jí moc horko nebo moc zima, tu potřebovala čerstvou vodu, sestra ji nezměřila krevní tlak správně, chtěla vyměnit povlečení… Zvonila na sestru každé dvě až tři minuty. Občas bylo slyšet až na chodbu, jak vyhrožuje, že svým příbuzným poví, s jakou špatnou péčí se setkává. „Tak, teď ji zkuste uspokojit vy,“ řekla ošetřovatelka Carol, když ráno nastupovala do služby. Carol se rozhodla, že se paní B. nebude vyhýbat. Vzala tento vztah jako výzvu. Ačkoli měla toho dne spoustu jiné práce, rozhodla se, že se pokusí projevit bezmeznou trpělivost s paní Bradleyovou. Chtěla splnit veškerá její přání ještě dříve, než je vysloví. „Máte čerstvou vodu, paní Bradleyová?“ zeptala se Carol, když nakoukla do pokoje. Za pět minut tam byla opět: „Nechybí vám nic, paní Bradleyová?“ A za chvíli znovu: „Vypadá to, že bude svítit sluníčko. Mám vám roztáhnout žaluzie?“ A nakonec: „Dostala jste dnes oběd včas?“ Paní Bradleyová zpočátku mačkala tlačítko jako dříve, tedy každých pár minut. Kolem poledne ji ale Carolyna trpělivost začala přemáhat. Carolyn ji téměř vždy předběhla a ptala se na její přání dříve, než stačila zazvonit.

„Domnívali jsme se, že jde o zlou starou ženu, ale ona asi celou tu dobu spíše trpěla samotou,“ říká Carolyn. „Napadlo mě, že má vlastně strach. Když měla jistotu, že o ní vím, dokázala se uvolnit.“ Na konci směny byla Carolyn vyčerpaná, ale spokojená. V době večeře přišel za paní Bradleyovou její syn a pacientka byla v dobré náladě. „Tohle je Carol. Je to nejlepší sestra, jakou jsem kdy poznala.“ (zpracováno podle vira.cz)

 

Úkol na příští týden

Jak jsme si přečetli v příběhu, trpělivost dokáže neuvěřitelně proměňovat. Zkus být tento týden trpělivá i k lidem, u kterých to nebývá úplně jednoduché. A nezapomeň, každý pokus se počítá.

 

Tip z redakce

Na našem webu v Diskuzích holky holkám se můžete o své zkušenosti, podněty i zážitky podělit.

 

Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.

 

 

Autor fotografie:  Torsten Scholz CC BY


Sdílet na:

 
 
 

Vydavatelství IN s.r.o.
Horní náměstí 12, 466 01 Jablonec nad Nisou

objednávky:
tel.: 480 023 408-9, 775 598 604
mail: objednavky@in.cz

redakce:
Purkyňova 5, 772 00 Olomouc

tel.: 775 598 603
mail: redakce@in.cz